2axis

Nissan Titan Desert mtb marathon 2009

Recommended Posts

Felicitari pentru a 4-a reusita!

Ma bucur ca ai terminat cu bine si ca te-ai simtit ok! Asta e cel mai important! Plus ca ii "atragi" in cursa participarii si pe alti iubitori de aventura.

M-am uitat atent la configuratia bicicletei! Draguta "racheta" :-q pacat ca nu ai facut ceva poze cu ea! Ai fost multumit de furca?

Sa auzim numai de ture adevarate!

Caba Dan

Multumesc Dan pentru felicitari si comentarii!... Da, am fost foarte multumit cum a functionat furca noua SID Race 2009 de 100mm. doar am observat ca dupa cinci zile si 500km prin desert si Atlas si miliardele de pietre si roci peste care am trecut a pierdut putin aer in cartusul de aer negativ si atunci sa facut putin mai dura in a raspunde. In rest foarte bine si nici o pana macar in toti cei 500 km facuti in cinci zile de maraton, doar trebuia sa curat bine lantul si barele furci care se umpleau de praf si nisip foarte fin inclus o data la 60-70km in etapele mai mari de 100km.

Am poze cu ea si in mers si am sa incerc sa le pun si aici!...

Sper sa vad si echipe romanesti la maratonul din anul viitor!.

Salutari si dai pedala! :)

Sa stii ca esti invidiat! Felicitari! Astfel de experiente fac sa nu treci degeaba prin viata!

Si pentru ca ma bate gandul serios la o aventura din asta, intreb si eu direct: cat costa participarea? Atat taxa cat si ce mai e de cheltuit pe acolo?

Multumesc pentru felicitari si comentarii!... Ai dreptate, cu astfel de experiente merita sa traiesti, o viata si chiar mai multe vieti!... :(

Ma bucur sa vad ca te gandesti serios sa traiesti o aventura de genul Titan Desert iar despre costul participarii, cred ca am scris pe prima pagina din postul acesta, te rog comprobeaza tu si asa mai citesti de la inceput toate explicatiile si informatiile mele la intrebarile celor interesati din forum. Oricum pot sa repet ca cam cu totul aici ma costat 2000 euros(1700eur taxa inscriere si 75eur serviciul de fotografii iar restul de buzunar), in afara de cheltuielile de pregatire a bicicletei si materialele de schimb care trebuia sa le iau cu mine acolo. Dar sar putea ca la anul sa fie mai ieftin taxa de inscriere la maraton doar ca atunci, transportul in avion a fiecarui participant il va plati el insusi si se va descurca cum poate ca sa ajunga la destinatia de incepere a maratonului, asa cum fac si cei de la CapeEpic, o TransAlp Chalenge ori in general la toate competitiile mai importante din lume. Mie in particular nu imi place varianta asta caci sar putea sa coste cu mult mai mult, intre avion si hoteluri iar daca se mai pierde vreun bagaj, nu mai spun ce probleme se poate crea!!!. In fine vom vedea ce si cum vor decide organizatorii, pentru editia de la anul viitor, in luna Septembrie.

Mai adaug cateva poze noi noute, care le-am primit de la prietenii de echipa cu care am participat anul acesta. Ei sunt Joan(65ani) si Lluis(53ani) iar Albert care e directorul echipei TMR(Team Muxu Racing) si sotia lui Cristina, care neau insotit si facut de suport cu masina lor unde era posibil si permis. Dintre cei doi prieteni de echipa doar Lluis a terminat si eu toate etapele, Joan a avut parte de rani deschise la asezatoare din cauza seii si traseului dupa chiar prima etapa si sa vazut obligat sa abandoneze in a doua etapa!... Ca el au mai fost multi si chiar mult mai tineri, cei ce au abandonat din cauza ranilor la fund... Asa e Titan Desert MTB!... la Maraton de Sable abandonezi din cauza ranilor la picioare, ce provoaca nisipul care intra in pantofi, alergand prin desert!.

Salutari si numai bine :))

Intrucat mai e e putin timp pana incep inscrierile, mi-ar fi de real folos cateva informatii suplimentare:

- in cat timp s-au ocupat locurile la editiile anterioare? in aceeasi zi (10 minute ca la TransAlp ?) ori s-au putut face inscrieri si mai tarziu?

- in cat timp din momentul inscrierii trebuie achitata taxa de inscriere? se plateste prin transfer bancar sau se poate si cu carte de credit ori PayPal?

- daca ne inscriem 3 persoane din Romania si trimitem bicicletele inainte prin autocar (Atlassib) crezi ca organizatorii ar fi de acord sa ia bicicletele noastre de la autogara din Barcelona spre a fi transportate in Maroc? De asemenea, la o saptamana dupa cursa, cand ajung biclele in Barcelona, sa ni le trimita prin autocar inapoi in Romania? Costurile de transport vor fi suportate de noi, bineinteles.

Multumesc.

Wow....acuma intreb si eu in "necunostinta de cauza"......asa repede s-au "lichidat" locurile....in citeva minute?!

""

(10 minute ca la TransAlp ?)

"'

asa rapid?,pai trebuie sa ai si "teava de net rapida sa apuci sa t-e inscri online cind se da startul.

Glumesc acuma...succes la inscriere!

Intrucat mai e e putin timp pana incep inscrierile, mi-ar fi de real folos cateva informatii suplimentare:

- in cat timp s-au ocupat locurile la editiile anterioare? in aceeasi zi (10 minute ca la TransAlp ?) ori s-au putut face inscrieri si mai tarziu?

- in cat timp din momentul inscrierii trebuie achitata taxa de inscriere? se plateste prin transfer bancar sau se poate si cu carte de credit ori PayPal?

- daca ne inscriem 3 persoane din Romania si trimitem bicicletele inainte prin autocar (Atlassib) crezi ca organizatorii ar fi de acord sa ia bicicletele noastre de la autogara din Barcelona spre a fi transportate in Maroc? De asemenea, la o saptamana dupa cursa, cand ajung biclele in Barcelona, sa ni le trimita prin autocar inapoi in Romania? Costurile de transport vor fi suportate de noi, bineinteles.

Multumesc.

Buna Zaco, am sa incerc sa iti raspund la intrebarile tale cu ce stiu, dar la prezentare in Septembrie, se vor descrie noutatile despre inscrieri si regulamentul de anul viitor, asa ca pot sa te informez despre ce sa intamplat in anii trecuti.

- locurile la editiile anterioare s-au ocupat in vreo trei luni de zile dupa cate stiu eu, adica inainte de sfarsitul anului sau facut majoritatea inscrierilor. Au mai fost si inscrieri de ultima ora, pana in luna martie, dar de obicei cu exceptie mare, fiind nu stiu cine mare ciclist sau VIP si platind cu mult mai mult(200euros) decat se platea inainte de 31 decembrie. Titan Desert a facut numai 4 editii si comparat cu TransAlp care are ani si ani de traditie cu mii de participanti, este la inceput de drum!. Iar cum desertul este un mediu necunoscut pentru un ciclist fie el si profesionist sau mare aventurist, prea putini indraznesc a se infrunta la o aventura prin desert de tipul Dakar!!!.

- de obicei se platea la cateva zile, maxim o luna, dupa inscrierea pe net si prin transfer bancar din cate stiu eu si asa am facut pana acum. Nu stiu daca se vor schimba conditiile pentru anul viitor.

- La intrebarea asta, din cate stiu eu si am vazut pe slovacii de anul acesta, ca au ajuns cu o zi inainte de imbarcarea in avion, aici in Barcelona si la aeroport au venit cu toate bagajele si bicicletele, au facut acolo verificarile si au imbarcat bicicletele in acelasi avion care mergeam cu totii, caci era avion Charter, zbor special fletat numai pentru noi!. Nu stiu cum se va proceda pentru anul viitor si ce schimbari vor fi, dar fi linistit ca am sa public aici imediat toate noutatile aflate, iar pe pagina organizatorilor pe net la fel se vor publica totul destul de rapid. Alta este pentru noi cei de aici care trebuie sa imbarcam bicicletele cu o saptamana inainte in camionul mare tip TIR, dar numai in persoana, fiecare cu bicicleta lui in fata lor sa vada ca este OK, iar eu nu cred ca organizatorii se vor pune sa va caute bitele pe la Atlasib si sa le trimita ei pentru voi chiar daca voi veti plati totul foarte scump pentru serviciul acesta.

In fine, daca mai ai sau aveti orice indoieli aici sunt! :)

Salutari si numai bine =))

Multumesc pentru raspunsul prompt. Sper sa ne vedem la editia urmatoare :-bd

Am sa mai pun si ceva poze cu piesele ce ati avea nevoie sa le aveti montate la bicicleta, cum ar fi:

Obligatoriu:

- Computerul de ghidon tip CATEYE ENDURO, SIGMA, POLAR ori similar pentru verificarea distantelor in tot momentul.

- Suportul de road-book pentru ghidon de tip flexibil sau plexiglas sau chiar si facute artezanal de fiecare, unde sa se fixeze road-bookul cu siguranta si sa poate fi urmarit cu claritate.

- Busola sau GPS portatil tip Garmin. Aici fiecare cat poate sa-si permita buzunarul si pretentiile de orientare pe teren. Eu folosesc modelul GPSmap 60CSx de Garmin dar la majoritatea am vazut modelul Vista color, mai mic, mai ieftin si mai usor.

- Rucsac de dus in spate, tip CAMELBAG cu depozit de 3 litri de apa pentru ruta.

Optional dar recomandabil:

- Sac de dormit, super "light" daca se poate!... si saltea de aer mica tip THERMAREST Prolite3 de 120x50cm. pentru etapa maraton!.

- Schimb de haine cicliste pentru fiecare zi, caci cu sudoarea care se acumuleaza dupa o zi de pedalare, maioul si culotii termina de culoarea alba de sare si incomoda pentru reutilizare!.

- Saruri minerale pentru recuperare dupa fiecare etapa si creme sau vaseline pentru culoti a evita jenarea zonei de intrepicioare din parte seii bicicletei si a pietrelor din desert.

- Crema solara pentru corp si bara labiala cu protectie solara tip ISDIN factor EXTREM, foarte recomendabila, daca nu vreti sa terminati arsi de soare si cu buzele umflate si crepate!. Astea le puteti cumpara si aici in Barcelona la orice farmacie cu o zi inainte de plecare.

Cam asta ar fi deocamdata si in curand am sa public pozele echipamentului meu!... :-bd

Multumesc pentru raspunsul prompt. Sper sa ne vedem la editia urmatoare :-bd

Cu mare placere!... Si eu sper sa vad o echipa macar din Romania! :))

Sa facut deja prezentarea noii editi de la Titan Desert 2010, cea pentru anul viitor.

Am sa deschid un alt post special pentru aceasta editie.

Salutari si numai bine! :))