ZetWeeD

Achizitionare MTB

Recommended Posts

Vreau sa imi achizitionez un MTB si am zis sa incep prin a intreba pe un forum unde sunt oameni care au habar cu acest fenomen.

BUgetul nu este unul mare si am gasit aceasta bicicleta: https://www.emag.ro/bicicleta-29-inch-pentru-adulti-ktm-peak-hd-action-marime-cadru-21-orange-2567463-21/pd/DTP4Y5BBM/?ref=hdr-favorite_products

Tin sa mentionez ca am 1,90  si 90 kg..

Orice sfat conteaza

Multumesc 

3 hours ago, ZetWeeD said:

Orice sfat conteaza

Iti dau eu un sfat: uita emagul pentru achizitii in acest domeniu, accesorii inclusiv. Cauta pe site-uri de profil.

In al doilea rand, KTM are un stil foarte mizerabil de marketing prin afisarea pretului taiat. Eu cred ca pun niste cifre intr-o cutie, le scot ca la loto si ala e pretul taiat. Nu are nicio legatura cu realitatea, in acest caz acel 3300 e o jignire de-a dreptul. Bicicleta aia merita,  conform dotarilor si brandului, intr-o zi buna, 1600-1700 lei. Pe site-uri onorabile de ciclism vei observa  reduceri reale si sustenabile de magazin/producator, 10-15%, nu aberatii de 45% ( cu mici exceptii, tip masuri extreme, modele vechi).

Te-ai orientat bine la masura, intr-adevar 21 ar trebui sa iti fie ok.

Dar cum/unde vrei sa o folosesti mai exact?

4 hours ago, Studio54 said:

Iti dau eu un sfat: uita emagul pentru achizitii in acest domeniu, accesorii inclusiv. Cauta pe site-uri de profil.

In al doilea rand, KTM are un stil foarte mizerabil de marketing prin afisarea pretului taiat. Eu cred ca pun niste cifre intr-o cutie, le scot ca la loto si ala e pretul taiat. Nu are nicio legatura cu realitatea, in acest caz acel 3300 e o jignire de-a dreptul. Bicicleta aia merita,  conform dotarilor si brandului, intr-o zi buna, 1600-1700 lei. Pe site-uri onorabile de ciclism vei observa  reduceri reale si sustenabile de magazin/producator, 10-15%, nu aberatii de 45% ( cu mici exceptii, tip masuri extreme, modele vechi).

Te-ai orientat bine la masura, intr-adevar 21 ar trebui sa iti fie ok.

Dar cum/unde vrei sa o folosesti mai exact?

Locuiesc in Suceava si aici avem multe locatii de explorat cu bicicleta.....Vroiam sa mai las masina si sa incep din 2020 un now hobby...Bicicleta o sa fie folosita prin paduri,drumuri forestiere etc.

Mi-am dat seama ca bicicleta nu are reducerea aia pe care o da hervis dar din ce am citit ktm ofera posibilitatea de upgrade plus ca mi-a placut dotarile pe care le are.

Merita banii astia?

5 hours ago, ZetWeeD said:

Vroiam sa mai las masina

O idee foarte buna pe mai multe planuri. 

Acel KTM nu merita mai mult de 1600-1700 cu mega indulgenta. Are cele mai slabe dotari exceptand ce se vinde la Carrefour/Cora/Kaufland.

Incearca Decathlon, Devron si Cube poate mai prinzi ceva desi de BF s-a dat cam tot ce era de luat in seama.

Nici Decathlon-ul nu mai e ce a fost, RR540 la 2000 de lei nu oferă foarte multe. In 2000 de lei mai bine te uiți la second-hand, sigur găsești ceva în stare bună.

16 hours ago, ZetWeeD said:

Ai reusit sa gasesti una si mai slab dotata decat cea pe care o mentionasei initial.

Cea din linkul lui @PVN10 se apropie destul de mult de ce inseamna o bicicleta in bugetul de fata. Si Crossul lui @mcereja e decent dar mai slab la schimbatorul spate.

Acum sa nu crezi ca nu iti faci treaba cu acel KTM sau Crossul tau, pentru forestiere lejere chiar si off road mediu dar pentru 2-300  lei in plus poti avea ceva substantial mai bun.

Am luat in considerare sfaturile voastre si pana la urma am cumparat un Cube de 19' cu roti de 29" cu o furca Rockshox de 110 xc30.

Totul este full shimano, pe spate am deore iar pe fata sunt deore xt.

Frana de pe spate cam scartaie dar in rest bicicleta arata ca noua( ea fiind cumparat sh)

Daca mai sunt ceva sfaturi le voi analiza cu cea mai mare placere

Multumesc

Ce model de Cube mai exact, la ce pret ai luat-o? Acte de provenienta?

Nu te zgarci la antifurt, minim 150 lei ar trebui sa dai pe unul, asa in linii mari.

2 hours ago, Studio54 said:

Ce model de Cube mai exact, la ce pret ai luat-o? Acte de provenienta?

Nu te zgarci la antifurt, minim 150 lei ar trebui sa dai pe unul, asa in linii mari.

E un cube Analog si am dat 1500 ron pe ea....