ciomby

Depozitarea bicicletei in cadrul facilitatilor de cazare

Recommended Posts

Avand in vedere ca discutia pe subiectul depozitarii bicicletei s-a dezvoltat, am facut un topic separat. Initial discutia asta a inceput in topicul "Canalul Dunare - Marea Neagra".

In cazul in care considerati ca ar fi mai potrivit alt titlu, va rog sa imi spuneti.

Multumesc.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Legat de problema parcării bicicletei  în siguranță peste noapte în zona locațiilor de cazare oficiale (hotel, motel, pensiune), personal am o  propunere de amendament la legea turismului privind obligativitatea asigurării a cel puțin 1% din spațiul total de cazare să fie destinat depozitării în siguranță a bicicletelor. Cam asta ar fi ideea ce poate fi îmbunățățită. Cine are vreo cunoștință/pilă la vreun parlamentar o poate expune în vederea aprobării în parlament. (cam utopic !)

Edited by gibonu
  • Upvote 1
  • Like 1

E greu de crezut ca parlamentarii ar rezona la idee.

Ei te asculta apoi uita cind pleci de linga ei.

• Upvote 1

@ciomby

Cam ciudata propunerea ta.

Am facut ture prin Banatul, Ardeal, Oltenia si Dobrogea. Niciodata nu a fost vreo problema cu depozitarea bicicletei [de multe ori bicicletelor] peste noapte. Totdeauna s-a gasit o camera anexa, un sopron, o magazie, o curte interioara inchisa, etc pentru bicicleta.

Singura exceptie a fost anul asta in aprilie la Dragasani, cand cei de la pensiune erau vizibil deranjati de vizita mea, iar bicicleta am legat-o in curte de o scara mobila.

Reversul: la hotelul Livius din Medgidia tot timpul am luat bicicleta cu mine in camera.

Si, ca sa fim obiectivi si sa nu ne ascundem dupa degete: in RO cicloturismul nu este atat de dezvoltat incat sa fie necesara reglementarea prin lege a depozitarii bicicletelor peste noapte.

Eu zic că nu e nevoie, chestia asta funcționează pe baza de cerere/ofertă. 

Cei care tot primesc turiști călare se vor adapta printr-o ofertă corespunzătoare.

@gibonu și de ce erau cei de la Drăgășani asa deranjați? Nu tot plăteai la fel? Întreb de curiozitate sa știu și eu dacă voi merge prin alte zone la ce as mai putea sa ma aștept.

în urmă cu 12 ore, gibonu said:

Am facut ture prin Banatul, Ardeal, Oltenia si Dobrogea. Niciodata nu a fost vreo problema cu depozitarea bicicletei [de multe ori bicicletelor] peste noapte. Totdeauna s-a gasit o camera anexa, un sopron, o magazie, o curte interioara inchisa, etc pentru bicicleta.

Singura exceptie a fost anul asta in aprilie la Dragasani, cand cei de la pensiune erau vizibil deranjati de vizita mea, iar bicicleta am legat-o in curte de o scara mobila.

Reversul: la hotelul Livius din Medgidia tot timpul am luat bicicleta cu mine in camera [ai cateva poze pe acest topic].

Deja off-topic, dar experientele mele cu bicicleta la pensiuni/hoteluri in Romania si pe langa

- in Cernauti se uitau la mine ca la masini straine cand am intrebat ce fac cu bicicleta. Dar, au facut tot posibilul sa gaseasca un loc unde nu are nimeni acces si chiar m-au rugat sa merg cu ei sa verific daca imi place cum e depozitata

- foarte recent, in Roman, receptionera de la hotelul unde venisem pentru o nunta (2 nopti) si-a facut efectiv cruce cand i-am zis ca am o bicicleta care trebuie depozitata. 

Mi-au oferit un fel de magazie dar nu mi s-a parut ca e safe inchiderea, asa ca am renuntat. 

Nu a zis nimic, nici da nici ba, la ideea mea de a o tine in camera. Ceea ce am si facut pana la urma

- Agnita, Sighisoara, Sucevita, Putna - am fost foarte bine primit si s-au asigurat ca e depozitata in cele mai bune si sigure conditii. 

Da, poate fi ciudată propunerea mea,  cred că ar fi și în interesul operatorului turistic șă mai adauge încă o facilitate (depozitare+protecție) la oferta de cazare.

în urmă cu 2 ore, ciomby said:

cred că ar fi și în interesul operatorului turistic șă mai adauge încă o facilitate (depozitare+protecție) la oferta de cazare.

Nu stiu ce sa zic. Realistic vorbind, suntem atat de putini care au nevoie de aceasta facilitate si, mai ales, sunt atat de multe lipsuri pe partea de conditii decente de cazare/masa.....

• Upvote 1

@Nexus

Senzatia mea a fost ca cei de la Dragasani au fost deranjati de faptul ca am platit cazarea prin intermediul unor tichete de vacanta, adica au fost obligati sa fiscalizeze plata in loc sa ia ei toti banii.

Oricum, repet, asta a fost singurul incident in peste 10 ani de facute ture cu bicicleta prin RO.

Gasesti aici mai multe detalii: 

@ciomby

Cand vor fi destui biciclisti, atunci cu siguranta vor apare si spatii special gandite pentru depozitarea bicicletelor. Insa, sa impui acum asta prin lege mi se pare putin deplasat.

Plus ca poate crea un precedent, in sensul ca poate maine vor dori si cei care merg cu motocicleta / trotineta / etc spatii speciale de depozitare, mergand pe ideea "daca pentru biciclisti s-a putut, pentru noi de ce nu se poate".

L.E. Pana la spatii speciale de depozitare la facilitatile de cazare, mai bine s-ar rezolva problema transportului bicicletei in trenurile CFR Calatori. Asta mi se pare momentan cea mai mare problema.

• Upvote 2

Nu prea inteleg discutia asta. Eu cand iau bicla cu  mine sun si intreb daca au o problema sa pun bicla in camera sau daca au un loc sigur unde sa pun bicla peste noapte. Daca nu au atunci sun la urmatoarea pensiune si totul e clar de la bun inceput. Nu cred ca trebuie obligati sa aiba asa ceva, la cate pensiuni sunt cred ca ei au de pierdut, nu eu....

• Like 1

Absolut, de aia spuneam despre raportul cerere-oferta. Pe masura ce creste cererea, oferta se va adapta. Nu trebuie obligat nimeni.

@MTBR

Recunosc, pana acum niciodata nu mi-am pus problema de sunat la pensiune si intrebat daca ma primesc cu bicicleta. Pare o idee foarte buna, de tinut minte.

Cat despre ''sunat la urmatoarea" depinde de zona in care vrei sa mergi, pentru ca sunt destule zone in RO fara prea multe facilitati de cazare. Sau aproape deloc.

în urmă cu 14 ore, MTBR said:

sun si intreb

E mai mult decat normal sa faci asta. Poate sunt pur si simplu gazde care nu au anexe disponibile si nu le convine sa bagi bicicleta in casa/camera. De putinele ori in care am fost in aceasta situatie, de a lua bicicleta cu mine, m-am asigurat in avans ca poate fi acomodata intr-un loc safe, in niciun caz pe casa scarii sau in curte, chiar si legata.

Ca o paralela eu de fiecare data cand am calatorit cu masina, inclusiv la hotel, fie am sunat, fie am trimis mail intreband in mod special daca este disponibil loc de parcare pentru un sedan mare ca sa nu ma pun in situatia de a ma enerva sau a crea o situatie neplacuta. Au fost si situatii in care mi s-a spus fie direct Nu, fie ca nu pot asigura/garanta acest lucru. O singura data am avut o "problema", la Sinaia, desi mi se confirmase, la fata locului pentru ca "au venit foarte multi turisti cu masina", nu a mai ramas niciun loc. Mai in gluma mai in serios i-am spus proprietarului pensiunii ca eu cand am platit camera am platit si pentru loc de parcare.

Sunt puțini cicloturiști în România poate și din cauza faptului că se știe din start că vor avea probleme cu depozitarea bicicletelor peste noapte, sunt obligați să-și proiecteze trasee scurte, să nu-i prindă noaptea pe drum. De exemplu, cazul meu singular, doresc să fac un tur al României și mă îngrijorează mai mult că voi avea mari probleme cu parcarea bicicletei noaptea, mai puțin cu problemele din traseu. dacă ar fi introdusă obligativitatea spațiului destinat, sigur ar crește numărul cicloturiștilor.

• Upvote 2

în urmă cu 2 ore, ciomby said:

sunt puțini cicloturiști în România poate și din cauza faptului că se știe din start că vor avea probleme cu depozitarea bicicletelor peste noapte

Sincer cred ca, la fel ca mine, majoritatea sunt descurajati de lipsa pistelor de bicicleta sau, macar, de faptul ca nu avem autostrazi pe care sa circule marea majortiate a masinilor. 

Indiferent ce traseu (mai lung) ai vrea sa faci, la un moment dat, o sa fii nevoit sa mergi pe drumuri nationale foarte circulate. Ca sa nu mai vorbim ca unele dintre ele sunt si cu statut de drum european, unde nu prea ai ce cauta. 

Are rost sa mai vorbim de sutele de tiruri care circula, de asemenea, pe aceste drumuri?

Din punctul meu de vedere infrastructura rutiera/ciclabila e motivul cel mai important pentru care avem atat de putini cicloturisti romani care sa bicicleasca prin tara noastra. La care automat adaugam si partea feroviara. Oricine a fost in afara la cel putin o tura stie cat de usor poate fi, atunci cand ai nevoie, sa scurtezi o bucata de traseu sau sa te deplasezi dintr-o zona in alta folosind trenul si fara sa iti faci o gramada de calcule (daca ai loc in tren, daca te primeste controlorul cu bicicleta, daca trebuie sa nu sa cari bicicleta in spate pana ajungi la peronul corespunzator.....)

• Upvote 1

@ciomby

Iti faci prea multe probleme legate de depozitarea bicicletei peste noapte. Nu spun asta in ideea de polemica, ci in ideea de a incerca sa-ti explic ca problema ridicata de tine nu este chiar atat de grava.

Asadar, sugestia mea este sa pleci in turul tarii si vei vedea ca nu vor fi probleme cu depozitarea bicicletei peste noapte.

Daca te ajuta cu ceva, in RO cicloturismul nu este foarte dezvoltat, insa nu suntem total in afara circuitelor cicloturistice europene.

Concret, de fiecare data cand am facut o tura pe langa Dunare (Calafat - Portile de Fier 2, Corabia - Islaz, plus Dobrogea), aproape in fiecare sat copii de pe marginea drumul ma salutau cu "Hello" si ramaneau foarte dezamagiti cand le raspundeam cu "Hai noroc". Adica cei din zona sunt obisnuiti cu cicloturistii staini.

@EyesOnly

In multe cazuri, in trenurile Regio, mai ales intre localitati mici de provincie, inca nu este o problema sa te urci cu bicicleta in tren. Plus ca nasii sunt obisnuiti cu biciclistii, multi dintre ei fiind localnici care merg frecvent cu bicicleta in tren.

în urmă cu 19 ore, gibonu said:

nu suntem total in afara circuitelor cicloturistice europene.

Asta pot sa o confirm cu vars si indesat. In acest an am avut in jur de 20-30 cicloturisti straini cazati la mine, prin Warmshowers. Si inca vreo 15 cereri de cazare pe care, din pacate, nu le-am putut onora. 

Pe de alta parte, din 2015 de cand sunt pe WS, am avut un singur cicloturist roman care a trimis o cerere de cazare. 

în urmă cu 19 ore, gibonu said:

In multe cazuri, in trenurile Regio, mai ales intre localitati mici de provincie, inca nu este o problema sa te urci cu bicicleta in tren. Plus ca nasii sunt obisnuiti cu biciclistii, multi dintre ei fiind localnici care merg frecvent cu bicicleta in tren.

Total de acord @gibonu  Eu doar faceam o comparatie intre cat de usor vine treaba asta in restul Europei. Si nu imi place deloc incertitudinea asta. 

Sunt convins că, chiar dacă din partea autorităților nu se dorește să se vrea (sic!), cicloturismul va evolua, încet-încet, și în România.

Nu e nevoie (chiar mi s-ar părea o greșeală) să impui locuri de depozitare.

Am mers in ceva ture prin țară, de 3 până la 7 zile, și nu am avut emoții legate de unde îmi țin bicicleta.

Pentru că am vorbit în avans cu oamenii de la pensiuni, dar chiar și când am omis să o fac, ne-am înțeles la fața locului. Repet, cererea REPETATĂ îi determină pe ofertanții de la pensiuni sa își adapteze oferta.

Legat de cuvântul bine folosit de EyesOnly, incertitudine, el poate fi resimțit într-adevăr când e vorba de a lua uneori bicicleta în tren, dar și de disponibilitatea unui spatiu de cazare in zonele sărace. Rămânem o țară pentru cicloturism "de aventură" deocamdată.

In ceea ce privește găsirea unor trasee cat mai departe de șosele cu trafic mare, dacă se dorește să se vrea, de către omul care planifică traseul, se poate. Cu mențiunea că trebuie să ai o bicicletă de excursie care să nu strâmbe din nas la un pic de țărână. :)