Sign in to follow this  
gibonu

Si eu am trait in comunism

Recommended Posts

De exemplu la cenaclu se recita (Cu tot cu spectatori) “Doina” lui Eminescu, poezie interzisă multă vreme. Cred ca au mai fost și alții poeți, din cei care au prins și puscarie comunista, ma feresc sa dau nume sa nu fac vreo greseala. 
Paunescu era un comunist idealist, el mai critica una sau alta, atitudini, dar nu reprezenta un pericol doctrinar, poate deranja mulți politruci dar avea protecție de la cel mai înalt nivel. 

asta cu rockul interzis ... poate sub Gheorghiu-Dej. Nu vreau sa zic acum de concertele IRIS, Metropol care nu erau pe placul sistemului dar la Radio Vacanța se punea Metallica, Iron Maiden, Pink Floyd, practic orice. In fiecare orășel existau “centre” (sub egida Consiliilor Populare) care îți înregistrau pe casete sau benzi de magnetofon aproape orice de afara. Când a apărut moda cu “video”-uri, unele funcționau cu complicitatea organelor, chiar dacă nu dădeau “zorii roșii” sau “doctor jivago” ci filme cu Bruce Lee. 

Am participat la o singura editie a Cenaclului Flacara pe stadionul Republicii inca nedemolat. Avea sa fie ultimul spectacol din Bucuresti, deoarece la scurt timp au fost evenimentele de la Ploiesti care au dus la interzicerea lui Paunescu. Recunosc ca eram un ascultator fidel al emisiunii de la Radio. In fiecare joi, daca nu ma insel, pe programul 1 era o ora sau doua de Cenaclu cu inregistrari din specatacolele din tara. Era una dintre putinele ocazii in care puteam asculta muzica rock pe postul national. Tin minte si acum, Holograf, Totusi (cu Andrei Paunescu la chitara si Minculescu, oportunist de fel, care venise de la Iris.) etc.

Definitia cea mai buna pe care o am despre cenaclu este o lingurita de cultura intr-o galeata de rahat.

• Upvote 2

în urmă cu 2 ore, Trevizes said:

De exemplu la cenaclu se recita (Cu tot cu spectatori) “Doina” lui Eminescu, poezie interzisă multă vreme. Cred ca au mai fost și alții poeți, din cei care au prins și puscarie comunista, ma feresc sa dau nume sa nu fac vreo greseala. 
Paunescu era un comunist idealist, el mai critica una sau alta, atitudini, dar nu reprezenta un pericol doctrinar, poate deranja mulți politruci dar avea protecție de la cel mai înalt nivel. 

asta cu rockul interzis ... poate sub Gheorghiu-Dej. Nu vreau sa zic acum de concertele IRIS, Metropol care nu erau pe placul sistemului dar la Radio Vacanța se punea Metallica, Iron Maiden, Pink Floyd, practic orice. In fiecare orășel existau “centre” (sub egida Consiliilor Populare) care îți înregistrau pe casete sau benzi de magnetofon aproape orice de afara. Când a apărut moda cu “video”-uri, unele funcționau cu complicitatea organelor, chiar dacă nu dădeau “zorii roșii” sau “doctor jivago” ci filme cu Bruce Lee. 

Poezia "Doina" a lui Eminescu a fost interzisa sau cenzurata (in diferite perioade) in anii comunismului din cauza unor versuri xenofobe.

La mijlocul deceniului `60, mi s-a predat la orele de limba romana (liceu) varianta cenzurata. 

Nu l-am auzit pe Paunescu sa recite varianta originala, necenzurata.

Citez din varianta necenzurata (Perpessicius):

"Cine ne-a adus jidanii
Nu mai vază zi cu anii
Şi să-i scoată ochii corbii
Să rămâie-n drum ca orbii
Cine ne-a adus pe greci
N-ar mai putrezi în veci
Cine ne-a adus Muscalii
Prăpădi-i-ar focul jalei
Să-l arză, să-l dogorească
Neamul să i-l prăpădească"

• Upvote 2

Super tare! Pe forumul de ciclism au mai aparut 2 topice foarte interesante si la obiect: asta si ala cu sondele lui Ceausescu:((. Parca ala cu trenurile nu ma mai irita asa tare... :D

• Upvote 1

Normal sa apara doară biciclistii nu sînt rupți de lume.

Plus că înainte bicicleta era cel mai răspîndit mijloc de deplasare. Cam cum ar fi acuma in Coreea de Nord.(Republica Populară Democrată Coreeană)

Oamenii muncii mergeau cu bicicletele la gară de unde luau trenul. Gările au fost și sînt departe de localități. Nu erau autobuze dacă localitatea avea gară.

Asa s-a elucidat si chestiunea topicului cu trenuri.

Apoi discutăm despre sonde că bicicliștii nu sînt limitați în cunoștințe, poate unii sondori au mers cu bicicleta la lucru.

Discutam în sfîrșitul ăsta de săptămînă despre cum mergeam la practică, despre multe și am ajuns la biciclete.

La un moment dat militia s-a luat de cei cu biclete prin sat. Toata lumea trebuia sa se duca in curte la cooperativa (magazinul satesc apartinînd de Cooperația de Consum) unde pe aripa din spate se sufla o soluție reflectorizantă albă.

Păcat că peste ani nu am făcut o poză.

Apoi în anii din urmă, erau la cooperativă niște seturi de catadiopri (alb, roșu si doua portocalii pentru spite). Cum nu se vindeau dintr-o dată militia a făcut o actiune prin sate și toata lumea s-a dus la cooperativă sa își cumpere setul respectiv. Acolo a apărut o problemă: CPADM Timișoara produsese un set de ,,agrafe de pantaloni" care stateau prin magazin. Erau un fel de cleme de haine sa iti prinzi pantalonii sa nu-i agate lantul.

Brusc fiecare set de catadioptri se vindeau la pachet cu setul de ,,agrafe"

Cam asa aratau acei catadioptri:

image.png.90c5c14feb3b7c766e8d55ade6254e0a.png

image.png.43a1c7560c2b630d97827ce3b5269b83.png

image.png.7da78727e7c8a5ca621a27a32ca1ce9d.png

Sursa fotografiilor: un site care vinde azi ace, brice si carice.

Edited by gibonu
Am adaugat cele 3 fotografii
  • Upvote 2
  • Haha 1

@dan tm

Foarte tare faza cu ''agrafele" pentru pantaloni, mai ales vanzarea acestora la pachet cu setul de "ochi de pisica". Din pacate, nu erau singurele produse care se vindeau, obligatoriu, la pachet.

Ce insemna CPADM?

CPADM era Cooperativa de Productie Achizitie si Desfacere a Marfurilor. Nu prea stiu exact cu ce se ocupa.

Observ ca in loc de ocazii forumul modifica in scris indian, deci nu se pot vedea ,,ochii de pisica" pe care i-am gasit pe internet cu titlul de exemplu.

• Upvote 1

@dan tm

Multumesc pentru precizare.

Cat despre pozele vintage, voi incerca sa postez eu cateva.

@Fane Deraior

Foarte tare. Multumesc frumos.

@dan tm

Am adaugat pozele cu catadioptri in postarea ta de mai sus, cea in care ai incercat inital sa pe postezi. Cred ca le-am nimerit.

@Stuparul

Mi-ai luat vorba din ... tastatura.

Exact acest documentar am vrut sa-l recomand si eu. Este foarte tare, surprinde foarte bine perioada circulatiei casetelor video inainte de 1990, iar personajul principal al documentarului este Irina Margareta Nistor.

Pentru cei mai tineri, doamna respectiva era cea care traducea majoritatea filmelor care circulau atunci pe casete video.

On 27.01.2020 at 1:30, Trevizes said:

Imi mai duc aminte de o "revista" pe care o cautam la chioscuri, "Saptamana Radio-TV" sau ceva de genul asta.

Cred ca te-ai referit la revista saptamanala numita "Tele Radio".

Prima pagina a numarul 25, perioada 18-24.06.1989.

image.png.430764ec1c2697fbb28a68c52a3ce582.png

Si ultima pagina a revistei.

image.png.7026803e35b8ebd4668c1977c47178f8.png

Cum arata programul [unicul] al televiziunii romane [unica din RSR] in vara lui '89, in diverse zile.

Sambata, 24.06.1989.

image.png.3d1814a1a4460b15f6922dd725b659a8.png

Duminica, 18.06.1989.

image.png.3070bde1a89df0e0362c87411e4baf36.png

Luni, 19.06.1989.

image.png.8c62fd56657920b5b11e94f28847dfda.png

Plus programul celor 3 posturi de radio.

image.png.f14b8fd9ba338a11b5e2913eb70af517.png

image.png.02837b739e2e804dfdd58790f2e07e3b.png

Se observa ca posturile de Radio 1 si 2 avea program de emisie in intervalul 06:00 - 24:00 iar Radio 3 avea un program mai scurt, respectiv 09:00 - 13:00 si 17:00 - 24:00.

Revista din care am extras fotografiile de mai sus am gasit-o zilele trecute intr-un tomberon de hartie reciclata.

• Upvote 1

Foarte interesantă ! Voi încerca să scanez un ziar - Scânteia tineretului - mi-a rămas în sertar după timpu' lu Ceaușescu.

• Upvote 1