Recommended Posts

Salutare, tuturor! Asadar, maine se da startul in Paris-Nisa, cea mai importanta competitie pe etape din acest sezon de primavara. Multe nume puternice la start, printre care si Alberto Contador, castigatorul din 2007. Spaniolul a aratat ca este in forma foarte buna inca din acest start de sezon, el castigand Volta ao Algarve. Ce credeti, se va impune si de aceasta data sau vom avea parte de o mini-surpriza? Oricum, sa nu il uitam pe Andy Schleck, care vine cu o echipa puternica in spate. Astept parerile voastre.

PS: stie cineva cine sunt comentatorii noi de la Eurosport? Pe unul dintre ei il recunosc ca fiind Jean, care mai venea la curse si in anii trecuti, dar de ceilalti doi nu imi dau seama.

Pronositc :confused: Contador va castiga :D, insa sunt curios daca stie cineva motivul pentru care johan bruyneel nu va fi alaturi de echipa pentru paris-nice. Ar fi a doua competitie in care alberto merge cu secunzii :D, pana acum bruyneel a stat mai mult cu lance. Putem face speculatii :rolleyes:

Eu sunt de parere ca cei de la Astana vor face pe la spate jocurile pentru Lance anul asta; pe Contador l-au vrajit sa stea ca sa il mai aiba si pentru anii viitori. Dar acum, mizeaza pe Lance si pe o revenire spectaculoasa a acestuia.

Mont Ventoux o sa fie in Turul Frantei (dupa 7 ani de absenta) anul asta in penultima etapa , sa lasat cu victime pe acolo :rolleyes: . Nu stie nimeni daca o sa il transmita si pe net live cum au facut cu Turul Californiei ca pe Eurosport transmit foarte putin

Mont Ventoux o sa fie in Turul Frantei (dupa 7 ani de absenta) anul asta in penultima etapa , sa lasat cu victime pe acolo :rolleyes: . Nu stie nimeni daca o sa il transmita si pe net live cum au facut cu Turul Californiei ca pe Eurosport transmit foarte putin

Tom simpson a murit pe mont ventoux in zi de 13 si in etapa 13 :confused:

Dap dar au gasit la el substante(si in buzunare si in sange) cum gasesti pe la baietii din bamboo daca incepi sa ii scuturi bine , si Merckx era sa o pateasca . Sa vedem anul asta cum se duc oamenii nostrii cu apa plata pe catarare :rolleyes:

PE CYCLING.TV ZICE ASA: "Comingsoon: Paris-Nice (8-15 March), available in North America only"

O fi, nu o fi? vedem imediat

Contador a castigat prologul ... 9,3 km in 11'05". A fost cu 7 secunde mai rapid ca Bradley Wiggins

Hmm ce parere aveti pentru prima etapa?

1. A.Contador

2. B.Wiggins

3. L.L Sanchez

Finalul .. mi sa parut destul de evident.... oare asa o sa fie si la sfarsit???

Nu stiu de ce, dar ma asteptam la finalul acesta. E in forma mare Contador. In ritmul asta, nu are adversar, cel putin in Paris-Nisa. Oricum, ma bucur mult ca s-a dat startul in circuitul profesionist. Stie cineva de ce nu mai vin Banciu si Naum la curse? Si cum vi se par cei doi comentatori care sunt in locul lor?

Iata ce spune unul dintre comentatorii de azi, "Lucian", probabil antrenorul federal de care vorbeati: "In laboratoarele in care se produc substantele dopante se fabrica si asa-zisele suplimente alimentare. Insa se zvoneste ca ca ingrediente ale substantelor dopante se gasesc si in suplimente, probabil din cauza ca vasele in care sunt tinute nu se spala bine" :eek::eek:. CUM POTI SA SPUI ASEMENEA INEPTII???? Pe langa faptul ca nu stie nici sa vorbeasca corect romaneste: insista cu "șprint" pana imi raneste urechile.

Sunt alaturi de Bitza.

Imi lipsesc cei 2R. Anul trecut mi-au scos peri albi in TDF insa felul in care comenteaza "Jean si Aurel" ma scoate din minti.

Multumit ca o pot vedea la tv; nemultumit ca e tratata ca "umplutura" in grila eurosport. Imi pare ca e adjudecata de Contador.

n-am stiut pana acum ca daca cineva cade in ultimii trei kilometri primeste acelasi timp ca si plutonul.

ne mai lamuresc si pe noi ( astia mai :confused:) cu ceva reguli din acestea?

n-am stiut pana acum ca daca cineva cade in ultimii trei kilometri primeste acelasi timp ca si plutonul.

ne mai lamuresc si pe noi ( astia mai :confused:) cu ceva reguli din acestea?

eu stiam de regula asta dar stiam k in ultimu kilometru se aplica regula nu in ultimii 3 ...

e destul de veche regula ... ar fi trebuit sa o stii :rolleyes:

Iata ce spune unul dintre comentatorii de azi, "Lucian", probabil antrenorul federal de care vorbeati: "In laboratoarele in care se produc substantele dopante se fabrica si asa-zisele suplimente alimentare. Insa se zvoneste ca ca ingrediente ale substantelor dopante se gasesc si in suplimente, probabil din cauza ca vasele in care sunt tinute nu se spala bine" :eek::eek:. CUM POTI SA SPUI ASEMENEA INEPTII???? Pe langa faptul ca nu stie nici sa vorbeasca corect romaneste: insista cu "șprint" pana imi raneste urechile.

o sa inceapa sa ne fie dor de contestatii radu1 si radu2 aka banciu si naum :rolleyes:

Victoria lui Contador la contratimp mi-a adus aminte de isprava lui Heras cand a fost prins dopat in Vuelta ... Sper sa nu fi facut si Contador prostia, ca daca-l prind nu cred ca-l mai vedem nici pe Lance in Tour ... cel putin nu cu Astana.

Si mie mi-e dor de cei doi Radu ...

Da, sunt de acord, cei doi Radu erau tari de tot, desi si ei o luau pe aratura deseori. Dar ieri, in etapa a doua din cursa, comentariul a fost slab, mai ales din partea tipului de la federatie. Duminica, in prima etapa, a fost mai ok, mi s-a parut mai bun din punct de vedere calitativ, dar ieri am ramas in multe momente cu gura cascata. Ramane de vazut azi cine va fi si ce va zice ;)

hehehe, degeaba au rupt plutonul cei de la Rabobank ca le-a furat Chavanel etapa. Ceva-ceva tot au obtinut: si-au plasat doi oameni pe 2 si 3. Vedem maine daca pot sa tina ritmul dupa cat au tras azi.

Bravo Chavanel, mizez in continuare pe Contador.

Cand e gata asta incepe Tirenno-Adriatico tot pe Eurosport.

Edited by popez
uitai ceva

O cursa spectaculoasa din partea lui Chavanel . A dus mai mult decat baietii de la Rabobank dupa ce s-au rupt pe coborare. Vorba lui Lucian (antrenorul federal) : "enorm de mult " ;)

OFF TOPIC
Ma, sigur omu nu zice ŞPRITz? :D
In rest...ziceti si voi pe la ce ore transmite EUROSPORCU' asta cursele, ca e ok informatia de la voi de pe forum, dar parca as vrea si direct de la botu' calului ceva.