Gabriel-Dan

Canyon Exceed CF SL 5.0 vs Rockrider XC 900, sau alta alternativa

Recommended Posts

Salut colegi,

In ultimele zile am tot rasfoit forumul, intr-un final mi-am facut si cont pentru postarea asta, pentru a alege o bicicleta potrivita pentru mine. In linii mari, bicicleta ideala ar fi hardtail, cu cat mai usoara cu atat mai bine (m-am uitat si la seria Roadlite si Endurace de la Canyon; am avut acum mai multi ani o bicicleta de la Decathlon de trekking cu care mergeam la munca, iar inaintea ei una MTB, insa desi cele trekking sunt mai rapide/usoare decat mtb-uri, roti mai subtiri, etc, Bucuresti nu e tocmai traseul ideal pentru ele), iar bugetul incepuse de la ~5000 ron ca punct de reper, pentru o bicicleta pe care as folosi-o in Bucuresti, insa deja am ajuns pe la ~8000ron, si imi e putin dificil sa justific o suma mai mare decat aceasta pentru o bicicleta, asta ca sa nu iau in calcul si casca pe care trebuie oricum sa o cumpar + alte accesorii.

Dupa cateva zile de citit postari similare, Canyon a parut alegerea potrivita ca raport calitate/pret, iar modelele pe care le-am identificat au fost cele din seria Grand Canyon, mai exact AL SL 7.0 https://www.canyon.com/en-ro/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/grand-canyon-al-sl-7.0/2458.html; cea care mi-a placut cel mai mult dintr-un motiv foarte superficial - culoarea albastra :)/8.0/9.0, fiecare model fiind 'puuutin' mai usor dar sensibil mai scump ca anteriorul, modelul "de top" din acestea 3 fiind 1699 E (~8100 ron) la care se adauga shipping + cutia pt bicicleta, iar greutatea declarata de producator fiind 11.95kg. Doar ca in banii astia as putea deja sa ma uit la un model XC cu cadru de carbon. Si de aici dilema: Canyon are un model (cred eu, misto) la acelasi pret de1699e,  Exceed CF SL 5.0, 11.70 kg: https://www.canyon.com/en-ro/exceed-cf-sl-5.0/50005699.html. Iar Decathlon are un model si mai usor la doar 10,3 kg, 7500 ron; XC 900: https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-xc-900-29--id_8405440.html.

Ce parere aveti de aceste 2 modele? Ar fi mai potrivite totusi cele din seria Grand Canyon, raportat la specificatiile lor/pret vs specificatiile XC? Stiu ca modelul de la Decathlon nu este momentan in stoc (marimea M 165cm-174cm), insa nu ma grabesc. Iar daca m-as indrepta spre una din cele 2 biciclete XC, am vazut ca acestea vin doar cu roti de 29", indiferent de marimea cadrului, iar cele din seria Grand Canyon vin cu roti de 27.5 pentru marimile xs/s. La 1.68m ai mei nu ar fi putin cam mari rotile de pe XC? Exista o alta alternativa la care as putea sa ma uit in bugetul asta? Este overkill o bicicleta XC pentru Bucuresti, eventual drum munca-casa cand vremea o permite (~8km)? 

Va multumesc pentru raspunsuri! 

Salut,

Pentru cei aprox. 8km (dus - întors) prin oraș îți poți face foarte bine treaba cu un Btwin Riverside 920 

https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivalenta-920--id_8405267.html

Plusuri:

- 1x11 transmisie (suficientă pentru oraș)

- frâne hidraulice puternice

- cauciucuri înguste mixte

- poziție confortabilă

- posibilitatea de accesorizare cu portbagaj, coburi ș.a.

- preț mai mic

Minusuri:

- greutatea este cu puțin sub 13kg.

Dacă o prinzi și la reduceri este cea mai bună achiziție pentru oraș și împrejurimi.

Eu am de aproape 6 ani un Btwin Nework 500 ce își face foarte bine treaba  prin oraș (nu se mai produce de mulți ani deci nu o mai pot recomanda, cred că am prins ultimul lot).

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
ș

Sa dai 8000 de lei pe o bicicleta pentru a face naveta în  bucurești = sa ti-o găsești în vitan cu 3000 de lei!

• Upvote 1

@PVN10, e un punct de vedere valid. M-am gândit și la asta, însă deja mă întinsesem destul de mult cu postarea inițială. O soluție, dacă tot vreau să mă leg la cap cu asta, ar fi să îmi iau o bicicletă bună, folosită doar pentru ieșit prin parc, poteci, pe lângă București, etc, și o altă bicicletă mult mai ieftină pentru partea de commuting, dar deja as avea 2 biciclete. Unde le țin pe amândouă? :)

@IonutA mulțumesc pentru sugestie, dar as prefera o bicicletă cu suspensie pe față, hardtail. Cum am spus și în mesajul inițial, am avut bicicletă 'de oraș', ce-i drept nu un vârf de gamă, cu roti de șosea de 28" dacă nu greșesc. M-am uitat la cele din seria Roadlite de la Canyon și oferta celor de la Decathlon pentru segmentul ăsta, dar București rămâne București. Hai că nu sar de nebun in fiecare zi borduri, dar treceri peste sine de tramvai (inclusiv peste calea ferată), câte o gură de canal și eventual ceva gropi tot există pe traseul meu. Plus că nu vreau bicicletă exclusiv pentru drumul muncă-casă, scuze dacă asta am lăsat de înțeles. My bad.

Salut,

Bicicleta Btwin Riverside 920 are suspensie pe față și chiar una bună pe aer.

Detalii aici: 

Confuzia poate a fost că am postat și link cu bicicleta mea care este cu furcă rigidă.

Tu știi până la urmă ce îți dorești.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
f

Eu zic sa o iei bicicleta aia din decathlon de 3700 lei (ceva cu 050 in denumire). Transmisie 1x11.

Cred ca am gasit-o.  Da, chiar pare o sugestie buna, mersi mult. Suspensie fata, ~12kg. Intrebare: merita diferenta de pret pentru modelul XC 100 cu SRAM NX EAGLE 1x12? 

Si mai mult o curiozitate, sigur va pricepeti mai bine: de ce Decahtlon face hardtail-uri cu roti de 29" la ~12kg, iar Grand Canyon cu roti de 27.5" sunt mai grele cu +1kg (ma refer la modelele din zona asta de pret)?  Nu ar trebui sa fie mai usoare, fiind roti cu diametru mai mic?

Cadru, tija de sa, saua, furca, franele etc.

La decathlon sunt game de top la pretul ala, iar la canyon sunt începuturi de gama. Din motivul asta decathlon trebuie să aibă ceva in plus...

Pentru naveta si plimbari lejere pe poteci 5000 lei e overkill. Devron, Cube au biciclete foarte decente la 2500-3000 lei cu care iti faci treaba lejer.

Sa nu te zgarcesti la antifurt, sub 200 lei nu ai ce sa cauti. Evident antifurtul este pentru asigurarea cat intri la Mega sau juma de ora cat te invarti prin mall, nu sa fie parasita cu orele.

Pacat ca s-a stins discutia, fara sa se traga o concluzie la comparatie. La astea 2 ma uit si eu pentru viitorul apropiat. Am fost aproape 100% convins ca urmatoarea mea bicla o sa fie un Canyon, dar cand am vazut ce promite XC 900 la banii astia si greutate de 10.5 (n-or fi chiar 10.5 sunt convins ), cam greu sa ma mai uit la nemti.

Pana la urma "am incasat glontu' " si am "loat" XC900, ce m-a convins sa dau banii la decathlon a fost pretul pentru pachetul complet - Gretutate redusa (10.5 fata de 11.3), echipare mai buna (GX vs NX) si disponibilitatea  - desigur, comparatia este cu un CF 5.0 SL.

Pe saptamana viitoare se livreaza, schimbarile vor fi gumele, am fost foarte multumit de combo-ul RaRa si RoRo, asadar le voi folosi si la asta noua, in varianta evolution si tubeless, ar trebui sa mai rad cateva grame. 

Am rezervari la:

Franele, acum am discuri de 180, dar pe niste Tektro Gemini ( cu care nu am avut deloc probleme, dar am 60kg ) - ma consoleaza faptul ca asta noua e mai usoara cu vreo 3kg fata de ce am si oarecum am mai multa incredere in Level T.

Greutate, nu ma imbat cu apa rece sa cred ca are 10.5, dar sper doar ca diferenta sa fie mica

Tija de la sa, au folosit o dimensiune de 27.2, in viitor ma gandeam la upgrade de dropper si ma cam limiteaza.

Revin cu detalii cand ajunge. Scuze de revive dupa 2 luni.

Eu zic că au făcut o alegere bună. Când o veni și e gata, așteptăm poze cu ea și de la prima tură!

Să fie într-un ceas bun!

• Upvote 1

A venit jucaria! Din pacate vremea nu-mi permite sa ies, singurele incercari au fost cateva accelerari prin parcare dupa ce mi-am facut reglajele la ghidon, manete, sa, strangerea suruburilor la cuplu, etc.

Prima impresie a fost foarte buna, calitatea este peste ce m-am asteptat. Cadrul este foarte bine finisat.

Mecanic, ar trebui sa-i reglez putin tensiunea la deraior ( nu schimba instant cum ar trebui ) si cursa la maneta fata este mai mare ca pe spate. Mai trebuie facute reglajele la furca pentru greutatea mea.

Astea sunt la prima vedere. Ah, gumele, musai trebuie schimbate, oi fi eu invatat cu mai multa carne, dar astea par o gluma pe langa alea de pe Zerga.

Poza de grup pana sunt toate la un loc, Zerga pleaca zilele urmatoarea la alta casa.

NcGzoLg.jpg

Revin cu impresii dupa tura.

• Upvote 3

Felicitiari, fixed gear-ul ala din spate pare ceva foarte fain!

O mica observatie: seile de ce le lasi asa pe spate (la toate trei dar exagerat la zerga). Nu este pozitia normala.

• Upvote 1

La Zerga era desfacuta, o reglam pentru noul proprietar. La decathlon nu e reglata deloc, iar la fixa pare ca sta pe spate, dar la boloboc e la nivel ( in toate pozele pare ca e pe spate, cred ca din cauza ca e dreapta )

My pride and joy

velodio_carousel_raven.jpg

• Upvote 4

Frumoasă fixa ta danyutz.

Acum câteva săptămâni am avut supriza să văd o  Panamea legata de balustrada de pe palierul unui bloc.

Acest model era: https://www.panamea.bike/bicicleta-de-oras/configure/3325/

În realitate este mult mai impresionantă decât în poză.

Atât de uimit am fost că am plecat fără să îi fac măcar o poză.

• Upvote 1

Ce nu inteleg este de ce Decathlon are alta geometrie la XC900 fata de XC500. Daca XC900 avea geometria lui XC500 era superb. Asa e doar misto :)

Compromisuri? taiem din stanga si mai punem in dreapta, cine-i stie.

Am revenit cu ceva informatii, am reusit sa fac rost de un cantar electronic si bicla are 10.58kg, fara pedale. O deviatie de 80gr este muuuult mai putin decat m-am asteptat.

Feedback de tura nu am, ca sunt prea multe namoale la noi, iar de pe sosea nu prea merita, drept merg toate bine :D

Avem deja 100+ km si incepem sa ne cunoastem mai bine. dpmdv relatia arata promitator si imi place foarte foarte mult.

Geometria isi spune cuvantul, e mult mai stabila pe urcarile abrupte ( Zerga avea tendinte s-apuce prin ceapã ), mai am loc de scos 2 distantieri, dar deocamdata raman asa.

Transmisia: M-am obisnuit foarte repede cu 1x12, rapoartele sunt foarte bine gandite, pana acum nu am avut nevoie de nimic in plus ( am testat cateva urcari cu care eram obisnuit cu precedenta si nici macar nu am avut nevoie de pinionul mare ). Dupa ce am reglat deraiorul, schimbarile sunt foarte foarte rapide si insesizabile, diferenta mare fata de GX-ul precedent.

Franele: desi am avut retineri, tin foarte bine, modularitate crescuta fata de tektro gemini

Anvelope: oaia neagra, dupa ce am prins ceva noroi de padure, pe o urcare scurta si abrupta, am pierdut aderenta

Overall: la rulare imi da o senzatie ca aluneca, merge foarte fin fara efort.

Mic update, dupa achizitie am schimbat: anvelope + conversie tubeless, mansoane, discuri si cantareste 10.8kg. 

• Upvote 1
  • Like 1

Rocket Ron pe fata si Racing Ralph pe spate. 2.25

• Thanks 1

Scriu aici pt că este f bine indexat 

La Decathlon este un xc900 la 4250 de lei. Unul singur. Mărimea L.

Eu am luat pt un prieten un xc500 mărimea M cu 2600 de lei.

IMG-20200808-182008

• Upvote 1