OvidiuMC

Bicicleta Mtb Devron merita?

Recommended Posts

Salutare,

Sunt nou in aceasta bransa si cel mai probabil o sa pun acceasi intrebare pe care ati mai vazut-o de 100 de ori.

Caut un mountainbike pe care o sa il utilizez 70% in oras si 30% in weekenduri prin padure. Buget 2500 lei aprox 

Vine intrebarea merita Bicicleta Mtb Devron Zerga D4.9 Magma Ash S 29 Inch 2400 lei pentru acea echipare si tot ce ofera? dupa multe cautari cam la ea m-am oprit ..

https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/bicicleta-mtb-devron-zerga-d4-9-s-420mm-magma-ash-29.html

Aveti o recomandare mai buna in suma mentionata mai sus? nu recomandati SH pentru ca nu ma pricep indeajuns ... 

Mai vine intrebarea ce marime mi se potriveste? eu avand 1.71 lungime picior 77 ... pentru o bicicleta 29er ce marime sa aleg S (16.5''-17'' ) sau M (18'' )

Multumesc anticipat ^:)^

Salutare,

Până vei primi răspunsuri de la oameni care se pricep deoarece eu care sunt mai vechi în "branşă" tot nu mă pricep, vreau să-ţi spun că dacă-ţi place, ia-o!

Eu am început cu o bicicletă de mall ieftină şi proastă dar care m-a purtat prin pădurile din jurul oraşului, ceea ce şi doream. Au urmat apoi alte biciclete tot mai scumpe şi mai bune, pe măsură ce dispuneam de posibilităţile materiale necesare (alese prioritar din considerente estetice deoarece cu dotările nu mi-am bătut niciodată capul prea tare) dar nu am regretat niciodată investiţia anterioară deoarece şi-a atins scopul. Întotdeauna se vor găsi pe undeva  modele mai bune iar sfaturile primite vor fi în ultimă instanţă şi subiective. Dacă are 2 roţi şi te duce unde vrei înseamnă că-şi face treaba. Iertare pentru divagare, succes în achiziţie  şi pedalare frumoasă!

• Upvote 1

Singura problema ar fi ca nu sunt sigur 100% ce marime sa aleg 

la 170 si 77 in picior m-as incadra la marimea S (420) 16.5''17''

desi vanzatorul mi-a recomandat vehement marimea M (457) 18''

Tinand cont ca sunt si roti de 29 sunt mai mult ca sigur ca imi va fi mare marimea M ... 

Marimea e ceva subiectiv, ba mai mult depinde si de geometria biciletei. Dar nu te gandi ca e un capat de tara daca e un pic mai mica sau mai mare pentru ca mai poti lucra din pipa, fie mai scurta fie mai lunga.

Merita banii acel Devron si este un brand chiar decent. Vezi ca nu are pedale deci sa le pui pe lista.

Cand esti intre 2 marimi, e ok sa mergi cu ambele.

Rotile de 29 nu influenteaza marimea cadrului. Parerea unui "cam neavizat" insa.

Eu recomand M insa, esti mai apropiat de M decat de Stabel-marimi-cadre.jpg

este bun drevronul postat de tine mai sus.

Multumesc tuturor pentru sfaturile date ( mai ales treaba cu pedalele )

O sa aleg marimea M .. acum m-am convins ca este alegerea corecta.

Abia astept sa plasez comanda si sa las masina deoparte 😁😍

• Upvote 1

Ești setat pe Devron? Un prieten de-al meu o are pe asta, e o bicicletă super:

https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-cannondale-trail-5-29-rosie-2019.html

E și pe negru, transmisia e 2x10, mai ok, și e ... Cannondale.

P.S. e marimea 44, exact cat ți-ar trebui ție.

Edited by mchereja

Ia M pentru Devron. Mergi pe incredere ca sunt bicle ok.

A mea a venit cu pedale desi scria ca nu sunt incluse, dar nu te baza pe asta.

Spor la pedalat!