Invitat special

Specialized versus S-works

Recommended Posts

De 2 saptamani ma tot uit la astea 2 si nu ma pot decide incotro sa merg.

Avand in vedere ca nu se pot pune linkuri de pe olx, este vorba de anuntul cu numar 189348585 (Specialized) si 190898221 (S-works).

Constatarile mele:

Specialized: marime mai ok, pipa scurta deci control mai bun, acte, anul (2016), long cage, pot pune caseta cu pinion mai mare. / nu e S-works ci "doar" Specialized, pedale de 20 lei.

S-works: S-works, full XTR, BRAIN si pe fata, ghidon original carbon / lipsa acte, transmisia cam nasoala, cel mai mare pinion e de 36 si pare ca nu are long cage deci daca schimb caseta trebuie sa schimb si schimbatorul spate, mai vechiuta, e model 2013.

Ca si pret, dupa ceva negocieri, e diferenta de 600 lei in favoarea Specialized.

Daca cei mai priceputi ar putea sa mai puncteze plusuri sau minusuri as aprecia un ajutor.

image;s=644x461 image;s=644x461

La prima rotile și frânele par net superioare.

S-works. Dupa cum scrie in anunt rotile din poze nu-s incluse in pret la Specialized. Rovalurile de pe S-works sint de obicei de carbon, astea din poza nu par dar si daca sint din aluminiu nu cred ca sint rele si grele. Iar la capitolul frine, Magura vs XTR cred ca nu se pune problema ce e de ales... Parerea mea:)

Intr-adevar rotile primei nu sunt incluse in pret, vine cu rotile stadard Roval de aluminiu.

Cu franele nu m-ati lamurit. Mai ales ca nu ma pricep deloc la acest aspect avand doar SLX toata viata de ciclist.

Daca S-worksul era din acelasi an sau macar 2015, nici nu mai stateam pe ganduri dar ma cam streseaza varsta ei. Probabil produsa in 2012...