MihaiCosmin

Recomandare bicicleta noua

Recommended Posts

TBI sunt olandezi, adică evrei la origini...

Au preluat si o banca din bulgaria, este adevarat. 

TBI - Ăștia care operează la noi sunt bulgari, au sediul central la Sofia. Că întreaga afacere ține jumate de un fond de investiții din Amsterdam și jumate de unul din Tel Aviv, e partea a doua.

Eu ziceam ca magazinul plătește în plus băncii pentru "rate fără dobândă". Tu client vezi doar costurile tale, minime dacă gestionezi corect. Magazinul în schimb are costuri suplimentare pentru ce vinde în "rate fără dobândă", e un cost care se transfera către vânzător, invizibil pentru client.

Discuția pare să devieze...

Foarte multe banci au carduri de cumparaturi cu care poti cumpara cu rate fixe. Dar doar la anumiti parteneri agreati. Banca isi ia dobanda de la furnizor pentru ca a negociat cu acesta un anumit discount. Dar pentru tine, cumparator, ratele fixe sunt reale. Insa daca scoti bani de la bancomat sau cumperi de la furnizori negreati, "te-ai ars". 

Dar in domeniul ciclismului nu avem furnizori care vand la volume mari si care sa-si permita astfel de discounturi cu bancile. Din categoria asta fac parte emag, dedeman, etc. ei au pos-uri dedicate pentru astfel de tranzactii in care poti alege si numarul de rate.

Iar pentru biciclete probabil la noi se poate doar cu Decathlon si Hervis. Concret, eu am cumparat cu cardavantaj (de la turcii de la credit bank) in 3 rate fixe de la decathlon. 

Daca voi gasiti o solutie in care sa cumparati cu bani de la banca in rate fixe fara dobanda sa ma anuntati si pe mine. :) 

Degeaba te duci la veloteca sa-ti comande din stocurile de afara nu stiu ce model de Merida, sau la surmont nu stiu ce model de Trek de 3000 de euro, ei vor dori toti banii deodata. Iar credit fara dobanda nu-ti da nici o banca. Poate doar asa ... daca ai un "overdraft" il poti folosi si in mai putin de o luna pui totul inapoi cat sa nu acumuleze dobanda. 

In cele din urma am decis sa nu ma incurc cu IFN-uri si sa scot credit (pe 24 de luni) de la ING (banca pe care o folosesc pentru salar) de 3500, si la sfarsit platesc in total 4100 cu dobanda si tot.

Daca as apela la rate fara dobanda nu as mai beneficia de reducere si as plati bicicleta integral, adica 4800: ma refer la acel Cube de pe bikexpert, acela vreau sa-l cumpar.

Se poate lua în rate fixe de oriunde. Am zis mai sus am luat de la decathlon, bike24, bike discount și alții. A ca nu e 24 de rate asta e altceva, dar în 12 rate poți.

On 1/4/2020 at 7:14 AM, Nexus said:

Se poate lua în rate fixe de oriunde. Am zis mai sus am luat de la decathlon, bike24, bike discount și alții. A ca nu e 24 de rate asta e altceva, dar în 12 rate poți.

Cum poti compara in rate fixe de la bike24 sau bike-discount sau altii? 

@Trevizes Foarte simplu. Dai comanda si platesti cu cardul respectiv toata suma.Eu folosesc paypal pe acele site-uri.Apoi pe telefon imi apare "Tranzactia de 2105 ron efectuata prin cardul BCR xxxx in data de zz/ll/aaaa poate fi achitata in 12 rate.Activeaza plata in rate raspunzand cu si aici dau ei un cod gen CHQU.Asa am platit si cazarile prin tara sau strainatate.Ca puneam mai repede banii e alta chestie.Singura schema este ca ratele nu  le poti alege ci se selecteaza ele in functie de valoarea tranzactiei.Oricum scrie la ei in regulament https://www.bcr.ro/content/dam/ro/bcr/www_bcr_ro/Persoane-fizice/Carduri-de-cumparaturi/BCR_Regulamentul_Oficial_al_Programului_de_Rate.pdf   pagina 5. 

Ai pana la 55 zile de gratie.Cele 55 se implinesc daca cumperi de exemplu pe 1 ianuarie si platesti prima rata sau pui banii la loc pana pe 25 februarie.Daca de exemplu cumperi pe 31 ianuarie din pacate prima plata(ca e rata sau ca pui banii la loc) o ai tot pe 25 februarie.Si tanti de la banca stiu ca mi-a spus si atunci ca data de 25 nu este chiar pana la finalul zilei ci cumva trebuie sa pui banii pana in ora 14 ca sa vada cum trebuie banii.Posibil sa mai fi pierdut atunci la bike24 conversie leu euro dar mi-a permis sa iau in rate chestii de la bicla.

Mda, pe asta nu o stiam. E o veste buna ca functioneaza  daca tu @Nexus spui ca ai testat-o personal.

Problema si nedumerirea mea intervine in momentul in care comerciantul extern sau intern accepta plata cu un card  fara a avea un contract de comisionare cu banca respectivului card. Cine plateste comisionul, ca pe gratis, banca nu munceste?! Pentru ca dupa cum am precizat anteiror, comisioanele  in aceste situatii sunt suportate de comerciant, sa zicem o medie de 5%/luna timp de 12 luni. Suporta banca? Nu cred. Suporta comerciantul, fara a sti exact ce comision va avea de platit pe tranzactia respectiva? Meh. Poate e un card din Costa Rica cu comision catre comerciant de 30%.

Extras: "care nu sunt Comercianti Parteneri BCR cu respectarea conditiilor prezentului Regulament. " In Regulament nu e precizat de vreun procent sau cine il va sustine, spre deosebire de draftul de contract primit de mine, de la o alta banca, in care era precizat foarte clar cat voi sustine, ca si comerciant, in cazul unei plati in rate.

@MihaiCosmin treaba buna, cand se livreaza? Vezi ca acum ca ai bicicleta ca lumea nu o mai poti lasa pe scara blocului noaptea ;)

@Studio54 merge sa iei si de la profi sau kaufland de mancare de sume mari si apoi platesti cu cardul respectiv si iti ofera posibilitate de rate. 

2 hours ago, Studio54 said:

Mda, pe asta nu o stiam. E o veste buna ca functioneaza  daca tu @Nexus spui ca ai testat-o personal.

Problema si nedumerirea mea intervine in momentul in care comerciantul extern sau intern accepta plata cu un card  fara a avea un contract de comisionare cu banca respectivului card. Cine plateste comisionul, ca pe gratis, banca nu munceste?! Pentru ca dupa cum am precizat anteiror, comisioanele  in aceste situatii sunt suportate de comerciant, sa zicem o medie de 5%/luna timp de 12 luni. Suporta banca? Nu cred. Suporta comerciantul, fara a sti exact ce comision va avea de platit pe tranzactia respectiva? Meh. Poate e un card din Costa Rica cu comision catre comerciant de 30%.

Extras: "care nu sunt Comercianti Parteneri BCR cu respectarea conditiilor prezentului Regulament. " In Regulament nu e precizat de vreun procent sau cine il va sustine, spre deosebire de draftul de contract primit de mine, de la o alta banca, in care era precizat foarte clar cat voi sustine, ca si comerciant, in cazul unei plati in rate.

@MihaiCosmin treaba buna, cand se livreaza? Vezi ca acum ca ai bicicleta ca lumea nu o mai poti lasa pe scara blocului noaptea ;)

Pe maine ar trebui sa ajunga, cel tarziu poimaine. 

Iti dai seama ca m-am invatat minte, o sa o tin mereu in apartament . :D

A ajuns azi, ca de, Fancurier… dar macar a ajuns.

Imi place foarte mult. M-am urcat pe ea si cred ca marimea e chiar la limita, cu saua la nivelul ghidonului stau cu calcaiele putin ridicate.

Acum astept vremea sa-si faca treaba, abea astept sa o scot.

https://imgur.com/a/dUl6RcS

• Like 1

On 1/6/2020 at 6:20 PM, Studio54 said:

Nu stiam ca si BCR are acest card. 

Eu am folosit ani de zile cardul de credit de la ING - nu aveau niciun parteneriat special cu nimeni. Orice tranzactie(in magazin, on-line, Romania sau internationala) mai mare de 150 de lei puteai sa o esalonezi in 12 rate.  

Mi-a folosit foarte mult, mai ales la magazinele care nu aveau parteneriat cu Credit Europe Bank. 

De cateva luni ING si-a schimbat politica putin - functioneaza la fel la orice tranzactie doar ca pentru sume mai mari de 300 de lei si numarul de rate in care poti esalona tranzactia e de 3. 

19 hours ago, MihaiCosmin said:

A ajuns azi, ca de, Fancurier… dar macar a ajuns.

Imi place foarte mult. M-am urcat pe ea si cred ca marimea e chiar la limita, cu saua la nivelul ghidonului stau cu calcaiele putin ridicate.

Acum astept vremea sa-si faca treaba, abea astept sa o scot.

https://imgur.com/a/dUl6RcS

Sa impingi cu placere si spor la pedale(altele de "treaba" nu cele cu care a venit ;-) )

9 hours ago, Warlock_sk said:

pedalele alea fac de ras o bicicleta cube.

oamenii seriosi ar vinde bicicleta asta fara pedale.

Bine ca i-au pus ceva, puteau sa-i trimita bratele goale.

20 hours ago, Warlock_sk said:

pedalele alea fac de ras o bicicleta cube.

Calmeaza-te, branduri ca Specialized sau Cervelo (din experiente personale), desi vand biciclete de calitate superioara, fara pedale, ofera, la cerere, gratuit, pedale de plastic.

Nu ca as pune Cube la acelasi nivel, dar macar iti dau o bicicleta fully functional.

Sincer nu ma asteptam sa aiba pedale, pe site in poze era fara si nici nu mentiona undeva ca ar fi incluse.

Oricum, nu strica, asa am dat si eu o tura scurta de test. Pedalele or sa fie primul lucru pe care il schimb.

3 hours ago, MihaiCosmin said:

nu mentiona undeva ca ar fi incluse.

Exact,  nu e vanduta cu pedale dupa cum e clar precizat in pagina produsului. Ai primit ceva pedale bonus sa dai o tura doua de parc. 

Mare branza o pereche de pedale. Lasati omul sa pedaleze

• Upvote 1

Are cineva idee de ce tija nu merge lasata mai jos de 2-3 cm fata de ghidon ?

Incep sa cred ca bicicleta e prea mare pentru mine. Cand merg cu ea mi se pare ok dar cand stationez, tin calcaiele ridicate.

24 minutes ago, MihaiCosmin said:

Cand merg cu ea mi se pare ok

Aici e concluzia.

Bicicleta corecta ca si marime e aia cu care esti confortabil cand pedalezi, nu cand esti langa, sub, intr-o parte sau stationezi.

Eu nici nu ajung la podea daca stationez si stau pe sa. Si am 1.90.

• Upvote 1