paulrad

Impresii de la tura de azi fără bicicletă

Recommended Posts

Salutare și la mulți ani!

Mă gândeam să deschid acest topic să vedem ce mai fac bicicliștii când nu e vreme de pedalat. Impresii de la o alergare, drumeție, schi, sală, înot și ce sporturi mai faceți voi.

Sper să fie un topic cel puțin la fel de activ ca cele 2 pe care se bate apa în piuă pe un subiect de tristă amintire. :) 

În prima zi a anului am încercat o urcare pe Pietrosul Rodnei. Ne-am întors de la 2035m alt deoarece nu eram echipați corespunzător pentru ascensiunea unui abrupt cu zăpadă înghețată. Trebuia neapărat piolet și colțari.

1xQL3m7wwddtSMpvpYV8o97temJrlgQrKjWo_Y6-

Lacul Iezer

v_vVStnd0ramtTGOk_TghEZbAJvxU4eWi-o1jBbM

De aici am făcut cale întoarsă

6ZpDYk49p5e2wrZE-O0IKWLTA19zsf9Koikv6oY6

Pe coborâre avem parte de o crăpătură în norii ce acopereau localitățile din vale

În cea de a doua zi a anului n-am servit planul trupei și i-am părăsit pentru o plimbare solo, lejeră. Am urcat cu telescaunul din Complex Borșa cu gândul să merg până în Șaua Știol și apoi să cobor la Cascadă și pe urmă în complex.

Din vârful pârtiei am coborât direct spre Cascadă că era ceață mai sus, nu cred că avea rost să merg până în Șaua Știol.

3NJ409vboeCTMVmezIYQ8GbOXq4cPrUDP26478m-

O trupă mare de schiori și colegii mei de tură o iau în sus spre Știol, eu trec poarta spre cascadă.

c6JXuiCjt5Z-MKckfJIBgCZSRv5YiZUu2tNGrQ0J

wdW4fGtK2iaj9NRTVDFSo8YMaP0A6AhbPVHbneeG

Cascada cailor înghețată. 

• Upvote 4
  • Like 3

Totuşi, părea vreme bună de pedalat. :)

• Like 1
  • Haha 2

în urmă cu 15 minute, Mircea PF said:

Totuşi, părea vreme bună de pedalat. :)

”Părerile” sunt subiective :p 

Vărumeu a fost cu noi, dar el s-a dat cu bicicleta în cele 2 zile. El coborând pe la Cascada Cailor:

VTVb1ENFLc1vrXPjH7M82mLxwu2HkbLFjG235Yh4

• Upvote 2

@paulrad

Foarte tare initiativa deschiderii acestui topic.

Si eu sper sa fie un topic activ. Daca este vreun coleg de forum care practica ski de tura, il rog sa nu ezite.

On 1/3/2020 at 11:04 AM, gibonu said:

Daca este vreun coleg de forum care practica ski de tura, il rog sa nu ezite.

Am fost azi la ski de tură, pt prima dată pe pârtia de la Șuior* și pt a doua oară în viață. :) Treabă grea. Pe bucata cea mai abruptă a pârtiei am căzut la urcare :)) La coborâre a fost măcel. 2 intervenții salvamont.

t_x5Hz_IE7kvGEG52bRd2g1yE9s1NPl8FNBTDZRB

*Off-piste nu avem zăpadă, iar la pârtiile de la Cavnic nu ne lasă cu foka + sunt penibil de scurte și ușoare alea. La coborâre mai am de învățat, deci e exclus pt mine off-piste. Când o să fie zăpadă în pădure la Șuior avem 2 variante de urcat și coborât pe pârtie, perfect pt mine.

On 1/3/2020 at 10:29 AM, paulrad said:

În prima zi a anului am încercat

sa ma ridic din pat.

• Haha 3
  • Confused 1

Weekendul care tocmai apune am participat la un camp de inițiere în schi de tură / splitboard. Azi ”inițierea” a fost dată la maxim.

• Upvote 2

Tot eu la microfon. Pt imaginea asta condimentată cu o mare de nori (azi n-a fost să fie) am luat în februarie 2017 prima lecție de ski. Bine, de pe vârful Mogoșa am coborât puțin cu schiurile în brațe că e pârtie neagră, neamenajată, dar a meritat!

RxSvCq4tFqTlalDL7DzrihS1N_0bEsqAeM8H0ZJs

• Upvote 1
  • Like 1
  • Thanks 1

Am văzut că multă lume se plânge că ar merge la ski, dar n-are zăpadă. În același timp am văzut multă lume la pedalat pe zăpadă... Permiteți-mi să împărtășesc cu voi, în special cu @Traveller tura de ieri: traseul a fost banal, un forestier pe curbă de nivel, 11.2km, nici nu am dat jos focile de pe schiuri, dar a fost frumușel (mai puțin partea cu întoarcerea la mașină prin același loc).

Aici vedem vf. 3 Apostoli din Munții Gutâi.

HfX4vKiiev9W-8CMBWwMpGxvBRvNi31OEZvDyjtx

În dreapta imaginii e Vf. Creasta Cocoșului, pt el am venit. L-am pozat, ne-a suflat un vânt de era să zboare cerealele din baton și ne-am întors la mașină pe aceleași urme.

UORGgRMpvXxPRhvCn4cWAAtnC9JTiRf53R054w64

P.S. Nu vă faceți inimă rea. E artificială!

• Upvote 1
  • Like 3

1 hour ago, paulrad said:

de era să zboare cerealele din baton

:)))))))))

Dacă nu a venit iarna la noi, am mers noi la dânsa :)

Pasul Prislop, Munții Rodnei.

oFWu4Gf8jXRULciavJxeSGLJ2t605fVy1jzHpPAE

Jp0WTR16uSQ0oUKgRBbxCe4ceiipqVRIwAPgFCoj

csldeWren5p2mLAjJohgsmCndB5BwBV9Gm_YmSYm

38RykRMsJOVKljNyCdMEnabsdLI27yr811-7NxZ0

• Upvote 3
  • Like 3

2 hours ago, haarp said:

postez cu o saptamina intirziere 

nici o problemă, era cu supărare dacă postai acum o săptămână când rupeam site-urile de prognoze meteo în căutarea iernii :))

• Haha 1

Focă până pe Vf. Mogoșa (1300m). Partea frumoasă la urcare:

s929qkbavsZsiWw-UT5IE_KJA58w3juq1Jh8hTzK

Partea mai puțin frumoasă la urcare:

6mmv-btOOsnowESdWO3vWK0Y9eQ_XmYlBcNzYN3t

La coborâre cel mai frumos a fost când am ajuns la cota 1000 și am scăpat de chinul pârtiei negre neamenajate. Mă rog, chinul e dat de lipsa îndemânării.

• Upvote 3
  • Like 1

Cum adică focă?

Niști chiele di pi foci, di si pune ea pă tălpile la schiuri casă urci la dial cu schiurili, că alfel o ei la vale.
Cân ajungi în apecs, le dai jos si uuuuuuuuuuuuu, la vale.

E un fel dă pregătire dă coborâre. (știi ce vreau să zic)

1 hour ago, paulrad said:

Focă până pe Vf. Mogoșa (1300m). Partea frumoasă la urcare:

La coborâre cel mai frumos a fost când am ajuns la cota 1000 și am scăpat de chinul pârtiei negre neamenajate. Mă rog, chinul e dat de lipsa îndemânării.

Ce voi io să zic e că - din păcate - nu ai fost sfătuit bine.
Ar fi trebuit să începi cu pârtii amenajate până capeți niscai deprinderi și "automatisme". P-ormo să treci la nivelu' ăsta. Schiul de tură cere niște chestii, altfel e minunat și e ce trebă ca să scapi de melteni și aglomerația pârtiilor amenajate, da' te chinui rău în lipsa a ce spui io mai sus.
Io ș-acu mă cam feresc deși zic că schiez binișor spre bine și mi-am făcut rodaju' pe pârtii neamenajate și grele, unde ai de muncă (nu tu, genunchii și mujchii. Aaa, btw, ai grijă că schiul de tură îți phoote jănunchii mai rău decât pârtiile amenajate/întreținute și tu cam ai bube pe zona asta. Ca și mine de altfel)

• Upvote 1
  • Like 3

13 minutes ago, MaC® said:

Ar fi trebuit să începi cu pârtii amenajate până capeți niscai deprinderi și "automatisme". P-ormo să treci la nivelu' ăsta.

La mine contează mai mult mersul la deal :) Nu urc prea des pe Vf Mogoșa tocmai pentru că nu-s pregătit de coborâre. În principiu urc până la Șuior cota 1000, ori prin pădure ori pe pârtie și la vale pe pârtie. Dacă merg în alte zone fac trasee pe care nici nu dau foca jos.

Nu credeam să citesc asa ceva. Memoria mea pe tremen scurt si mediu imi zice ca sunt altii care stau cu frana trasa la vale ;) 
Pai care mai e fun-ul? Urci ca să ce? Nu ca să adrenalină la vale? Nț nț nț...

• Upvote 1

3 minutes ago, MaC® said:

Pai care mai e fun-ul? Urci ca să ce?

Ca să nu bobinez pe hometrainer 🙃

P.S. Viața e dreaptă și așa a făcut să fie. Eu să râd de el că trage frâna la bicicletă, el să râdă de mine că trag frâna la schiuri. :(

• Like 3
  • Haha 1

Some say (cu vocea de la Top Gear)...
Huă.

da, urlă invidia și dorul în mine  ;)

• Haha 4

Astăzi am băgat un schi electrificat să mai exersez un pic talentul. 

MSdWUISGYHzTJTe4sELqV17pAlUPX1yB3jvZhBnV

• Upvote 2

Am fost la explorat cotloane necunoscute încă prin delta PN Văcărești.

https://www.strava.com/activities/4780085311

Poteca Biodiversității Urbane era o bucată în partea de NV a căldării, pe unde nu fusesem niciodată. Merge și cu bicicleta, dacă o ții mereu spre sud și nu te rătăcești prin stuf, ca mine.

Dar fiind pe jos, mi-am permis. La intersecția cu poteca principală de pe axa VE, se cotește la stînga. În final se poate obține un traseu "în 8".

y4m4Sj42edoyWwETSimbM9A_xuHCAtxcPLr_CNiE

y4mRcuUKkiP51LtTYiYMSBIvJk4LZ4QI3m3J96na

y4m7rupXoyoRMWZDVPfOEOL_D2-xg19qUOLOC30L

y4mPC7CFD2wPBHIa6s_rwl9miQhzqrz_-AOnVAUK

y4myLEMP2de8bACIQSv0H3n2Wl4PYiCWxctbvNRS

y4m4fRPjLZiWk1fm4FC9B5VqXNy8Co05Kdf23rZB

• Upvote 4
  • Like 3
  • Thanks 1

Prima dată cu foca pe Vf Igniș (1307). Protagonistul nu sunt eu :))

wN4aNh1nftg4MVhZAc-F-J6KBS2ShBaKMZOmaOY1

• Upvote 1