Sign in to follow this  
Duno

Inlocuire caseta

Recommended Posts

Buna ziua, sunt incepator in mecanica de bicicleta si as dori sa schimb o caseta. As vrea sa stiu daca pot schimba o caseta Shimano 105 cu 10 viteze cu Dura ace cu 10 viteze. Trebuie sa schimb si foile si lantul? sau doar trebuie indexata ? Nu-mi dau seama ce ratie am pe 105 , deocamdata . As dori sa stiu , doar daca pot fi compatibile . Multumesc !

Cand aveti timp si disponobilitatea as dori sa am discutie cu dvs despre handmade bicycle. As dori sa incerc un proiect si am nevoie de cave ghidaj in directia asta. Din cate am vazut sunteti "doctorand " in constructia de biciclete, cel putin fata de mine. Multumesc si astept vesti.V-am trimis un mesaj si pe privat .Multumesc !

Edited by Traveller
Postul nu își avea rostul la Galeria cursierelor, l-am mutat aici

Eu nu ma pricep la mecanica dar pot sa iti spun ca mi s-a schimbat la service caseta 105 cu Ultegra, ambele de 10 viteze. Nu s-au schimbat nici lantul nici foile.

Nu am inteles exact daca vrei sa faci tu operatiunea.

Sunt compatibile, nu schimbi foile. Cel mult poate trebuie ajustată lungimea lantului. (In functie de diferentele dintre pinioanele extreme ale casetelor.)

Multumesc pentru raspunsuri, 

26 minutes ago, Invitat special said:

Eu nu ma pricep la mecanica dar pot sa iti spun ca mi s-a schimbat la service caseta 105 cu Ultegra, ambele de 10 viteze. Nu s-au schimbat nici lantul nici foile.

Nu am inteles exact daca vrei sa faci tu operatiunea.

Nu vreau sa fac eu operatiunea , nu am facut niciodata si nu stiu cum , o s apelez la un mecanic .

10 minutes ago, BodoC said:

Sunt compatibile, nu schimbi foile. Cel mult poate trebuie ajustată lungimea lantului. (In functie de diferentele dintre pinioanele extreme ale casetelor.)

Multumesc pentru raspuns.

Mi-ar palce sa gasesc pe cineva care sa ma invete sa fac asta , dar e foarte greu sa gasesti pe cineva care sa stea sa te ghideze.

In masura in care ai inclinatii mecanice eu cred ca te poti descurca usor usor cu clipuri de pe youtube. Vizavi de compatibilitati si alte detalii fine, ai spus-o foarte bine, "cineva care sa stea" sa iti dea mura-n gura, completez eu mai acid. Citesti, pui in practica, repeat.

Mai pui o intrebare pe forum cand te impiedici de ceva ca s-o gasi unul altul sa-ti raspunda.

1 hour ago, Duno said:

handmade bicycle.

Te referi sa faci cadrul de la 0?! Sau sa o faci pe piese?

Mi-am cumparat un ciclocross second hand noname Vipera, imi place cadrul,si as vrea sa o imbunatatesc un pic , planul ar fi sa-mi iau un cadru si sa pun pe el , incet -incet, si ma gandeam ca daca iau acum Dura-ace -- pinioane si deraileur spate, le incerc pe asta pina imi iau cadrul. Cam asta ar fi ideea .

Intradevar , ai dreptate cu mura-n-gura , dar crede-ma ca daca as gasi undeva un curs depanare , montare -demontare - intretinere bicicleta m-as duce sa-l fac. In Bucuresti nu am gasit . Ar fi buna o initiativa din asta .

Domnule , nu stiu cine esti dar parca ai fi EU-l meu (greierul ala din Pinochio), spun asta pentru ca iti dau dreptate, exact acelasi lucru imi zice "cealalata voce" cand incep sa-mi fac calcule la ce sa-mi cumpar si ce sa inlocuiesc....nu stiu de unde obsesia pentru Dura Ace , si intradevar, nu ma duc la competitii , mi-ar place sa-mi numar watti si as vrea sa dau ture de 100 de km ( de fapt intentionez sa fac cam toate astea mai putin competitiile , desi as incerca un criterium dar mi-e team de cazaturi ) .Deocamdata am doar ture de 40-50km  cam 2 pe saptamana, am avut si saptamani cu 30 km zilnic. Dar in oras .

Cred ca ma molipsesc putin cate putin de boala asta a gramelor . 

Am plecat de la faptul ca vreau sa slabesc si cum cu alergatul nu m-am impacat am considerat ca efortul pe bicicleta este mai usor de suportat. Asa ca mi-am luat un cicclocros la second si am inceput sa pedalez, si a inceput sa-mi placa . M-am tot uitat la unii care participa la competitii gen criterium si am vazut ca poti obtine si 50 km/h si nu stiu cum dracu am capatat o obsesia si pentru cifra asta . Bineinteles ca aia au cam 70 de kg , ca biclele au 6-8 kg ca baietii sunt fit dar am ajuns aici. Asa ca odata cu datul kilelelor jos vreau sa-mi usurez si bicla . Deja imi fac calcule sa-mi iau un cadru si dupa aia sa-mi iau cate o componenta si sa imi fac singur bicicleta.

STIU ca ai dreptate . 

Sa o luam de la inceput. 

Multumesc pentru link ! Excelent ! Abia astept sa vad despre ce e vorba .

Domnule, din nou ai dreptate , deocamdata dumneata si "vocea cealalata" ati castigat prima runda , sper sa rezist mai mult atacului gramajelor. Sunt curios ce-o sa gasesc la Bitacolor . Am sa continui lupta cu kilele personale si aman fandoselile .Multumesc pentru lamuriri si sper sa ne mai "citim" . 

Va salut! Pun si eu o intrebare asemanatoare aici, ca sa nu mai incarc forumul: pot schimba pinioanele de la o bicicleta cu altele, avand acelasi nr, adica 8, fara sa inlocuiesc schimbatorul sau altceva? Concret, am o cursiera Carrera TDF, angrenaj 52/38 si pinioane in nr de 8, in configuratia 12-26. Asa am cumparat-o de noua.  Acum vreau sa schimb pinioanele, cu alta configuratie, adica 11-28, tot 8. Toata echiparea e Claris. Se poate, sau e posibil ca schimbatorul spate sa nu mai functioneze corect? Multumesc anticipat celui care ma lumineaza!

în urmă cu 2 ore, cobadin33 said:

Va salut! Pun si eu o intrebare asemanatoare aici, ca sa nu mai incarc forumul: pot schimba pinioanele de la o bicicleta cu altele, avand acelasi nr, adica 8, fara sa inlocuiesc schimbatorul sau altceva? Concret, am o cursiera Carrera TDF, angrenaj 52/38 si pinioane in nr de 8, in configuratia 12-26. Asa am cumparat-o de noua.  Acum vreau sa schimb pinioanele, cu alta configuratie, adica 11-28, tot 8. Toata echiparea e Claris. Se poate, sau e posibil ca schimbatorul spate sa nu mai functioneze corect? Multumesc anticipat celui care ma lumineaza!

N-ar trebui să ai probleme. Schimbătorul spate Claris 2400 poate fi varianta SS (short cage) sau GS (medium cage) - nu știu de care ai - dar ambele variante sunt compatibile cu casetă de 28.

• Upvote 2

nu mă pricep la sfaturi, poate ar trebui adăugată o za de lanț în plus

• Upvote 1

fizikant, ciomby: Va multumesc amandurora, o sa cumpar pinioanele astea  https://www.emag.ro/pinioane-pe-caseta-8v-11-28t-otel-rezistent-la-tensiune-izbsp0807/pd/DXKK9FBBM/?cmpid=86724&gclid=EAIaIQobChMIy9vg2NH95QIVh-maCh1KfAL8EAQYASABEgLWYPD_BwE   Daca voi cumpara si alt lant, nu-i mare paguba. Macar sa fie numai atat.  Multumesc!

• Upvote 2
  • Confused 1

da, nu este grabă, vremea e rea momentan ! să n-ai probleme !

@cobadin33 ca idee generala nu e o idee buna achizitionarea produselor de ciclism de pe emag ci de la magazine/site-uri specializate. Vezi linkul lui Freetools.

Caseta de pe emag e o chinezarie ordinara si scumpa pe deasupra. Probabil e 35-40 lei pe aliexpress.

Numai cand citesti titlul cu exprimarea tip samsar "otel rezistent la tensiune", expresie mai vaga nu am auzit in viata mea, iti dai seama ca e cineva care nu are nicio legatura cu ciclismul de buna calitate. Mergand in descriere observ si trecerea la urmatorul nivel de samsareala, e specificat ca produsul are tehnologia Super fluid drive, care e o tehnologie proprietara Sunrace. Deci inducere in eroare, ca sa nu ii spun pe nume, minciuna.

Imi pare rau sa vad ca ai fost incurajat sa faci asta prin upvoturi.

• Thanks 1

Invitat special: deci emag mistifica realitatea nu doar cand ni-l prezinta pe Mihai Sora drept dizident antocomunist, ci si cand vinde chinezarii cu eticheta de lucru de calitate! Iti multumesc si tie si lui "freetools" pt ca mi-ati deschis ochii!

ciomby: chiar si azi am dat o tura de vreo doua ore. In Calarasi a burnitat usor, dar n-a batut prea tare vantul, bine echipat se putea merge.

Apreciez comentariile celor care si-au luat din timpul lor ca sa ma ajute. Multumesc!

• Haha 1

De ce schimbi pinioanele? sunt uzate? ce-ti lipseste la caseta actuala? In general oamenii cauta pinioane cu mai multi dinti pentru catarari. E si cazul tau? Dar ce schimbator spate ai? Cu ce pinion mare e compatibil? Ideal ar fi sa fie lantul ne-uzat ca sa faci asta. L-ai verificat? 

• Upvote 2

16 hours ago, cobadin33 said:

emag mistifica realitatea

Probabil ca nu cunosti exact cum functioneaza emagul. Produsul respectiv nu e vandut de emag ci de un partener care printre altele vinde  pixuri si jucarii pentru pisici alaturi de accesorii velo de calitate inferioara pentru cei ce nu se pricep. Drept urmare afiseaza informatii despre tehnologii pe care produsul nu le are, ca unii le cred sau nu se documenteaza si o halesc, aia e problema lor.

Caseta de la bikexpert, are atat stampila unui magazin de specialitate cat mai mult stampila calitatii Shimano.

Ca tu vrei sa iti iei o petarda gen asta la pret dublu desi ti se da mura in gura un produs mai ieftin si superior, mai mult, esti si sarcastic,  pai ne pierzi vremea baiete.

• Confused 1

"Baiete", pt ca esti "invitat special" si te autoinviti in toate discutiile, char daca nu adaugi niciun fel de continut, am sa-ti raspund spunandu-ti ca in mesajul anterior scris de mine, n-am facut decat sa raspund cu toata deferenta celor care mi-au lamurit problema, indeosebi lui "fizikant" si "freetools". Daca din ce am scris eu mai sus tu ai inteles ca sunt sarcastic, e pt ca Romania este tara europeana cu cei mai multi analfabeti functional, adica aia care stiu sa citeasca, dar nu inteleg nimic din ce au citit. Toate cele bune iti doresc!

@cobadin33 nu iti face foarte mult sange rau din cauza acestui individ. Daca la aparitia lui pe forum ii lua in bășcău pe toti cei care incercau sa ii ofere sfaturi si care chiar aveau experienta necesara sa ii ofere sfaturi, acum ca i s-a tot dat nas isi permite sa ii ia si mai tare in bășcău pe cei care vin sa ceara sfaturi. Undeva intre astea doua perioade, incerca sa ne convinga sa investim in Bitcoin, cea mai recenta si, zice el, cea mai mare aducatoare de succes speculă de tip CARITAS. Daca tot i se permite sa mai faca purici pe forumul asta in ciuda nenumaratelor derapaje atat la adresa noilor veniti, cat si a celor prezenti pe forum de dinainte sa stie el in ce sens se rotesc pedalele unei biciclete, e bine totusi ca noii veniti sa stie cu cine au de-a face si sa nu puna prea mult la suflet derapajele lui.

• Upvote 2
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Haha 2