freetools

Lipici petice

Recommended Posts

Am incercat sa lipesc un petec pe o camera de cursiera si nu vrea sa adere lipiciul de nici un fel

http://bicishop.ro/Lipici-petice-WELDTITE-8062.html

Am dat si cu tip top

Am dat cu lipici de cauciuc dragon din leroy merlin

Am degresat camera nu vrea.

Am testat pe alte cauciucuri de mtb si vad ca se lipeste

Am verificat pe camera kenda si cst de cursiera amble, nu sta lipit deloc

Am lipit inclusiv un petec gros pe un cauciuc taiat si vad ca tine lipiciu WELDTITE

Salut,

Eu folosesc cu mare încredere și a mers de fiecare dată Park Tool VP-1 Patch Kit.

Răzuiesc zona, aplic lipiciul, aștept 1-2-3 min, aplic petecul, presez peticul cu degetele pentru 2-3 minute și gata.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA

19 hours ago, freetools said:

Am incercat sa lipesc un petec pe o camera de cursiera si nu vrea sa adere lipiciul de nici un fel

Am dat si cu tip top

Am dat cu lipici de cauciuc dragon din leroy merlin

Am degresat camera nu vrea.

Nu o fi camera cu teflon? :D

• Haha 1

Stie cineva niste petice autoadezive pe care sa te poti baza?

Am avut mai multe experiente in care am lipit peticul, am mers 10-20 de kilometri dupa care dintr-odata, pe neasteptate, m-am trezit ca fasaie.

In schimb, am mers cateva mii de kilometri cu o camera cu petic lipit cu adeziv. Sa fie asta singura solutie eficienta?

Cred ca toate petece autoadezive sunt provizorii.
Cea mai enervanta patanie cu un petec din asta (cred ca era de la parktool) a fost ca scapa aer doar de la o anumita presiune in sus, presiune ce o obtii doar daca ai bagata camera in cauciuc.

Roata se dezumfla, dar daca scoteam camera si o umflam asa scoasa, nu scapa... Nici prin fundul mintii nu-mi trecea ca de vina ar fi petecul, decat dupa ce am bagat putina apa in camera si am umflat-o in roata am descoperit problema.

Asta era inainte sa se prolifereze tubeless-ul... acuma cu tubeless (si binecuvantata zama anti-pana) s-au redus foarte mult penele.

Totusi in cazul in care mai trebuie sa repar vreo camera, prefer sa folosesc lipici din asta ieftin chinezesc (lipeste bine, doar ca dureaza putin pana se usuca ca sa poti pune petecul)

red-sun-rs4803-48pcs-bike-tire-bicycle-k

Iar ca petece folosesc de la Pang, luasem demult o cutie cu vreo 200buc si inca mai am ;))

IP-165.png&w=610

• Like 2
  • Thanks 1

La cursiera n-am gasit pana acum petic care sa tina 8 atm si-am tot incercat diverse petice. SIngura  varianta  este solutia de pene daca ai un por mic sau alta camera, altfel cel mult 3-4 atm si mers cu grija.

Am incercat si eu o data petice autoadezive (alea mult laudate de la Park Tools). N-au fost in stare sa astupe un por, si asta in conditii de montaj corect si fara contaminanti. Dupa nici 10 km facuti cu un petic pus sa astule un por al unei camere Michelin, a inceput sa scape aer si a trebuit sa inlocuiesc camera. Asta la vreo 80-90 psi daca nu ma insel.

Altfel, peticele (si lipiciul) ordinare din Decathlon isi fac mereu cu brio treaba chiar si la 100 psi, dar atentie sa schimbati periodic (macar o data pe an) tubul de lipici pe care il aveti la voi, ca se evapora la un moment dat.

eu am rezolvat cu petice Pang

Singurele care se lipesc cum trebuie de camera.

Eu am incercat peticele autoadezive de la Lezyne. Destul de bune dar trebuie nuantat.

Sigur sunt eficiente pe porii camerelor de MTB.

Pe camerele de sosea, e cum iti este norocul. Cu peticele astea, am reusit sa controlez un semi snake-byte la un cauciuc de 32, care a rezistat in tura respectiva. A doua zi roata era dezumflata. Cu slte ocazii nu am fost la fel de norocos.

Pachetul de la Lezyne era gandit pentru sosea. Avea si un petec de plastic autocolant pentru a fi aplicat pe fata interna a anvelopei. 

Ce trebuie retinut e ca peticele autoadezive sunt o solutie temporara. Daca vrei o solutie definitiva, atunci folosesti tot petic cu adeziv.

Pentru un soselist “pur sange” a ingreuna inutil bicicleta si ciclistul, este ceva umilitor, degradant. A putea renunta la acel mic tubulet de lipici, este o mare victorie.

Pentru restul, cum sunt si eu, s-ar putea ca metoda cu lipici sa fie singura de incredere, deci de preferat.

• Upvote 1

Citind răspunsurile, trag concluzia că experiențele mele neplăcute cu peticele autoadezive nu au fost singulare și că se aplică faimosul principiu (binecunoscut in service-urile auto) "așa face toate".

De-acum m-am învățat minte și pe lângă cameră de rezervă o să-mi iau și niște lipici și petice standard. Pentru că dacă tot umblu cu presă de lanț (pe care presimt că nu o voi folosi niciodată) după mine, oi găsi loc și pentru un tub cu lipici în tolba triunghiulară agățată între top-tube și seat-tube (aviz șoseliștilor pur sânge ).

• Upvote 1
  • Like 1

Am folosit si eu niște petice autoadezive, o singură dată, la o pană lângă casă. Bine că nu era la distanță mare, bine că nu m-am bazat pe ele.
Fie erau vechi, fie tehnica mea era deficitară, fie se inscriau in trendul de aici, cert este că le-am lăsat acasă fără să mai bazez pe ele.
Asigură-te că ai la tine un tub de adeziv care nu s-a uscat si bucură-te de pedalat.

• Like 1