Alin99

Achizitionare cursiera

Recommended Posts

Eu la o inaltime de 182 cm am un cadru marimea 56, cu stack de 585 mm si reach de 398 mm. In mod normal, daca nu aveam picioare foarte lungi (inseam 89 cm la 183 cm) inaltime, as fi avut mai degraba nevoie de un cadru marimea 57 sau 58. 

Daca valorile pentru stack (564 mm) si reach (390 mm) pentru marimea 54 declarate in tabel sunt corecte, asta inseamna ca respectivul cadru e putin mai lung decat al meu (+8 mm), dar semnificativ mai jos (-20 mm). Asta in cazul meu ar insemna ca distanta pe verticala dintre tija de sa si ghidon ar fi cu cel putin 2 cm mai mare decat cea actuala, si ca in plus ghidonul ar fi cu aproximativ 1 cm mai in fata). Pentru mine (repet, am picioare mai lungi decat media statistica) asta ar insemna ca as fi fortat sa stau intr-o pozitie mult prea agresiva. Daca @Alin99, la inaltimea lui de 180 cm, are la randul lui un inseam (lungime a picioarelor) peste medie, de peste 86-87 cm, atunci ii recomand calduros sa evite acest cadru. Daca in schimb are picioare relativ scurte raportate la trunchi (sa zicem sub 84 cm), respectivul cadru s-ar putea sa ii fie bun, eventual cu o inlocuire ulterioara a pipei. Si oricat de bine echipata ar fi bicicleta aia, daca ii e mic cadrul va regreta investitia in momentul in care va incepe sa aiba dureri de ceafa, spate sau umeri.

Masoara-ti inseamul (daca nu stii cum, gasesti aici un video informativ). Daca e sub 83-84 cm, ar trebui sa-ti fie bun cadrul. Daca nu, cauta ceva marimea 56.

în urmă cu 6 ore, majikstone said:

Eu la o inaltime de 182 cm am un cadru marimea 56, cu stack de 585 mm si reach de 398 mm. In mod normal, daca nu aveam picioare foarte lungi (inseam 89 cm la 183 cm) inaltime, as fi avut mai degraba nevoie de un cadru marimea 57 sau 58. 

Daca valorile pentru stack (564 mm) si reach (390 mm) pentru marimea 54 declarate in tabel sunt corecte, asta inseamna ca respectivul cadru e putin mai lung decat al meu (+8 mm), dar semnificativ mai jos (-20 mm). Asta in cazul meu ar insemna ca distanta pe verticala dintre tija de sa si ghidon ar fi cu cel putin 2 cm mai mare decat cea actuala, si ca in plus ghidonul ar fi cu aproximativ 1 cm mai in fata). Pentru mine (repet, am picioare mai lungi decat media statistica) asta ar insemna ca as fi fortat sa stau intr-o pozitie mult prea agresiva. Daca @Alin99, la inaltimea lui de 180 cm, are la randul lui un inseam (lungime a picioarelor) peste medie, de peste 86-87 cm, atunci ii recomand calduros sa evite acest cadru. Daca in schimb are picioare relativ scurte raportate la trunchi (sa zicem sub 84 cm), respectivul cadru s-ar putea sa ii fie bun, eventual cu o inlocuire ulterioara a pipei. Si oricat de bine echipata ar fi bicicleta aia, daca ii e mic cadrul va regreta investitia in momentul in care va incepe sa aiba dureri de ceafa, spate sau umeri.

Masoara-ti inseamul (daca nu stii cum, gasesti aici un video informativ). Daca e sub 83-84 cm, ar trebui sa-ti fie bun cadrul. Daca nu, cauta ceva marimea 56.

Chiar vroiam sa zic ca imi face cu ochiul tot mai mult bicicleta de la  Corratec si multumesc mult de  informatii, am sa fac masurtorile si am sa revin cu ce mi s-ar potrivi.

în urmă cu 18 ore, majikstone said:

Mi-am masurat inseamul e 82 de cm , inseamna ca mi-ar fi bun cadrul de 540mm, apropo au scumpit bitigla cu 500 de lei au vazut ca au vizualizari multe pe ea :) ))) https://click4sport.ro/bicicleta-corratec-corones-elite-negru-albastru-alb-540mm-bk24126-l de la 4499 -> 4999.

5 hours ago, Alin99 said:

Mi-am masurat inseamul e 82 de cm 

Da, in principiu va fi ok. E posibil sa ai nevoie ulterior de o pipa mai lunga in caz ca cea actuala te obliga la o pozitie prea "verticala", dar depinde aici si de mobilitatea ta.

în urmă cu 6 ore, jonnie007 said:

Intre timp a mai crescut pretul. 4999-10%

Au vazut ca au vizualizari pe ea, desi am sunat si nu a raspuns nimeni .

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

Da, in principiu va fi ok. E posibil sa ai nevoie ulterior de o pipa mai lunga in caz ca cea actuala te obliga la o pozitie prea "verticala", dar depinde aici si de mobilitatea ta.

O pipa mai lunga?,  sa stau intr-o pozitie mai joasa si mai inspre in fata?

Cadrul are doua dimensiuni relevante: stack (distanta pe verticala intre butucul pedalier si baza pipei) si reach (distanta pe orizontala intre butucul pedalier si baza pipei). Daca vrei, stackul merge mana in mana cu lungimea picioarelor (inseam), iar reachul cu lungimea trunchiului si a bratelor. Din masuratorile tale si datele oferite de producator pe site, la capitolul stack vs. lungimea picioarelor nu ar trebui sa ai nici o problema. Cei 82 de cm pentru 180 cm inaltime sunt usor sub media statistica, ceea ce inseamna ca trunchiul ti-e putin mai lung decat media statistica. Daca ai si brate lungi, e posibil sa ai nevoie de o pozitie mai alungita - dar nu neaparat si mai joasa. Din motive trigonometrice, chiar si montata spre "in jos", o pipa de 6-10 grade va avea oricum un unghi pozitiv fata de sol, deci o pipa mai lunga va insemna si o pozitie usor mai ridicata a ghidonului fata de sol.

Pe scurt, parerea mea e ca ar trebui sa-ti fie bun cadrul, si ca in cel mai rau caz, in functie si de lungimea pipei cu care vine bicicleta, respectiv a tipului de ghidon (compact sau standard), e posibil sa ai nevoie de o pipa care sa iti permita sa stai mai alungit pe bicicleta - ma gandesc la ceva de 110-120 mm lungime, daca cea actuala e de 80-90 mm. Pipe noi gasesti la sub 100 de lei, daca chiar e cazul, iar daca ai dubii poti lua si una second-hand.

On 11.04.2020 at 3:04, majikstone said:

Cadrul are doua dimensiuni relevante: stack (distanta pe verticala intre butucul pedalier si baza pipei) si reach (distanta pe orizontala intre butucul pedalier si baza pipei). Daca vrei, stackul merge mana in mana cu lungimea picioarelor (inseam), iar reachul cu lungimea trunchiului si a bratelor. Din masuratorile tale si datele oferite de producator pe site, la capitolul stack vs. lungimea picioarelor nu ar trebui sa ai nici o problema. Cei 82 de cm pentru 180 cm inaltime sunt usor sub media statistica, ceea ce inseamna ca trunchiul ti-e putin mai lung decat media statistica. Daca ai si brate lungi, e posibil sa ai nevoie de o pozitie mai alungita - dar nu neaparat si mai joasa. Din motive trigonometrice, chiar si montata spre "in jos", o pipa de 6-10 grade va avea oricum un unghi pozitiv fata de sol, deci o pipa mai lunga va insemna si o pozitie usor mai ridicata a ghidonului fata de sol.

Pe scurt, parerea mea e ca ar trebui sa-ti fie bun cadrul, si ca in cel mai rau caz, in functie si de lungimea pipei cu care vine bicicleta, respectiv a tipului de ghidon (compact sau standard), e posibil sa ai nevoie de o pipa care sa iti permita sa stai mai alungit pe bicicleta - ma gandesc la ceva de 110-120 mm lungime, daca cea actuala e de 80-90 mm. Pipe noi gasesti la sub 100 de lei, daca chiar e cazul, iar daca ai dubii poti lua si una second-hand.

Salut, 

Mersi de informatii si explicatii,  :) ) , am vazut ca Canyon pe Endurnce AL7 si Endurance CF 7 im da ca si marime ideala marimea S, ma mir ca eu as fi zis ca mi s-ar potrivi M care era intre 170 si 180 de cm. Acum e geu de cumparat ceva in perioada asta, cei de la magazin n raspund. probabil ca va trebui sa astept pana dupa 15 Mai.

Marime S (care banuiesc ca echivaleaza marimea 50, cel mult 52) pentru cineva de 180 inaltime mi se pare extrem. Cei de sub 170 cm pe ce marimi ar trebui sa mearga, XXS? :)) 

Ori au ei ceva sistem dubios de notare (in care de fapt marimea S e echivalentul unui cadru 54), ori e ceva gresit cu calculatorul lor. 

calculatorul canyon pune "inseam" in prim plan. Asa ca trebuie sa fii foarte atent cum masori. La 180cm trebuie sa te gandesti cam la un 55-56 in sistemul clasic, 

în urmă cu 10 ore, majikstone said:

Marime S (care banuiesc ca echivaleaza marimea 50, cel mult 52) pentru cineva de 180 inaltime mi se pare extrem. Cei de sub 170 cm pe ce marimi ar trebui sa mearga, XXS? :)) 

Ori au ei ceva sistem dubios de notare (in care de fapt marimea S e echivalentul unui cadru 54), ori e ceva gresit cu calculatorul lor. 

Da , foarte ciudat pe Endurance imi da marimea "S" si pe Ultimate imi da "M". :D 

On 06.04.2020 at 16:18, Studio54 said:

Urate suduri.

lc2bl5x.jpg

Nu sunt de acord. Mai ales la cursiera. Ce o sa faci, o sa mergi cu 15/h ca sa nu ii sara vopseaua? Aaa, ca o manevrezi mai cu atentie cand o scoti/bagi in casa, urci pe suport, o rezemi de vreun gard, da.

Eu am un MTB scumput si am mare grija cand il manipulez dar cand sunt pe traseu, ii dau full gas, ca de aia am investit in ceva performant.

Cred ca am sa renunt la modelul Endurance AL 7.0, am citit cateva review-uri si sunt multi care nu ar da suma asta , noile roti de la  Fulcrum Racing 900 nu ar fi foarte stralucite si ca pretul corect ar fi undeva pe la 800€ nu de 1100 +  inca vreo 65 transport si procesare, sau "sa merg" pe CORRATEC CORONES ELITE , Caad 12 ori variante pe carbon (cu criza asta ma astept la reduceri de preturi) Endurance CF 7.0 sau mai scump Ulimate CF 7.0, daca nu se reduc preturile, cu criza mondiala in care traim si cu restrictii vor avea pierderi mari.

Am vb ieri cu cineva de la click 4 sport si mi-au recomandat marimea cadrului de 570 de mm respectiv XL pt inaltimea de 180 cm, mi se pare cam mare  si ca pretul de 4500 care era la un moment dat a fost o greseala de marketing  :) a um este 4999 -10%,.

greșeală a fost până la primul apel de cumpărare :)

în urmă cu 6 ore, IonutA said:

greșeală a fost până la primul apel de cumpărare :)

Pai da , un nou mod de a te atrage sa cumperi, cred  ca au vazut ca bicicleta aea vizualizari mai multe intr-un timp scurt si rapid au adaugat 500 de lei

https://www.magazinuldebiciclete.ro/bicicleta-sosea-giant-contend-sl-1-gunmetal-black-2020-m Ce spuneti de modelu acesta de la Giant, am afalt ca greutatea e undeva pe la 8,9 kg .

8 hours ago, Alin99 said:

un nou mod de a te atrage sa cumperi

pe mine mă atrage să arunc cu piatra, nu să cumpăr

Legat de bicicletă:

- aluminiu la peste 6000lei pare scump

- frânele sunt hidraulice pe disc cum scrie în descriere sau v-brake pe jantă cum arată pozele?

- arată drăguț, atât culoarea cât și forma cadrului

6000+ RON pentru o bicicleta de aproape 9 kg? Nici gand, uita de ea. Plus ca descrierea tehnica e sigur gresita, Shimano 105 pe 2x10 viteze nu se mai fabrica de multi ani.

în urmă cu 2 ore, IonutA said:

pe mine mă atrage să arunc cu piatra, nu să cumpăr

Legat de bicicletă:

- aluminiu la peste 6000lei pare scump

- frânele sunt hidraulice pe disc cum scrie în descriere sau v-brake pe jantă cum arată pozele?

- arată drăguț, atât culoarea cât și forma cadrului

Oricum am vazut ca au Corratec-ul si la Arad aproape de mine (Timisoara) dupa scoaterea restrictiilor voi da "o fuga" sa o vad pe viu https://racingbikeshop.ro/bicicleta-corratec-corones-elite-negru-albastru-alb-540mm acelasi pret , doar cu 50 de lei mai scumpa si poate voi vedea ce cadru mi se potriveste.

în urmă cu 1 oră, majikstone said:

6000+ RON pentru o bicicleta de aproape 9 kg? Nici gand, uita de ea. Plus ca descrierea tehnica e sigur gresita, Shimano 105 pe 2x10 viteze nu se mai fabrica de multi ani.

Ala care a facut descrierea ori era beat ori  habar nu are sa copieze ceva ., mie imi place  designul dar pt un entry level mi se pare scumpa, bine platesti brandul Giant. Un review ...

Normal, daca discutam de biciclete de sosea pana in 1000-1200 de euro, regula e in general sa fugi de "brandurile mari" ca dracu' de tamaie. Se exclud bineinteles reducerile semnificative, ofertele de tip Black Friday sau lichidarile de stoc, ca abia in momentul in care preturile sunt reduse cu 20% ajungi in sfarsit sa nu mai platesti cei 20% pe care ii platesti doar pentru numele marcii (Giant, Trek, Cannondale, Specialized, Cervelo si altele din categoria asta). Altfel, in zilele obisnuite, decat un Giant echipat cu Sora sau Claris, mai bine un B'Twin echipat cu Tiagra sau 105 la aceiasi bani.

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

Normal, daca discutam de biciclete de sosea pana in 1000-1200 de euro, regula e in general sa fugi de "brandurile mari" ca dracu' de tamaie. Se exclud bineinteles reducerile semnificative, ofertele de tip Black Friday sau lichidarile de stoc, ca abia in momentul in care preturile sunt reduse cu 20% ajungi in sfarsit sa nu mai platesti cei 20% pe care ii platesti doar pentru numele marcii (Giant, Trek, Cannondale, Specialized, Cervelo si altele din categoria asta). Altfel, in zilele obisnuite, decat un Giant echipat cu Sora sau Claris, mai bine un B'Twin echipat cu Tiagra sau 105 la aceiasi bani.

Exact, am vazut  si la Bianchi  Shimano Claris sau Sora si costa 1200, 1300€ doar ca scrie Bianchi,  bicicletele astea entry level(Canyon Al 7.0, Giant SL1 ) nu cred ca ar merita mai mult de 800€ si pe varianta 105 dar preturile sunt prea umflate. ced ca am sa raman pe Corratec si vreu sa o vad  pe viu si dupaia ma decid , asta dupa ce Iohanis va ridica restrictiile de iesit din casa fara adeverinte si magazinele isi vor deschide  "portile".

Ca tot vb de cursiere si timpurile sunt cum sunt ati auzit de brandul asta? https://www.ribblecycles.co.uk/ribble-aero-883-shimano-105/ , daca as avea un buget de pana in 2000€ asta ar fi bitigla superba, dotari si design e  la superlativ  daca  ar fi scris Canyon, Giant sau Specialized sigur ar fi fost de la 4000€ in sus.

Da, Ribble e un exemplu foarte bun de marca cu preturi foarte cinstite pentru echiparile pe care le au. Din aceeasi categorie iti recomand calduros si PlanetX si bicicletele din oferta lor.

în urmă cu 1 oră, majikstone said:

Da, Ribble e un exemplu foarte bun de marca cu preturi foarte cinstite pentru echiparile pe care le au. Din aceeasi categorie iti recomand calduros si PlanetX si bicicletele din oferta lor.

NU stiam de firma asta PlanetX :) si arata f bine  si sunt f bine echipate ., nu stiu cum e cu transportul  din Anglia, in acest moment pot ssa uit orice de peste hotare.

Endurace CF 7

Par mai apropiate ca pret.