Alin99

Achizitionare cursiera

Recommended Posts

Salut,

As vrea sa im cumpar o cursiera de la Canyon, am "sapat" tot internetul iar nemtii de la Canyon au cel mai bun raport calitatea-pret , as vrea sa aleg dintre o varianta pe aluminiu sau carbon(aici am citit ca ar fi de calitate mai slaba si mai buna, si ca odata cu timpul isi pierde din proprietati iar repararae uni cadru de  carbon ar fi imposibila) voi ce ziceti?

As alege intre cele doua , se merita diferenta de pret intre AL si CA adica 200g  in minus  pt CA , un design mai frumos  si toate cablurile prin cadru in rest totul  este la fel.

Endurace AL 7.0 https://www.canyon.com/en-ro/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-al-7.0/2392.html?dwvar_2392_pv_rahmenfarbe=BK%2FBK&quantity=1

si 

Endurace CF 7.0 https://www.canyon.com/en-ro/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-cf-7.0/2508.html?dwvar_2508_pv_rahmenfarbe=BK

Nu m-as duce mai sus ca si preturile cresc .

IN mare parte voi merge pe plat cu cateva catarari , probabil ca voi merge si la munte cu ea nu si la concursuri.

Multumesc

250 gr, furca cu gat tappered si bb mai mare in diametru. 

Avantaje marunte pt unii si importante pt altii.

Ce vrei sa faci cu ea mai exact? Cum de nu ai ales ceva cu geometrie race?

400 de euro diferenta intre AL <-> CA pentru cadre noi, ambele in garantie nu e mult. 

acest lucru se intampla pentru ca la canyon nu ai calitatea de carbon de la merida spre exemplu. ei rezolva problemele de garantie prin inlocuire. 

cert mi se pare ca nu vei mai gasi la altii o diferenta asa mica pastrand restul componentelor pe fiecare model (carbon vs aluminiu)

nu are rost sa te gandesti la proprietatile materialelor in acest moment, AL imbatraneste la uzura dar o sa te plictisesti de el pina se va intampla asta. 

Carbonul se repara si nu mai ai nici o problema, nu mai este ca pe timpuri. Daca ai accident si tubulatura de aluminiu se "infunda" fara sa fie o fisura, nu are nici problema.   

Daca vei vrea sa o vinzi dupa un timp, carbonul pastreaza mai bine "valoarea", o vei vinde mai usor. 

Dupa 1-2 ani daca vei dori upgrade la cadru de carbon nu o sa ai optiuni ieftine si cadrul de aluminiu se vinde greu ca sh. 

Alegerea iti apartine, dupa cum simti tu ca iti sunt prioritatile, eu ti-am enumerat citeva din parerile mele mai sus. Ideea este sa nu cheltui mai mult decat te simti tu confortabil acum. Daca iei ceva mult prea scump o sa fii tentant sa il folosesti cu mai multa grija si nu asta e scopul. 

Urate suduri.

lc2bl5x.jpg

1 hour ago, Trevizes said:

Daca iei ceva mult prea scump o sa fii tentant sa il folosesti cu mai multa grija si nu asta e scopul. 

Nu sunt de acord. Mai ales la cursiera. Ce o sa faci, o sa mergi cu 15/h ca sa nu ii sara vopseaua? Aaa, ca o manevrezi mai cu atentie cand o scoti/bagi in casa, urci pe suport, o rezemi de vreun gard, da.

Eu am un MTB scumput si am mare grija cand il manipulez dar cand sunt pe traseu, ii dau full gas, ca de aia am investit in ceva performant.

în urmă cu 1 oră, Trevizes said:

400 de euro diferenta intre AL <-> CA pentru cadre noi, ambele in garantie nu e mult. 

acest lucru se intampla pentru ca la canyon nu ai calitatea de carbon de la merida spre exemplu. ei rezolva problemele de garantie prin inlocuire. 

cert mi se pare ca nu vei mai gasi la altii o diferenta asa mica pastrand restul componentelor pe fiecare model (carbon vs aluminiu)

nu are rost sa te gandesti la proprietatile materialelor in acest moment, AL imbatraneste la uzura dar o sa te plictisesti de el pina se va intampla asta. 

Carbonul se repara si nu mai ai nici o problema, nu mai este ca pe timpuri. Daca ai accident si tubulatura de aluminiu se "infunda" fara sa fie o fisura, nu are nici problema.   

Daca vei vrea sa o vinzi dupa un timp, carbonul pastreaza mai bine "valoarea", o vei vinde mai usor. 

Dupa 1-2 ani daca vei dori upgrade la cadru de carbon nu o sa ai optiuni ieftine si cadrul de aluminiu se vinde greu ca sh. 

Alegerea iti apartine, dupa cum simti tu ca iti sunt prioritatile, eu ti-am enumerat citeva din parerile mele mai sus. Ideea este sa nu cheltui mai mult decat te simti tu confortabil acum. Daca iei ceva mult prea scump o sa fii tentant sa il folosesti cu mai multa grija si nu asta e scopul. 

Mersi de pareri,  eu oricum sunt foarte atent cu toate lucrurle mele, deci as fi la fel "de grijuliu" cu orice material  :), am o bicicleta de trekking de la Decathlon i-am pus anvelope subtiri  pt sosea arata ca noua dupa 5 ani(nu am nici o zgarietura pe cadru :) ), dar vreau mai mult de 60, 70 de km pe zi  si de asta va intrebam ce imi recomandati carbon vs aluminiu, se merita diferenta de pret, si da carbonul nu este la fel ca si calitate  , ma refer la ultimate si la preturi de peste 2000 si 3000€ ar fi alta calitate, nu stiu daca e adevarat sau fals  . Daca o cumpar acum cel putin 4,5 ani nu ma gandesc sa o vand , deci nu  vreau sa o schimb dupa 1,2 ani, iar ca si upgrade ce s poate face o sa mai buna, sau niste jante mai usoare. Ce zici de franele pe disc vs pe janta, eu tind sa merg pe ceva clasic, deoarece fiind dintr-o zona de ses u voi avea dese coborari unde frana pe disc e mai buna?

în urmă cu 41 minute, Studio54 said:

Urate suduri.

lc2bl5x.jpg

Nu sunt de acord. Mai ales la cursiera. Ce o sa faci, o sa mergi cu 15/h ca sa nu ii sara vopseaua? Aaa, ca o manevrezi mai cu atentie cand o scoti/bagi in casa, urci pe suport, o rezemi de vreun gard, da.

Eu am un MTB scumput si am mare grija cand il manipulez dar cand sunt pe traseu, ii dau full gas, ca de aia am investit in ceva performant.

Da asa e,  sunt urate sudurile stiu ca Rose faceau biciclete  aproape identice , doar anvelopele difereau , erau mai bune pe Canyon la aceeasi bani  https://www.rosebikes.ro/rose-pro-sl-105-bike-now-2672333  dar nu se mai fac, aici erau altcumva sudurile mai profi.

în urmă cu 2 ore, Drysna said:

250 gr, furca cu gat tappered si bb mai mare in diametru. 

Avantaje marunte pt unii si importante pt altii.

Ce vrei sa faci cu ea mai exact? Cum de nu ai ales ceva cu geometrie race?

Plimbari simple,  nu pt concursuri, daca as vrea  ceva mai race, ar trebui sa merg pe Ultimate si acolo sunt alti bani

Eu as investi cei 300 eur in altceva deoarece diferentele nu te avantajeaza asa mult la ceea ce vrei sa faci.

în urmă cu 6 ore, Drysna said:

Eu as investi cei 300 eur in altceva deoarece diferentele nu te avantajeaza asa mult la ceea ce vrei sa faci.

Si eu zic la fel chiar daca sudurile pe aluminiu sunt facute din topor, Canyon trebuia sa traga putin cu ochiul la rose la modelul vad ca apus Rose Pro SL 105. Daca vreau ceva mai indraznet trebuie sa merg inspre Ultimate https://www.canyon.com/en-ro/road-bikes/race-bikes/ultimate/ultimate-cf-sl-8.0/2151.html?dwvar_2151_pv_rahmenfarbe=BU%2FWH&dwvar_2151_pv_rahmengroesse=2XS minim asa ceva dar ajung la 10.000 de lei si am inceput de la 3.500  de lei  si am tot uract de am ajuns la 6000 si tot asa. :) )))

Caad12 e o bicicleta la reducere acum care o gasesti la 5500-6000 in RO, mai ieftin decat e  endurace AL cu transport. Aluminiu sudat frumos si cu cabluri in cadru,105, 8.2 kg. Geometrie race.

Tu stii cum te-ai simti mai bine, pe race sau comfort. Sa nu te pacalesti singur ca esti flexibil ca o maimuta si poti sta in pozitie de race oricat, cand defapt tu o sa cobori in dropuri doar o data pe luna. Avantajul de aerodinamica e evident, insa nu toti il cauta.

• Upvote 1

în urmă cu 7 ore, Alin99 said:

minim asa ceva dar ajung la 10.000 de lei si am inceput de la 3.500  de lei  si am tot uract de am ajuns la 6000 si tot asa. :) )))

Acuma tu esti singurul in masura sa decizi, am fost acum ceva vreme in aceeasi dilema ca si tine, am avut noroc ca inca mai exista Triban 540 si era 3500 lei pret super ok pentru linia de 105 cu 11v. Anul trecut am fost din nou pus in aceeasi situatie sa caut pentru consoarata tot o cursiera si a zis ca daca nu e echipata minim 105 cum am eu, asac a am purces la cautari si am ales https://www.decathlon.ro/bicicleta-sosea-ultra-af-105--id_8529249.html  mai multe detalii sunt dezbature aici pe formum tot intr-o comparatie cu canyon

Ce pot sa iti spun ca la finisari nici nu se vede cum e sudata, deci e o clasa mult superioara peste canyon, la rutare tot interna per total isi merita diferenta intre Tribanul 540 al meu si acesta.  

Varianta pe negru vad ca are si o reducere de 100 lei insa recunosc ca e mai frumoasa pe albastru.

Daca vrei ultegra e si varianta pe ultegra insa cum ai zis si tu urci pretul nu la 10000lei ci la 7500 cu acesta marca

în urmă cu 9 ore, Drysna said:

Caad12 e o bicicleta la reducere acum care o gasesti la 5500-6000 in RO, mai ieftin decat e  endurace AL cu transport. Aluminiu sudat frumos si cu cabluri in cadru,105, 8.2 kg. Geometrie race.

Tu stii cum te-ai simti mai bine, pe race sau comfort. Sa nu te pacalesti singur ca esti flexibil ca o maimuta si poti sta in pozitie de race oricat, cand defapt tu o sa cobori in dropuri doar o data pe luna. Avantajul de aerodinamica e evident, insa nu toti il cauta.

Am incercat la Decathlon https://www.decathlon.ro/bicicleta-de-sosea-rc-120-gri--id_8505088.html si mi-a ridicat putin ghidonul, ca drept imi parea ca stau prea aplecat si mai mult ca sigur modelul asta nu e un model race ci unul comfort, din pacate nu am prieteni cu cursiere sa incerc si un "model race" si sa incerc si  un model de bicicleta  cu cadru de carbon, e greu la noi sa mergi intr-un magazin si sa iei la test o cursiera de 10.000 de lei , nu e ca si in strainatate.

pare slăbuț echipat acel btwin triban rc 120

în urmă cu 6 ore, IonutA said:

pare slăbuț echipat acel btwin triban rc 120

La 1999 de lei asa si este :) desi nu mergea rau :)

Posted (edited)

cadru de aluminiu la 8kg cu echipare ultegra și +4000 lei pare o combinație bună!

Edited by IonutA
cu

La nici 4200 lei (ca vad ca mai da 10% daca cumperi in valoare mai mare de 3000 lei ) cu ultegra e un best seller ca sa zic asa. eu zic ca sa nu te mai gandesti si sa o iei cat mai e in stoc.

Asta, bineinteles, cu conditia ca marimea aia 54 sa iti fie buna, iar greutatea de 8 kg sa fie reala si nu rotunjita "din topor" in jos. Altfel, e foarte bine echipata bicicleta respectiva pentru banii astia.

• Upvote 1

Optiuni ai, sa iti fie lockdownu usor, ai la ce cugeta. Te invidiem.

On 08.04.2020 at 3:07, jonnie007 said:

Pare prea bun pretul sa fie adevarat acum chiar daca nu e ultimul model de Ultegra , sau o fi ? ca nu specifica am mai gasit bicileta si aici https://crossbike.ro/bicicleta-corratec-corones-elite-negru-albastru-alb-540mm dar uitati-v la ce pret, ori e o castana ori e o teapa undeva la mijloc e mai scumpa aici cu 2000 de lei???

în urmă cu 8 ore, Drysna said:

Optiuni ai, sa iti fie lockdownu usor, ai la ce cugeta. Te invidiem.

Da, doar sa ma decid :D.

în urmă cu 10 ore, majikstone said:

Asta, bineinteles, cu conditia ca marimea aia 54 sa iti fie buna, iar greutatea de 8 kg sa fie reala si nu rotunjita "din topor" in jos. Altfel, e foarte bine echipata bicicleta respectiva pentru banii astia.

Marimea 54 asta nu stiu cum este  stiti vreun tabel cum trebuie luata masura?

Si AngrenajRotor 2D 36/52T e bun de ceva ca nu am auzit de el 52/36 e bun pt plat sau catarari?

plat și coborări

dar

ține și de wații care îi ai în picioare

ROTOR e o marca cu o foarte buna reputatie la capitolul pedaliere, iar 52/36 se refera la numarul de dinti ai celor 2 foi. Avand in vedere ca ai o caseta 11-32 pe bicicleta respectiva, raportul minim de 36/32 ar trebui sa fie suficient pentru majoritatea catararilor din Romania, desi ideal ar fi fost sa ai un pedalier cu foi 50/34. Altfel, foile respective sunt ovale, iar unii se jura ca asta ar avea un efect benefic asupra eficientei pedalarii, si ca "feelingul" pe urcari e similar cu cel al unei foi rotunde (normale) ceva mai mici. In concluzie, chiar nu mi-as bate capul cu privire la asta.

Pentru a-ti alege marimea corecta a cadrului, ai nevoie pentru inceput de 2 dimensiuni: inaltimea ta, respectiv lungimea picioarelor tale, masurata pe interior, intre zona inghinala si podea. Apoi, pe baza a cel putin una dintre cele doua masuratori, gasesti nenumarate calculatoare online care sa iti spuna de ce marime ai avea nevoie. Asa, ochiometric, as zice ca marimea 54 e buna pentru cineva cu o inaltime de 170-175 cm.

8 hours ago, Alin99 said:

Da, doar sa ma decid

La ce sa te decizi?! Pretul corect pentru Corratecul ala e pe la 5800-6000 lei. Iar daca dotarile alea erau pe o bicicleta de brand premium, Specialized, Scott etc, avea un pret de minim 10.000 lei. La 4200 e aproape pomana.

Rotor e un super brand de angrenaje. 

Vizavi de masura, sunt si clipuri pe youtube si site-uri cu tabele.

1 hour ago, Studio54 said:

La ce sa te decizi?! Pretul corect pentru Corratecul ala e pe la 5800-6000 lei. Iar daca dotarile alea erau pe o bicicleta de brand premium, Specialized, Scott etc, avea un pret de minim 10.000 lei. La 4200 e aproape pomana.

Rotor e un super brand de angrenaje. 

Vizavi de masura, sunt si clipuri pe youtube si site-uri cu tabele.

https://www.bikexpert.ro/bicicleta-corratec-corones-elite-negru-albastru-alb E foarte ciudat asa mare reducere fata de restul magazinelor ? chiar 2000 mai ieftin,  o sa sun sa ii intreb 

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

ROTOR e o marca cu o foarte buna reputatie la capitolul pedaliere, iar 52/36 se refera la numarul de dinti ai celor 2 foi. Avand in vedere ca ai o caseta 11-32 pe bicicleta respectiva, raportul minim de 36/32 ar trebui sa fie suficient pentru majoritatea catararilor din Romania, desi ideal ar fi fost sa ai un pedalier cu foi 50/34. Altfel, foile respective sunt ovale, iar unii se jura ca asta ar avea un efect benefic asupra eficientei pedalarii, si ca "feelingul" pe urcari e similar cu cel al unei foi rotunde (normale) ceva mai mici. In concluzie, chiar nu mi-as bate capul cu privire la asta.

Pentru a-ti alege marimea corecta a cadrului, ai nevoie pentru inceput de 2 dimensiuni: inaltimea ta, respectiv lungimea picioarelor tale, masurata pe interior, intre zona inghinala si podea. Apoi, pe baza a cel putin una dintre cele doua masuratori, gasesti nenumarate calculatoare online care sa iti spuna de ce marime ai avea nevoie. Asa, ochiometric, as zice ca marimea 54 e buna pentru cineva cu o inaltime de 170-175 cm.

Eu am 180 cm.  Merci de sfaturi. P.S. Deci pe toate site-urile unde m-am uitat dupa bicicleta asta(Corratec poate ca e model 2017 si Ultegra de generatie mai veche sa fie reducerea asta)  pretul  este pe la 6500 de lei si  pe site-uri din afara 1200€, chiar e ciudat e mare reducerea, dar cm ziceam mai sus o sa ii sun, dar cred ca e greu in perioada asta  sa dau de cineva de la ei.

180 e prea mult pentru un cadru in marimea 54, mai putin daca ai picioare foarte lungi pentru inaltimea ta. Dar chiar si atunci, va trebui sa folosesti o pipa foarte lunga si cu unghi mare, pozitionata in sus, care va arata groaznic. La inaltimea ta, cea mai buna varianta e un cadru in marimea 56.