MihaiCosmin

Recomandare bicicleta noua

Recommended Posts

Dat fiind faptul ca mi s-a furat bicicleta cu o saptamana in urma, sunt nevoit sa imi cumpar alta. Am ales sa-mi iau in perioada asta datorita preturilor, care ma gandesc ca sunt mai mici, fiind sezonul rece.

Am avut un RockRider540 care m-a servit foarte bine timp de un an, cu care am reusit sa slabesc si sa fac 6000km. Ma batea gandul sa mi-o schimb fiindca apareau din ce in ce mai multe probleme la ea, insa nu ma plang fiindca am abuzat'o calumea.

Zilele astea reflectam la ce sa aleg, FS sau Hardtail. Pana la urma am decis ca tot un Hardtail mi-ar fi mai potrivit fiindca in viitor o sa fac si curse lungi, curse pentru care un FS nu cred ca ar fi cel mai ideal.

Problema sta in felul urmator, am posibilitatea (momentan, cel putin) sa mi-o cumpar doar in rate.

As vrea sa-mi recomandati ceva avand in vedere ceea ce am scris mai sus si ca am 1,80 m inaltime si 85 de kg.

Eu am pus ochii pe asta:  https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-xc-100-275--id_8405332.html

La același preț iei un Cannondale Trail 2, marcă mai bună, echipare la fel de ok. Crezi că transmisia 1x12 de pe xc100 te avantajează la ture lungi?

Daca tot te-a prins virusul, incearca ceva mai race-ish si mergi la competitiile de amatori. Nici rockrider nici trail 2 nu se incadreaza aici.

Think about it. Get even more fit and some serious fun.

Esti amabil sa ne spui unde gaseste trail 2 cu 1000 euro și echipate 1x...?

Si mărimea 19, te rog!

Merci!

11 hours ago, Drysna said:

Daca tot te-a prins virusul, incearca ceva mai race-ish si mergi la competitiile de amatori. Nici rockrider nici trail 2 nu se incadreaza aici.

Think about it. Get even more fit and some serious fun.

Cam ce ar insemna race-ish ?

1 hour ago, PVN10 said:

Esti amabil sa ne spui unde gaseste trail 2 cu 1000 euro și echipate 1x...?

Si mărimea 19, te rog!

Merci!

Iar nu citești cu atenție ce scriu alții: nu am spus că Cannondale-ul are transmisie 1x, l-am întrebat dacă el crede că îl avantajează transmisia asta de pe xc100 pentru cum folosește bicicleta.

https://www.extremeriders.ro/1930-bicicleta-cannondale-trail-2-2019.html

Sau

https://www.veloteca.ro/bicicleta-de-munte-cannondale-trail-2-29-2019

Ba am citit foarte bine! Am citit ca nu-s8 poate lua decat in rate. La deca4hlon o poate lua in 8 rate. S-ar putea sa fie si mai multe, n-am studiat prea bine.

Garanția la decathlon functioneaza foarte bine. La magazinele "specualizate" ti-o iei in mana. Pățit cu quickspeed!

Si nu e mișto cu 1x...? Nu mai stai sa corelezi vitezele, masa redusă, mai putina cinemateca etc.

22 hours ago, Drysna said:

mergi la competitiile de amatori. 

Ca sa nu confuzam lumea, toate concursurile din Romania, cu foarte mici exceptii, sunt pentru amatori si "profesionisti" (elite sau nu)  laolalta, cei din urma facand alt traseu sau mai multe ture.

Printre putinele exceptii ar fi Moontime bike, sau Vampire trails  unde se poate participa doar in baza fostelor rezultate.

13 hours ago, MihaiCosmin said:

Cam ce ar insemna race-ish ?

Nu e o definite clara dar o bicicleta race de XC ar avea printre altele: greutate cat mai redusa, geometrie agresiva (top tube lung), furca si frane peste medie, transmisie 1x dar merge si un 2x,  roti de 29.

Toate astea insa duc la un pret foarte neprieteneos.

Rockriderul ala nu il recomand la pretul actual, desi se stie ca Decathlon are preturi foarte corecte. Singura piesa cu adevarat calitativa de pe el este transmisia Eagle. In rest sunt mediocritati, franele, furca, roti de 27.5.

Uita-te si la Scott, chiar si ceva de la Cube.

https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-xc-100-29-12-v--id_8405350.html vad ca are si versiunea de 29 .

Putin offtopic:

Legat de rate depinde si cum vrea ratele de pe un card de cumparaturi sau credit(nu ca vreau sa fac reclama ci pentru ca am facut foarte multe cu acel card) dar la BCR ai un card de cumparaturi cu care la suma pe care o da el pe bicla poate lua bicla cu 12 rate egale.In plus poate sa cumpere in rate si de la orice magazin din tara si strainatate(chiar si prin paypal).Ratele se creeaza in functie de suma pe care o platesti cu rate fixe.

2 hours ago, Studio54 said:

Ca sa nu confuzam lumea, toate concursurile din Romania, cu foarte mici exceptii, sunt pentru amatori si "profesionisti" (elite sau nu)  laolalta, cei din urma facand alt traseu sau mai multe ture.

Printre putinele exceptii ar fi Moontime bike, sau Vampire trails  unde se poate participa doar in baza fostelor rezultate.

Nu e o definite clara dar o bicicleta race de XC ar avea printre altele: greutate cat mai redusa, geometrie agresiva (top tube lung), furca si frane peste medie, transmisie 1x dar merge si un 2x,  roti de 29.

Toate astea insa duc la un pret foarte neprieteneos.

Rockriderul ala nu il recomand la pretul actual, desi se stie ca Decathlon are preturi foarte corecte. Singura piesa cu adevarat calitativa de pe el este transmisia Eagle. In rest sunt mediocritati, franele, furca, roti de 27.5.

Uita-te si la Scott, chiar si ceva de la Cube.

Imi place mult cum arata Scott-ul asta:  https://bellabike.ro/produs/bicicleta-scott-scale-710-2019-negru-alb-rosu/

2 hours ago, Studio54 said:

Au doar cadru S la Scottul ala dar poate daca mai cauti... Si da, deja vorbim de alta mancare de peste, furca bunicica, jante, frane, greutate,  brand premium. Roti de 27.5 dar na...

Nici asta nu e rea: https://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-acid-eagle-black-flashgreen-2019 si au masura ta si roti de 29.

Super, imi place mult, si nici nu e scumpa.

O nelamurire am: la modalitati plata imi arata diferite banci cu care pot cumpara in rate.

Eu am Card Avantaj de exemplu, si acolo scrie de la 2 la 10 rate fara dobanda. Intrebare mea e... pot cumpara in maxim 10 rate sau pot lua bita in mai mult de 10 rate doar ca 10 sunt fara dobanda ?

Puțin cam greu acel cube acid eagle. Mă așteptam să aibă sub 13kg, având în vedere că bicicleta mea, Cube Acid 2016 cu 3 foi are o greutate declarată de 12,6kg.

https://www.evanscycles.com/en-fi/cube-acid-29-2016-mountain-bike-EV264348

Edited by IonutA
greutate

Majoritatea magazinelor au opțiunea de a plăti în rate cu cardul de cumpărături (la veloteca sunt 12, am verificat). Eu am făcut o propunere, nu am dat cu parul, eu sunt fan Cannondale, cred că e o marcă bună, iar dacă te gândești la revânzare sigur iei mai mult decât pe una din Decathlon. Dacă omul face curse lungi, cum a spus în primul comentariu, înseamnă că merge mult și pe plat, acolo e mai avantajos un 2x11 decât 1x12.

Chiar as lua acel Cube recomandat de Studio54. Am vazut ca ai o optiune de la TBICredit, 24 rate fara dobanda.

Mi se pare chiar cea mai buna optiune dar nu am mai auzit de TBI. Sunt ok, e cineva care a mai achizitionat in felul asta?

TBI erau mai rai decat tot clanul camataru! Jefuiau bătrânii la drumul mare.

Între timp, au deschis si banca. Poate ca sunt mai "omenosi" acum...

Tinand cont de inaltime, ti-as recomnada sa iei cu roti de 29"  https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-xc-100-29-12-v--id_8405350.html

Ai grija cu cardurile de credit sunt mai scumpe si "periculoase" daca nu ai grija la toti termenii de utilizare.

Pentru CUBE cu plata in rate ( presupun ca ai card de credit Credit Europe ) incearca si la https://www.bikexcs.ro/rate-plata-online/ sau https://www.bikexpert.ro/contact

Marea majoritate a magazinelor care vand biciclete nu acorda reduceri pentu biciletele vandute in rate, deci nu te bucura daca vezi ceva cu pret redus pe site, mai intai verifica cu vanzatorul.

în urmă cu 41 minute, PVN10 said:

De ce? Magazinul își ia malaiu' in secunda 2!

Și plătește comision băncii. Sunt alte condiții pentru comerciant, în cazul cardurilor cu rate "fără dobândă". Nu muncește nimeni pe degeaba.

Stiu ca era 50 lei emitere card, 5 lei/luna administrare cont. Iar daca te punea necuratu' sa nu plătești la timp sau sa plătești altceva cu cardul ala, căutați protecție la clanu' sportivilor!

Fo' 35% dobanda...

1 hour ago, midan said:

Și plătește comision băncii. Sunt alte condiții pentru comerciant, în cazul cardurilor cu rate "fără dobândă". Nu muncește nimeni pe degeaba.

Comerciantul plateste un comision bancii pentru ca i-a adus un client. Comisionul pleaca de pe la 1-2% in primele luni pana la 8-12% in cea de-a 12 luna. Deci cu cat clientul lungeste plata, cu atat comerciantul va castiga mai putin in final. Asta e consumerismul, de vreme ce aceste carduri de cumparaturi sunt inca in viata, inseamna ca la sfarsitul zilei, socoteala iese bine pentru comercianti. 

E adevarat insa, sunt banci tinere sau camatari legali gen IFN care au ascunse diverse comisioane, desi la prima vedere deal-ul este "rate fara dobanda". Comision de analiza, de acordare, de neutilizare, de administrare. Sau daca nu reusesti rambursarea in termen se aplica comisioane astronomice gen 30-40%. 

In cazul de fata, TBI, as fi extrem de atent in a citi conditiile. In general, institutiile serioase au 8-10-12 rate, cand ajungem deja la 24 rate fara dobanda trebuie atentie sporita. Eu personal 100% nu as alege aceasta banca (bulgareasca, pe piata din 2002)  sau vreun IFN.

Daca tot vb de carduri de credit poti sa iti faci asta de la BCR .Practic ratele le faci la ce vrei tu si iei bicla de la ce magazin vrei tu(poti si online din strainatate).Da are vreo 40 ron pe an administrare,dar poti sa iei in rate si ai vreo 45 de zile de gratie.Cumperi pe 1 ianuarie si prima rata e pe 25 februarie.Dar totusi omul parca avea card deja.Pot sa zic mai multe de card si chiar daca pare ca fac reclama la el,fac pentru ca sunt foarte multumit de el.