beetlejuice

Trek 3700 (model 2009) vs Cube AIM

Recommended Posts

Spuneti-mi va rog ce ati alege intre Trek 3700 (model 2009) si Cube AIM.

1500 ron este suma maxima de care dispun. Precizez faptul ca in timp doresc sa fac upgrade. Deci ca idee pe mine momentan, ma intereseaza foarte mult cadrul si aspectul. Am vazut live modelele astea doua si mi-au placut. Ma pricep foarte putin la biciclete, dar vad ca Trek-ul este mai slab echipat decat Cube, dar ca ar avea cadrul mai bun, de aici rezultand si diferenta. Nu stiu cat de adevarat este...

Si inca o intrebare, cred ca e prosteasca dar vreau sa fiu sigur. La o bicicleta de 19.5" exista posibilitatea sa fac upgrade mai greu? Ma refer la disponibilitatea pieselor. Sau nu conteaza cadrul, ci piesele cu care conlucreaza(adica foile cu lantul cu pinioanele cu schimbatoarele..etc)? Sper ca ati inteles ce am vrut sa zic :D

Din cate stiu eu : 18",19",19.5" ,20"etc este lungimea seat-tube-ului si nu are nici o legatura cu compatibilitatea pieselor. Adica nu exista ,de exemplu,angrenaj Alivio pentru 19" si pentru 19.5".

Deci din punctul asta de vedere nu trebuie sa iti faci probleme,ia-ti ce iti "vine" bine . Eu am 1.87 si mi-am luat un Trek 4300 : http://playbike.ro/produs.php?id_produs=1027 marimea 19,5" (exact asta din poza,model 2008) cu 1270 RON.

Ca fapt divers : Trek 4300 modelul 2009 e 1799 RON !!!!

Nu stiu de Cube nimic,dar Trek are garantie "pe viata" atat timp cat pastrezi geometria lor.

Multumesc de raspuns.

Si totusi, Trek 3700 sau Cube Aim?

Vreau sa cumpar acum cat am niste bani pentru ca dupa aia nu se stie..

Daca sunteti care aveti una din bicicletele mentionate va rog sa-mi impartasiti impresiile.

M-am uitat acum la componente ;si eu zic tot Cube.

Daca te uiti la Cube Aim 2009 care e la pretul nou de 1699 RON o sa vezi ca nu e aproape nici o diferenta fata de 2008. Deci ,de fapt,compari 2 biciclete :una de 1450 RON(Trek 3700 /2009) si una de 1699 RON(Cube Aim/2008-2009) si ai norocul sa o gasesti pe aia de 1699 la pretul vechi(1450)

Cred ca graficul asta nu este pentru mtb ci pt "strada". Asta ar insemna ca mie (la mtb) mi-ar trebui la 1.87 un cadru de 23" !!!!

In mod cert nu e pt mtb.

Avea trevizes un link cu tabelurile bune, si pt mtb si pt cursiere.

Eu am 1,92 si cadru de 54 si mi-e ok.

M-am uitat acum la componente ;si eu zic tot Cube.

Daca te uiti la Cube Aim 2009 care e la pretul nou de 1699 RON o sa vezi ca nu e aproape nici o diferenta fata de 2008. Deci ,de fapt,compari 2 biciclete :una de 1450 RON(Trek 3700 /2009) si una de 1699 RON(Cube Aim/2008-2009) si ai norocul sa o gasesti pe aia de 1699 la pretul vechi(1450)

Ok raman la Cube, dar sper sa gasesc modelul din 2008,negru pe 20" :D

EDIT: Am gasit, multumesc tuturor.

Edited by beetlejuice

@beetlejuice : Bafta !

off-topic :

@ Bestia : ai o poza cu tine linga bicicleta? Nu vad cum ti-ar fi bun un cadru de 53 cm(21") la o inaltime de 1.73 (vorbim de mtb)

cum adica nu ar fi bun? merg foarte bine pe cadru meu si desi am probleme cu spatele daca merg pe bicla nu ma doare, asta da nu e frig.

Daca tu zici ca te simti bine la o inaltime de 1.73 pe un mtb cu cadru de 53 cm(21") atunci asa o fi .... :D

PS: Nu vreau sa ma cert cu nimeni asa ca eu nu mai continui pe tema asta. Daca altcineva are informatii documentate il rog sa ni le impartaseasca ca sa lamurim chestia asta. Eu am spus ce stiu.

nu e vorba de cearta dar pur si simplu nu mai este nimic de spus: cred ca acel tabel este bun fiindca datele lui corespund cu ceea ce am eu. depinde de restul daca vor il vor lua sau nu in considerare. :D

Toti producatorii au un anumit set de recomandari. Tabelul prezentat mai sus este pur informativ.

Ciar si cu tabelul unui producator in fata (si cu intentia de a cumpara o bicicleta de la acel producator) este recomandat sa testati bicicleta inainte de a da banul pe ea.

Atunci cand se alege un cadru se iau in cosiderare multi alti factori, nu numai inaltimea.

Mr google va poate ajuta daca va doare mana sa utilizati functia search de pe forum sau de pe site.

Apropo de functia aia de search, m-as bucura tare mult daca imi explicati si mie cum se foloseste ca sa gasesc postul cu tabelul dat de Trevizes ...

Nu stiu de ce, dar pt mine search-ul e ceva de nefolosit, nu reusesc niciodata sa-l folosesc cu succes :mad:

P.S. sau poate nu era Trevizes :D

Cat despre marimea cadrului, daca dimensiunea specifica doar inaltimea seat-tube-ului, in functie de geometria cadrului, de unghiurile dintre head-tube / front-tube etc, se poate sa iti fie sau nu buna o anume dimensiune.

De ex, bestia pe bicicleta mea nu prea vad cum s-ar simti comod, stiu asta pt ca sotia mea are 1,72 si nu sta nicicum bine pe mtb-ul meu, iar al ei -Merida- are dimensiune 46, si pe bicicleta ei se simte perfect ...

Edited by ovidiugm

Acel tabel e pus de mine si l-am gasit pe bike-x-perts.com.

Nici eu nu am gasit postul in care ai pus tabelul, dar il citisem acum ceva timp si salvasem atunci jpeg-ul cu tabelul la mine in calculator.

salut.....sunt un membru nou si vreau sa-mi cupar si eu un CUBE Analog - 1750 si vreau sa stiu dc e cea mai buna alegere la banii astia....o vreau pt plimbari prin bucuresti si ocazionale iesiri la munte... am ajuns la bicicleta asta citind pe acest forum ....imi place bicicleta si as vrea sa o iau....nu sunt un incepator pe bicicleta dar nu am mai mers de ceva timp... cam 4-5 ani... dc cineva are o varianta mai buna il rog sa-mi spuna si mie!

CUBE Analog:

CADRU: Alu Lite 7005, disponibil si NEGRU CU ALB FURCA: Suntour XCM LO, 80mm, Lockout MANETA: Shimano Deore Rapidfire-Plus SCHIMBATOR FOI: Shimano Deore SCHIMBATOR PINIOANE: Shimano Deore ANGRENAJ: Shimano M442, 44x32x22Z., 175mm BUTUC PEDALIER: Shimano Cartridge BUTUCI: Shimano RM 40 JENTI: Rigida Sphinx UP SPITE: DT Swiss ANVELOPE: Schwalbe Smart Sam 2.1 SA: Scape Active 4 PEDALE: Fasten Alu FRANE: Shimano M421 V-Brake/M420 Bremshebel

Eu am cumparat Cube Analog 2008 si sint foarte multumit de ea.

Pentru soselele din Bucuresti, probabil cauciucurile cu care vine echipata nu sint potrivite. Pentru munte - probabil furca e cam slabuta. Eu o folosesc pentru drumuri de tara, si pentru mine este excelenta asa cum e.

Bicicleta arata mult mai bine in realitate decit in poza. Si mi-a facut impresia de lucru bine facut , cu componente de calitate.

Pe mine m-a costat 1600 Lei adusa pina in poarta prin curier rapid si consider ca merita pina la ultimul leu.

eu am o inaltie de 1.98 si am un cube aim de 22 si imi este manusa

1,73cm, cadru de 16" cube acid 2008 - manusa - ... 18" era la limita, asa ca nu stiu cine spunea mai jos, cum ca 21" (probabil nu Mtbike!) la inaltimea asta e ok :confused: anyways :D

Daca va luati dupa tabelele de mai sus o sa ajungeti la concluzia ca sunteti total deformati :)

Eu am 1,7 m inaltime si conform spuselor lor la sosea imi trebuie un cadru de 55 cm. Avand in vedere ca eu merg cu saua ridicata la 60 cm (de la butucul pedalier la baza seii)....... ma intreb :eek: oare ei vor sa merg cu tija de sa ridicata 5 cm????:):eek:

Ori eu sunt deformat ori ei....?:confused:

Eu am cumparat Cube Analog 2008 si sint foarte multumit de ea.

Pentru soselele din Bucuresti, probabil cauciucurile cu care vine echipata nu sint potrivite. Pentru munte - probabil furca e cam slabuta. Eu o folosesc pentru drumuri de tara, si pentru mine este excelenta asa cum e.

Bicicleta arata mult mai bine in realitate decit in poza. Si mi-a facut impresia de lucru bine facut , cu componente de calitate.

Pe mine m-a costat 1600 Lei adusa pina in poarta prin curier rapid si consider ca merita pina la ultimul leu.

Daca ai anvelope Smart Sam, atunci sa sti ca face fata si pe sosea, dupa cum specifica chiar producatorul: "Smart Sam goes well on any terrain and even on the road it rolls effortlessly"... ma rog, eu ma simt bine cu aceste anvelope!

Iar ca idee, dintr-un principiu, (sau chiar din mai multe ;) ) urasc off-road-ul! :P

salut.....sunt un membru nou si vreau sa-mi cupar si eu un CUBE Analog - 1750 si vreau sa stiu dc e cea mai buna alegere la banii astia....o vreau pt plimbari prin bucuresti si ocazionale iesiri la munte... am ajuns la bicicleta asta citind pe acest forum ....imi place bicicleta si as vrea sa o iau....nu sunt un incepator pe bicicleta dar nu am mai mers de ceva timp... cam 4-5 ani... dc cineva are o varianta mai buna il rog sa-mi spuna si mie!

unde ai gasit cube analog la 1750?