Sign in to follow this  
gibonu

Si eu am trait in comunism

Recommended Posts

Acei "creveti" sunt la baza un tip de faina rezultata din macinarea cochiliilor crevetilor, "imbogatita" cu diverse chimicale, actual cunoscute ca E-uri din care, prin prajire, iesea un chip expandat.

O mizerie ingrozitoare pentru sanatate.

Se gasesc si in zilele noastre in magazine asiatice, in zona respectiva sunt un snack similar chipsurilor de cartofi de la noi ( o alta bomba atomica pentru sanatate cu continut imens de sare si imbibata in colesterol).

1 hour ago, Studio54 said:

sunt un snack similar chipsurilor de cartofi de la noi ( o alta bomba atomica pentru sanatate cu continut imens de sare si imbibata in colesterol).

Totul e corect până la ultimul cuvânt - cipsurile nu conțin colesterol, și nici uleiurile vegetale nu conțin.

Problema lor, chiar dacă sunt prăjite în ulei vegetal (mai ales dacă uleiul e folosit la mai multe prăjiri) este apariția, ca element secundar nedorit, a acizilor grași trans, care nu-s buni pentru sănătate (scad colesterolul ”bun”, tip HDL, și îl cresc pe cel ”rău”, tip LDL). În natură, acizii grași mono-nesaturați sunt prezenți ca izomer cis, dar prin prelucrare termică se pot izomeriza la trans.

Nu am mâncat niciodată creveți, țin minte pungile de pe rafturile de la Alimentara sau Gostat. Nici acum nu mănânc nici un fel de ”fructe de mare”, pe care le consider niște cauciucuri infecte.

• Like 1
  • Haha 1

Si una oarecum vesela, povestita de curand de o matusa mai in varsta, care in anul 1950 era eleva in clasa I-a.

Pe atunci, in fiecare sala de clasa era portretul lui Stalin (posibil si alti lideri comunisti) iar in fiecare dimineata se cantau imnurile Uniunii Sovietice (in limba romana) si al RPR.

In afara scolii, la un moment dat, un elev de clasa I-a face o prostie specifica varstei si isi ia cateva capace de la taica-su. Suparat copilul ii spune tatalui "daca ma mai bati, te voi reclama tovarasului Stalin", drept pentru care si-a mai luat cateva capace, pe motiv de destinatar al reclamatiei.

Cam asta era gradul de indoctrinare al copiilor de clasa I-a in anul 1950 in RPR.

De la aceiasi matusa, care in prima jumatate a anilor '60 era studenta la Facultatea de Filologie a Universitatii din Bucuresti: in noapte de Invierea erau convocati (cu semnare pe convocator si lista de prezenta), incepand cu ora 22:00 in amfiteatul facultatii pentru diverse activitati "tovarasesti" care durau pana la ora 02:00. Ca sa fie comunistii siguri ca niciun student nu participa la slujba de Inviere.

On 1/16/2020 at 5:19 PM, Traveller said:

Totul e corect până la ultimul cuvânt - cipsurile nu conțin colesterol, și nici uleiurile vegetale nu conțin.

Problema lor, chiar dacă sunt prăjite în ulei vegetal (mai ales dacă uleiul e folosit la mai multe prăjiri) este apariția, ca element secundar nedorit, a acizilor grași trans, care nu-s buni pentru sănătate (scad colesterolul ”bun”, tip HDL, și îl cresc pe cel ”rău”, tip LDL). În natură, acizii grași mono-nesaturați sunt prezenți ca izomer cis, dar prin prelucrare termică se pot izomeriza la trans.

Nu am mâncat niciodată creveți, țin minte pungile de pe rafturile de la Alimentara sau Gostat. Nici acum nu mănânc nici un fel de ”fructe de mare”, pe care le consider niște cauciucuri infecte.

Nu mai tin minte cum erau crevetii aia.. in mod sigur era carne de crustacee deshidratata si transformata in chipsuri.  Dupa revolutie am mai cumparat si mi-am prajit. Plus ca mai manincam in Franta la ceva restaurant absolut acelasi tip de creveti expandati. Mie imi place.

Referitor la ce zice Studio54. Nu poti sa ai ceva imbibat in colestereol. Eventual imbibat in grasimi.

@Traveller. Chipsurile contin uleiuri vegetale. In general se foloseste ulei de palmier, este mai ieftin decit floarea soarelui. Exista si chipsuri coapte, teoretic cantitatea de grasimi este mai scazuta. Lucrez pentru un producator de chipsuri (printre altele) :)

Back la vremurile bune. Erau doua surse mari si late de aeromodele "de lipit", URSS si RDG. Alea din RDG erau mult mai detaliate, dar mai greu de gasit. Vara de vara mergeam la bunici la Suceava si cautam acolo. La mine la mare nu se gaseau. Inca mai am traume cu stickerele alea cu aeroflot (cu chirilice).

• Upvote 1

On 17.01.2020 at 21:12, JDM said:

Back la vremurile bune. Erau doua surse mari si late de aeromodele "de lipit", URSS si RDG. Alea din RDG erau mult mai detaliate, dar mai greu de gasit. Vara de vara mergeam la bunici la Suceava si cautam acolo. La mine la mare nu se gaseau. Inca mai am traume cu stickerele alea cu aeroflot (cu chirilice).

Da, da si eu am amintiri cu aeroflotul :) Mai erau niste aparate de radio micute, rusesti care veneau dezasamblate si cu schema pe care le montai tu acasa -  ikea style :)))

Crevetii aia, in ultimii ani ai comunismului la restaurante, erau serviti pe post de garnitura la friptura in loc de cartofi prajiti.

Erau sinistre alimentarile care aveau vitrinele pline de creveti si borcane de mazare sau cateodata si cate un coniac "tarancuta".

RDV, SDD, RDD erau bauturile la moda :))

• Upvote 1

în urmă cu 20 ore, JDM said:

@Traveller. Chipsurile contin uleiuri vegetale. In general se foloseste ulei de palmier, este mai ieftin decit floarea soarelui. Exista si chipsuri coapte, teoretic cantitatea de grasimi este mai scazuta. Lucrez pentru un producator de chipsuri (printre altele) :)

Conțin grăsimi vegetale, asta e clar, dar nu colesterol, că ăla nu are treabă cu regnul vegetal, ci numai cu cel animal. :)

Sunt amuzante reclamele la uleiuri vegetale în care producătorul insista că nu au colesterol. Normal, nu au cum să aibă. :P

Scuze de offtopic.

Cum am rezistat noi in comunism? Cu atitea lipsuri?

Mergeam la scoala si simbata. Clasele mici simbata aveau ore pina la 11.

Clasele V-VIII dupa 15 septembrie cind incepea scoala mergeam la practica agricola. Incolonati, pe jos pina in cimp la rosii, la ardei sau dusi cu bodroaca departe in cimp la cules porumb dupa combina sau la depanusat. Depanusatul era cel mai usor.

Clasele mari de la liceu IX-XII aveau alt regim. Mergeam cu trenul dimineata la 05.50 ajungeam la 06.10 in oras la gara, stateam prin trenurile de la Arad sau Caransebes sa ne incalzim (alea erau cupluri etajate TE) si aveau incalzirea electrica, celelalte veneau la incalzire cu abur.

Ne goneau ciocanarii de prin trenuri.

Toamna aveam practica o luna. plecam cu trenuri speciale, porumbarul sau sfeclarul. Ajungeam in te miri ce comuna la cules. Era criza de chibrituri, de caiete.

Dupa ce ieseam de la scoala, nimeream un magazin in care ,,dadeau" caiete. Luam si noi cite ne dadeau. la fel chibrituri. Azi asa, miine asa. ne descurcam.

Dimineata luam ziarul Drapelul Rosu. Era coada, toata lumea il cumpara. Apoi mergeam la cofetaria Nord linga gara si luam un chef si ,,cafea cu lapte".

Vara mergeam la liceu si jucam fotbal nu statea in trenuri.

Luam piine pentru acasa, la Timisoara nu a fost nicodata rationalizata piinea decit la nivel de numarul de piini pe care il primeam. Primeam doua sau trei in functie de cit de lunga era coada. La noi la tara cei care aveau pe cineva din familie la lucru in oras nu primeau piine, decit daca mai raminea.

Am uitat: in scoala generala, pe perete aveam actiunile trimestriale.Directoarea era comunista infocata.Dadea semnalul colectarii sticlelor.Duceam sticle si borcane la cooperativa(magazin satescCOOP).stringeam melci, stringeam hirtie, stringeam plante medicinale cei din calsa cutare, musetel, clasa cutare , tei, macese etc.

Veneau viermii de matase, toata lumea la frunze de dud, la program de 4 ori in zi. Salile de clasa deveneau viermarii.

Lectura obligatorie, miine caietele cu rezumatele, apoi tezele care te salvau de la corigenta.

La inceput era un centru de butelii apoi s-a inchis ca femeie era nemtoaica si a plecat in Germania. Bagai butelia in sac si cumva o duceai in oras unde o umpleai.

in februarie era recensamintul agricol, in functie de animale iti faceau un contract si trebuia sa duci oua, fructe, gaini, la cooperativa. la fel cind era noroc sa prinzi petrol pentru lampa.Ca se lua curentul si mai stateam la vorba la lampa. Temele le faceam cit era lumina.

Nu era asfalt pe strada, ieseam la drum puneam 2+2 pietre sa fie poarta si ne jucam fotbal. De multe ori desculti. Mai tirziu baietii mari au pus 4 pari pe cimp si jucam acolo.

Au mai fost destule dar nu imi vin in minte acuma.

• Upvote 2
  • Like 1

On 18.01.2020 at 13:39, Fane Deraior said:

RDV, SDD, RDD erau bauturile la moda :))

Daca am inteles bine, RDV = Rachiu de vin iar RDD = Rachiu de drojdie? Rog corectare daca este necesar.

SDD ce era?

In context, parca pe la inceputul anilor '80, la o fabrica de bauturi alcoolice din judetul Covasna a inceput sa se produca gin, iar denumirea comerciala a fost (fara gluma) Covagin. A durat cam un an pana cineva a realizat penibilul situatie si denumirea comerciala s-a schimbat.

în urmă cu 18 ore, dan tm said:

Dimineata luam ziarul Drapelul Rosu. Era coada, toata lumea il cumpara.

Asta era cumva varianta locala a Scanteii? Se putea citi?

Intreb pentru ca am inteles de la cei mai batrani ca Scanteia nu se putea citi, adica nu aveai ce sa citesti in acel ziar, in afara de discursurile lui Ceausescu si depasiri de plan pe toata linia.

în urmă cu 4 ore, gibonu said:

Daca am inteles bine, RDV = Rachiu de vin iar RDD = Rachiu de drojdie? Rog corectare daca este necesar.

SDD ce era?

In context, parca pe la inceputul anilor '80, la o fabrica de bauturi alcoolice din judetul Covasna a inceput sa se produca gin, iar denumirea comerciala a fost (fara gluma) Covagin. A durat cam un an pana cineva a realizat penibilul situatie si denumirea comerciala s-a schimbat.

Asta era cumva varianta locala a Scanteii? Se putea citi?

Intreb pentru ca am inteles de la cei mai batrani ca Scanteia nu se putea citi, adica nu aveai ce sa citesti in acel ziar, in afara de discursurile lui Ceausescu si depasiri de plan pe toata linia.

Scanteia era oficiosul partidului.

Oarecum citibile erau Informatia Bucurestiului (aparea dupa-amiaza) si Romania libera (pt. mica publicitate).

Mai gaseai cate ceva in Contemporanul si, uneori, in Flacara (unde isi populariza Adrian Paunescu tot felul de inventatori/tamaduitori).

Imi mai amintesc de Femeia, Sportul, Munca, România literară, Cinema, Amfiteatru.

In general, maculatura.

• Upvote 1

Drapelul Rosu se putea citi. Zic si eu, depinde de fiecare. Avea politica in fata, treburile judetului, sportul, mica publicitate, diversele si stirile externe.

Vorba e ca ce era sa cumperi atunci? Din an in paste aparea revista Uniunea Sovietica color, in limba romana.

Acolo se lauda mareata Uniune Sovietica.

• Upvote 1

în urmă cu 21 ore, Radu 5 said:

Mai gaseai cate ceva in Contemporanul si, uneori, in Flacara (unde isi populariza Adrian Paunescu tot felul de inventatori/tamaduitori).

Imi mai amintesc de Femeia, Sportul, Munca, România literară, Cinema, Amfiteatru.

In general, maculatura.

Mai gaseai cate ceva de citit si in Saptamana, in special la rubrica de muzica si topuri muzicale. Alte publicatie citibile pentru vremurile alea erau Stiinta si Tehnica, Magazin si bineinteles almanahurile de la final de an. Cam toate publicatiile scoteau un almanah. Cele mai interesante erau Flacara, Sportul, Cinema, Saptamana, Urzica.

în urmă cu 23 ore, gibonu said:

SDD ce era?

SDD - Spuma de drojdie. Era cea mai ordinara dintre toate.

• Upvote 1

în urmă cu 9 ore, Fane Deraior said:

Mai gaseai cate ceva de citit si in Saptamana, in special la rubrica de muzica si topuri muzicale. Alte publicatie citibile pentru vremurile alea erau Stiinta si Tehnica, Magazin si bineinteles almanahurile de la final de an. Cam toate publicatiile scoteau un almanah. Cele mai interesante erau Flacara, Sportul, Cinema, Saptamana, Urzica.

SDD - Spuma de drojdie. Era cea mai ordinara dintre toate.

Din "Magazin istoric" am avut toata colectia.

Si din "Autoturism", de care am uitat.

• Upvote 1

@dan tm

Despre revista Uniunea Sovietice chiar nu stiam nimic. Multumesc pentru informare.

@Fane Deraior

Spuma de drojdie chiar suna oribil, cu toate ca n-am incercat niciodata. Semana cu vreun alcool baubil?

@Radu 5

Putin off-topic: Toata colectia Magazin istoric o poti avea si azi in format electronic. Abonamentul costa 36 Lei / an (am scris bine cifrele) si ai acces la toata arhiva, incepand cu primul numar din 1967.

De revista Autoturism imi aduc aminte.

"Maculatura" era doar pentru cine era lenes intelectual. Cu exceptia ziarelor politice, care culmea nu se mai gaseau nici ele la vanzare dupa o anumita ora, restul nu erau scrise ca astazi de niste fomisti pseudo-"jurnalisti" si era "bataie" sa le procuri de la chioscul de ziare.

Daca s-a mai vorbit de Flacara,  Saptamana, Magazin istoric (si tata a strans toata colectia), Sport (publicau si partidele Karpov-Kasparov, rezultate din toate sporturile din ligi inferioare), Revista Sport (foarte cautata, nu era color, dar gazduia multe poze, interviuri), Urzica (greu de procurat in provincie) vad ca nu s-a amintit de:

- revista Lumea (dupa 4-8 pagini de "ceausescu-pcr" devenea o revista de informatie autentica de politica externa),

- almanahul Anticipatia (probabil creme de la creme in privinta continutului pentru fanii genului, trebuia urmarit cu saptamani inainte la Posta pentru a nu rata aparitia),

- Revista Romana de Sah (foarte greu de facut abonament la ea), 

- o revista de Modelism caruia imi scapa numele,

- Cutezatorii (se distribuia doar prin abonament in scoli, cel putin la noi)

Legat de publicatii externe:

Eu am avut ~ 2 ani abonament la revista "Pif", nu era deloc usor, trebuia sa ai relatii. Evident ca s-au sistat pentru provincie la un moment dat dar veneam la bucuresti si cautam prin anticariate asa ca pina la disparitia totala aveam jumatate de dulap de biblioteca cu colectia respectiva. Desigur cautam si Tintin. Pretul "nescris" al acestui abonament era ca revista imi parvenea fara acel gadget inclus :( pe care il oprea un smecher de posta la judet. 

In mod cu totul exceptional o perioada s-a gasit chiar la chioscurile din provincie revista "Rahan", o derivatie de la Pif tot in franceza. Este interesant cum de trecea Pif, o publicatie franceza de cenzura, nu cred ca toate personajele erau pe chipul "omului nou" deloc. De ex. personajul meu preferat Corso Maltese

Cu trecerea anilor am avut abonamente la revistele de sah rusesti "64" (unde seful cel mare era chiar Karpov) si "Sahmatai Biuleteni". Nu era usor sa te abonezi la asa ceva, dar pina in 1988 cand am plecat in armata, am avut aceste reviste bisaptamanale in casa. Nu am reusit niciodata sa prind (desi era pe lista) "Sahmatai Informator", publicatie sarbeasca care aparea cu tot ce era nou si ce se juca in lume, esentiala in acele vremuri, Biblia de baza pentru orice jucator de sah. Plateam o groaza de bani pe varianta "trasa" la copiator de diversi "oameni cu initiativa". 

un vecin, care mi-a fost diriginte dar si profesor de la limba rusa avea un fel de abonament la cele mai importante edituri din URSS si era la curent cu tot ce aparea nou in literatura rusa. 

Mai aveam carnet de cititor la "Biblioteca Americana" care era atunci langa amabasada pe Batistei, imprumutam reviste si casete video.

Aceste "extravagante" insa aveau costul lor, totul era la dosarul meu pe care l-am vazut in armata in anumite contexte in biroul ofiterului CI, Cel mai greu atirna la dosar insa corespondenta privata cu cineva din republica moldova, un rus casatorit cu o moldoveanca, jucasem "saski" (dame rusesti) cu el prin corespondenta in cadrul unui turneu international si ramasesem amici, imi trimitea publicatii din Moldova in limba moldoveneasca (pe atunci o noutate) scrisa cu chirilice. 

• Upvote 1
  • Like 1

On 24.01.2020 at 15:22, Trevizes said:

"Maculatura" era doar pentru cine era lenes intelectual. Cu exceptia ziarelor politice, care culmea nu se mai gaseau nici ele la vanzare dupa o anumita ora, restul nu erau scrise ca astazi de niste fomisti pseudo-"jurnalisti" si era "bataie" sa le procuri de la chioscul de ziare.

Daca s-a mai vorbit de Flacara,  Saptamana, Magazin istoric (si tata a strans toata colectia), Sport (publicau si partidele Karpov-Kasparov, rezultate din toate sporturile din ligi inferioare), Revista Sport (foarte cautata, nu era color, dar gazduia multe poze, interviuri), Urzica (greu de procurat in provincie) vad ca nu s-a amintit de:

- revista Lumea (dupa 4-8 pagini de "ceausescu-pcr" devenea o revista de informatie autentica de politica externa),

- almanahul Anticipatia (probabil creme de la creme in privinta continutului pentru fanii genului, trebuia urmarit cu saptamani inainte la Posta pentru a nu rata aparitia),

- Revista Romana de Sah (foarte greu de facut abonament la ea), 

- o revista de Modelism caruia imi scapa numele,

- Cutezatorii (se distribuia doar prin abonament in scoli, cel putin la noi)

Legat de publicatii externe:

Eu am avut ~ 2 ani abonament la revista "Pif", nu era deloc usor, trebuia sa ai relatii. Evident ca s-au sistat pentru provincie la un moment dat dar veneam la bucuresti si cautam prin anticariate asa ca pina la disparitia totala aveam jumatate de dulap de biblioteca cu colectia respectiva. Desigur cautam si Tintin. Pretul "nescris" al acestui abonament era ca revista imi parvenea fara acel gadget inclus :( pe care il oprea un smecher de posta la judet. 

In mod cu totul exceptional o perioada s-a gasit chiar la chioscurile din provincie revista "Rahan", o derivatie de la Pif tot in franceza. Este interesant cum de trecea Pif, o publicatie franceza de cenzura, nu cred ca toate personajele erau pe chipul "omului nou" deloc. De ex. personajul meu preferat Corso Maltese

Cu trecerea anilor am avut abonamente la revistele de sah rusesti "64" (unde seful cel mare era chiar Karpov) si "Sahmatai Biuleteni". Nu era usor sa te abonezi la asa ceva, dar pina in 1988 cand am plecat in armata, am avut aceste reviste bisaptamanale in casa. Nu am reusit niciodata sa prind (desi era pe lista) "Sahmatai Informator", publicatie sarbeasca care aparea cu tot ce era nou si ce se juca in lume, esentiala in acele vremuri, Biblia de baza pentru orice jucator de sah. Plateam o groaza de bani pe varianta "trasa" la copiator de diversi "oameni cu initiativa". 

un vecin, care mi-a fost diriginte dar si profesor de la limba rusa avea un fel de abonament la cele mai importante edituri din URSS si era la curent cu tot ce aparea nou in literatura rusa. 

Mai aveam carnet de cititor la "Biblioteca Americana" care era atunci langa amabasada pe Batistei, imprumutam reviste si casete video.

Aceste "extravagante" insa aveau costul lor, totul era la dosarul meu pe care l-am vazut in armata in anumite contexte in biroul ofiterului CI, Cel mai greu atirna la dosar insa corespondenta privata cu cineva din republica moldova, un rus casatorit cu o moldoveanca, jucasem "saski" (dame rusesti) cu el prin corespondenta in cadrul unui turneu international si ramasesem amici, imi trimitea publicatii din Moldova in limba moldoveneasca (pe atunci o noutate) scrisa cu chirilice. 

Exceptional exemplul cu revista "Lumea" care, "dupa 4-8 pagini de "ceausescu-pcr" devenea o revista de informatie autentica de politica externa"!

De acolo puteai sa afli ce se mai intampla pe la Ouagadougou, ce mai fac Tshombe, Kasa-Vubu sau Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Za Banga.:)

Si ce marsavii mai pun la cale ticalosii imperialisti americani.

Adica informatie prin "ochelarii" partidului.

PS

Ai uitat de L'Humanité, organul comunistilor francezi, usor de procurat.

Si de "Urzica", unde Matty si Nell Cobar "ardeau", in tuse groase, naravurile bastinasilor cu idealuri mai burgheze.

E he he...si de "Luminita"...si de "Arici Pogonici"...:)

• Upvote 1

Și ai nostri încercau sa copieze moda Revistelor de benzi desenate, pe mine nu m-a prins microbul acesta, astăzi sunt destui colecționari de astfel de “vintage”.

Iată ce am găsit recent pe fb:

Caterinca ilustratorului Valentin Tanase, ... “Pintea” cu George Harrison, Paul McCartney, Ringo Starr 

36AD5F0B-B3BF-4DE1-BEC6-E09601FA1BBC.jpeg

• Haha 2

La revista Lumea te puteai abona doar daca te abonai si la Scinteia. Am fost abonat o vreme.

Chiar daca acuma spunem ca totul era prin ochelarii partidului, probabil ca atunci era printre putinele moduri de a afla cite ceva de dincolo de cortina de fier. Nu trata foarte mult situatia din Ouagadougou sau de la Kinshasa.

Ma gindesc ca revistele astea mai sint pe undeva prin arhive.

Revistele Cutezatorii si Start spre viitor se difuzau mai ales prin scoli. Eram obligati sa avem macar un abonament pe clasa.Cum nu era internet acolo mai gaseai cite ceva, mie imi placeau mai ales articolele si mai apoi clasamentele, expeditiilor scolare.

„Știință și tehnică”, „Tehnium”

On 24.01.2020 at 15:22, Trevizes said:

revista Lumea (dupa 4-8 pagini de "ceausescu-pcr" devenea o revista de informatie autentica de politica externa),

In revista "Lumea" s-a mentionat momentul 27.06.1989 in care ministrii de externe ai Austriei si Ungariei [Alois Mock, respectiv Gyula Horn] au taiat, simbolic, sarma ghimpata a Cortinei de Fier de la grantia dintre Ungaria si Austria [cu acordul implicit al lui Gorbaciov]?
Sau momentul septembrie 1989, in care sute de de nemti rdg-isti s-au refugiat in ambasada RFG-ului din Praga?
Sau despre caderea Zidului Berlinului?

Sau multe alte momente.

Imi aduc aminte de revista "Lumea" de atunci, era tiparita in format mare, putin mai mare ca ceea ce numim azi A4.

Revista "Lumea" apare si azi [insa in format mai mic].

Daca nu ma insel, revista despre modelism chiar "Modelism" se numea. Era o revista [format mare, similar cu Lumea] in care se publicau diverse planuri de modelism, plus articole despre diverse tancuri, avioane, vapoare, portavioane, etc.

In rest, foarte interesante informatiile expuse. Multumesc.

Chiar nu stiam ca inainte de 1990 se putea inchiria casete video de la Centrul Cultural American [am inceput sa-l frecventez din 1991, impreuna cu Institutul Francez si British Council].

Cel putin in 1991, Centrul Cultural American era situat pe strada numita azi Doctor D.D. Gerota [vis-a-vis de oficiul postal].

Nu se poate generaliza ca in revista Lumea erau doar articole despre prietenii africani ai lui Ceausescu. Si in deceniul 9 insa dpdv politic in Africa se intamplau lucruri interesante care reprezentau "stiri" deci nu vad care e problema sa te informezi cu ce se intampla in Africa. 

Nu tin minte cum a fost in "Lumea" in legatura cu schimbarile din tarile socialiste, dar se poate verifica in arhiva. Insa cu siguranta in 1988 s-au acordat spatii largi alegerilor din Franta, a fost an electoral si prezidential si parlamentar, imi amintesc foarte bine. 

Imi mai duc aminte de o "revista" pe care o cautam la chioscuri, "Saptamana Radio-TV" sau ceva de genul asta. Pare Ciudat sa afli ca exista asa ceva in conditiile in care la TV era program de 2-3 ore uneori. Dar stiu ca imi subliniam in revista ce vroiam sa urmaresc la radio.

"Tehnium" era revista in care se publicau diverse scheme electronice sa-ti construiesti diverse, sonerii, mini-radio sau era cu totul si cu totul alta? 

Si mai era ceva care se citea: "Pentru Patrie", revista ministerului afacerilor interne. Era 40-50% cu "politica" dar avea si relatari de cazuri infractionale rezolvate, povestiri politiste uneori expuse ca serial, parca si niste enigme. 

Si se mai mentioneaza de antevorbitori, "ochii partidului". uneori acestora le scapau destul de multe, si as crede ca voit intentionat. Cand am fost student, nu numai ca erau diverse activitati cultural-stiintifice coordonate de profesori foarte libertine ca tematica dar erau si spectacole (la casa de cultura Preoteasa) in care diverse grupuri de umor de la Voua, Divertis la unele mai putin cunoscute aveau un repertoriu de 1) te tavaleai pe jos de ris si 2) ti se facea parul maciuca de ce auzeai. Glume "subtile" dar de o brutalitate uriasa la adresa regimului, imi amintesc de unul sketch in care Ceausescu era facut bou. 

Se pare ca nu s-a inteles cum a actionat securitatea, inainte de `89, ca organ represiv.

Si de ce peste 100.000 de dosare nu au fost transmise CNSAS, ramanand in arhivele Min. Apararii si SRI (ar contine, vezi Doamne,  informatii care pericliteaza securitatea nationala).

"Scaparile" cenzurii de la "Preoteasa" si de la cenaclul lui Paunescu erau vizate de tovarasi, constituind supapele necesare descarcarii presiunii tinerei generatii (batranii erau. deja, blazati, fara speranta, acomodati cu bezna, frigul, imbecilizarea).

Sa nu uitam ca in dec. `89 sistemul picase mai in toate tarile comuniste din jur, in vreme ce bastinasii au avut nevoie de ajutorul marilor puteri ca sa scape de "marele carmaci".

Si cu ce sacrificii.

Si cat de bine/rapid s-au adaptat fostii securisti/activisti PCR noului sistem (capitalismul de cumetrie).

Doar cateva exemple:

- "Felix"/Crescent, mogul in presa;

- ginerii lui Dinca "Te-leaga", Puiu Popoviciu si Nicolae Badea (sotiile lor, fetele lui Dinca- ofiţeri de contraspionaj, activau la Academia din Băneasa);

- "somitatile" din economie: Misu Negritoiu, Daniel Daianu, Mircea Cosea (ofiteri acoperiti);

- Dinu Patriciu (sa-i fie tarana usoara!), care a inhatat Petromidia si niste "maruntis" datorii catre Romania;

- Viorel Catarama (comert exterior);

- Bogdan Chireac, Sorin Rosca Stanescu - acoperiti dar ...descoperiti, in presa.

- fiul generalului Doicaru (fost sef DIE), numit director la Huawei;

- fostul lector al CC UTC, Tismaneanu (fiul nomenclaturistului Tismenetzki) , care a condus comisia lui Base pt. condamnarea...comunismului.

Ma opresc aici pt. ca ii stiti si voi.

Cenaclul Flacăra a fost interzis in 1985. Nu era critic cu regimul sau Ceaușescu, era “supapa” pentru promovarea patriotismului și o parte din cultura romană care oficial nu putea fi promovată de partid. Comparația cu grupurile studențești e complet aiurea.

in rest, da, in România a avut loc un simulacru de revoluție, s-a instalat un simulacru de economie de piața, Un simulacru de presa, un simulacru de justiție, un simulacru de democrație, avem un simulacru de Constituție și periodic un simulacru de alegeri in care ni se oferă niște simulacre de “candidați”. Sistemul (statul) securistic se reproduce continuu cu succes de 30 ani. 

în urmă cu 6 ore, Trevizes said:

Cenaclul Flacăra a fost interzis in 1985. Nu era critic cu regimul sau Ceaușescu, era “supapa” pentru promovarea patriotismului și o parte din cultura romană care oficial nu putea fi promovată de partid. Comparația cu grupurile studențești e complet aiurea.

in rest, da, in România a avut loc un simulacru de revoluție, s-a instalat un simulacru de economie de piața, Un simulacru de presa, un simulacru de justiție, un simulacru de democrație, avem un simulacru de Constituție și periodic un simulacru de alegeri in care ni se oferă niște simulacre de “candidați”. Sistemul (statul) securistic se reproduce continuu cu succes de 30 ani. 

Cenaclul Flacara promova muzica folk si rock (neagreate de tovarasi) , promovare prin care se simula apropierea de occident.

Imi aduc aminte ca prin anii `60 participam la "ceaiuri" la care ascultam (si dansam) muzica rock.

In surdina, cu frica in san, sa nu fim descoperiti de militie.

Care ne taia si pletele, oricand avea ocazia.

intrebare: care parte din cultura romana nu putea fi promovata oficial de partid dar o promova, neoficial, Paunescu?

• Upvote 2

Legat de cenaclul Flacăra, se pare că a fost oprit din cauza evenimentelor de la Ploiești când au murit oameni călcați în picioare la ieșirea din stadion. Personal nu am agreat acest gen de culturalizare - se nimerea tocmai în noaptea de Înviere ! - asta nu i-am iertat niciodată lu Păunescu (un soi de agent dublu).

Interesant, când efectuam stagiul militar făceam curat în birourile comandamentului, în fiecare cameră existau pe lângă ziarele centrale de partid, revista „Lumea” și foarte multe publicații din Occident legate de tehnica militară , mai ales din America și Germania.