• 0
Sign in to follow this  
BGD46

Jante ruginite ?

Question

Salut!

In cautarea mai multor date despre o noua achizitie am descoperit niste imagini care m-au pus pe ganduri.

Jantele sunt WTB si totusi nu inteleg ce s-a intamplat cu ele dupa cele "2-3 luni" cum zice nenea ala in povestire.

Parca sunt ruginite. 

Rugamintea mea este sa va uitati cu atentie la poze si sa va dati cu parerea despre ce au patit jantele alea.

https://www.worldwidecyclery.com/blogs/worldwide-cyclery-blog/why-every-mountain-biker-should-also-own-a-gravel-bike-will-it-make-you-a-better-rider

Multumesc anticipat

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

=))

Scuze, dar dupa ce m-am tot chiorat ce rugina vezi tu acolo, mi-am dat seama ca-i vorba de culoarea anvelopelor...

600x600-146327_15155746310396.jpg

scuze inca o data, dar a fost haioasa faza... =))

• Haha 1

• 0

Culoarea anvelopelor e ok > Dar ai reusit sa vezi ca la zona spitelor pe janta parca este cojita vopseaua?

• 0

Mie mi se pare că e praf lipit în jurul niplurilor, nicidecum rugină.

• Upvote 1

• 0

Ahaaaa! Acu am vazut la ce te referi. :)

Jantele fiind din haluminiu' nu prea vad cum sa prinda rugina.
Daca au capse, teoretic ar putea sa prinda alea rugina, dar nu se va vedea ca in poze.

Teoretic cand is construite rotile, niplurile sunt lubrifiate (unse), deci s-ar putea sa fie cum a zis otsdr, sa se fii prins praful in zona respectiva.

• Upvote 1

• 0
32 minutes ago, MLADEN said:

Daca au capse, teoretic ar putea sa prinda alea rugina, dar nu se va vedea ca in poze.

Iar daca sunt din alamă capsele, nici alea nu ruginesc.
Dacă nu sunt jante capsate, se recomandă utilizarea saibelor pe interiorul jantei si de asemenea recomandarea este să se aplice un strat fin de vaselină intre șaibă si jantă.
La constructia roților spițele si niplurile se lubrifiază.  Nu a degresat complet la final iar in timpul utilizarii s-a depus praf.