Stefank

Passau-Viena in Iunie

Recommended Posts

Salut,

in vara aceasta am de gand sa fac acest traseu cu o trupa care contine 3 adulti si 4 copii intre 9 si 14 ani.

Din cate am studiat, cea mai buna varianta pentru noi este sa mergem cu masinile personale pana in Passau si sa le recuperam dupa ce ajungem la Viena.

De asemenea, ne-am alocat 7 zile pentru a termina traseul, vom face 40-50km/ zi in functie de fortele juniorilor.

M-ar ajuta sfaturi pentru cazare si parcare in Passau cat si pe traseu si orice altceva ar putea fi util.

Multumesc!

• Like 1

@Stefank

In primul rand, bine ai venit pe forum.

In al doilea rand, poate te ajuta povestea asta:

Mai sunt si alte povesti de tura de pe Eurovelo 6, insa (daca nu ma insel) cea de mai sus este a unei ture cu adulti si copii/adolescenti.

Bafta.

Salut,

Am facut si noi segmentul cu pricina, cu tot cu copiii din dotare. 

Voi vreti sa va cazati la pensiuni sau la cort?

@Stefank

Felicitari pentru idee si spor la planificare. Subscriu la ce a scris deja gibonu. 

Daca ai ceva intrebari pentru cei care au facut tura asta, dar fara kinderi in doatare, iti stau la dispozitie. 

De parcare in Pasau nu stiu nimic concret - eu eram in trecere cu bicicleta pe acolo

Cat despre cazare, poti gasi aici, hartile de la BikeLine scanate. La finalul fiecareia sunt si optiunile de cazare care erau disponibile la acel moment. 

On 18.02.2020 at 10:22, Tolstoievski said:

Salut,

Am facut si noi segmentul cu pricina, cu tot cu copiii din dotare. 

Voi vreti sa va cazati la pensiuni sau la cort?

Salut!

Am zis sa stam la pensiuni, ca sa ne concentram mai mult pe traseu nu pe bagaje, facut si strans cortul etc.

Initial ziceam ca il facem in 6 zile, cate 50km/zi, dar acum cred ca o sa ne ia cam 8.

La voi cum a fost?..cei mici au facut fata?

Merci!

Anul trecut, cand copiii pedalatori aveau 6 ani, am facut si 75 km pe zi, fara ca ei sa fie problema :)

Totusi, realist e sa planifici in jur de 50, ca sa nu ai surprize. Si planul nostru e la fel pentru anul asta, chiar daca ne mai adaptam pe parcurs.

Mai relevanta decat varsta e obisnuinta lor de a pedala, ca altfel e cu dureri si vaiete de la cap la coada.

Verifica te rog si mesageria, ca ti-am scris in privat.