flo13

frana hidrulica tektro

Recommended Posts

Va salut!Am o bicicleta cu frane hidraulice tektro si imi curge lichid pe la pistonul de la.maneta .Unde gasesc garnituri sa cumpar sa le schimb?Sau mai bine sa cumpar alte frane noi?MULTUMESC ANTICIPAT!!

Din păcate nu găsești mecanici să se bage să schimbe acele garnituri.

Am căutat pentru etriri de frână care pierdeau ulei și până la urmă am luat frâne noi.

În general nu prea găsești mecani să repare doar să schimbe piese noi. :(

• Haha 1

Mama lor de mecani cu etriri lor. :))

Sunt convins ca se gasesc si care sa schimbe si pistonul din maneta, problema ii ca nu se gaseste respectiva piesa.

Din cate stiu, Tektro nu au reprezentanta in Romania, deci service-urile nu au de unde sa se aprovizioneze cu piese de schimb.

Plus multa lume ii familiarizata doar cu Shimano, unde nu se gasesc piese de schimb pentru frane, deoarece Shimano nu le ofera.

• Haha 1

@flo13 Incearca la astia: http://www.perfectseal.ro/

Au o gama foarte larga de tot felul de garnituri. Vezi mai intai daca au ce iti trebuie. Ar trebui sa le poti preciza diametrul intern al garniturii, grosimea garniturii si profilul (presupun ca e un profil rotund). Ai sa fii surprins ce poti gasi la ei.

La tektro nu-i profil rotund. Arata ceva de genul:

s-l300.jpg

Eu as cauta sa-mi iau alte frane

@mladen

Ai să dai un exemplu de mecanic/service care se bagă la acestă operațiune?

Am încă etrierii vechi. Nu m-ar deranja să găsesc pe cineva care să îi repare.

dar nu cred ca etrierii sunt greu e facut dar cred ca te lovesti tot de chestia asta nu se gasesc garnituri🤬ce pacat!Am gasit in china shimano mt200 cu 88 lei fata spate cu tot complet doar sa montez pe bicicleta.o sa.mi cumpar de acolo recenziile sunt bune!Daca vreti va trimit link.ul de pe aliexpress.88lei

On 1/23/2020 at 9:31 PM, IonutA said:

@mladen

Ai să dai un exemplu de mecanic/service care se bagă la acestă operațiune?

Am încă etrierii vechi. Nu m-ar deranja să găsesc pe cineva care să îi repare.

Ihi, doar ca-i in Timisoara.

Dar, ai putea sa le servisezi chiar tu. Desfaci cele 2 torx-uri care tin impreunat etrierul si ai acces deplin la pistoane.
Singurul truc (daca n-ai acces la un compresor cu aer ca sa sufli afara pistoanele din etrier):

inainte de a desface etrierul, cu placutele scoase dai la maneta sa iasa pistoanele cat mai mult, ca sa ai de ce prinde ulterior.

Problema totusi ramane, unde gasesti garnituri?

• Upvote 1

E bun de știut că se poate umbla ușor la etrieri.

Am să caut, să văd dacă găsesc pe undeva garniturile.

Maneta ii la fel de usor de desfacut. Pistonul ii tinut doar de o clema din aia tip "C", deci ai doar nevoie de un cleste pentru cleme din astea.

OCH1_221000531532.jpg?$product_main$

Salut,

Am schimbat plăcuțele de frână.

Așa arătau cele vechi (pe spate erau fier pe fier, pe față mai aveau un pic de ”carne”):

- https://photos.app.goo.gl/AJw1VkaeKf2mDgNc9

- https://photos.app.goo.gl/pJAvcLyKLwxGN9CeA

- https://photos.app.goo.gl/QphxQCSX476j7uAp8

Întrebare (pentru a monta plăcuțele noi a trebuit să fac cumva să se retragă pistoanele, pentru că nu intrau): cum fac să se retragă pistoanele altfel decât să împing în ele(ceea ce am și făcut dar nu am reușit să le împing complet)?

Numai bine!

Adrian

La 0:45

Merci!

Ceva de genul acesta am făcut și eu dar cu o surubelniță mai lungă.

Numai ca la etrierulul din față pistonul din stânga foarte puțin s-a retras și este roata puțin înfrânată.

La etrierul spate pistoanele s-au retras foarte ușor și roata se învârte bine.

Cu placutele vechi inca montate (ca sa protejeze pistoanele) bagi o surubelnita, levier... etc si impingi pistoanele sa intre in etrier.

Daca nu poti impinge pistoanele complet inseamna ca ii prea mult ulei in frana, asa ca desfaci putin surubul de aerisire de la maneta, o sa iasa putin ulei, il strangi la loc si incerci sa impingi din nou pistoanele. Daca nu intra, repeti operatiunea.

Ai putea sa desfaci intai surubul si sa impingi dupa aia pistoanele, dar cu metoda de mai sus ii mai sigura.

• Upvote 1

Mulțumesc!!

Am să încerc și operațiunea aceasta.