Alin99

Achizitionare cursiera

Recommended Posts

On 5/19/2020 at 10:31 PM, Alin99 said:

plina de ulei si vaselina

asta înseamnă că au uns-o bine, poate prea bine dar mai bine unsă decât neunsă. :))

în urmă cu 22 ore, Stuparul said:

M-am speriat crezand ca esti genul de persoana care-si baga surubelnita in ochi daca trebuie sa stranga un surub. :))

:) NU, mi-a zis cineva sa ii dau cateva ciocane ca e intemenita protectia . )))

On 20.05.2020 at 11:52, andreid2014 said:

cat cantareste bicicleta?

8.1 kg zic pe site, nu am cantar carlig sa vad daca asa este .

în urmă cu 3 ore, IonutA said:

asta înseamnă că au uns-o bine, poate prea bine dar mai bine unsă decât neunsă. :))

Unde am scris asa ceva? :) )))

On 5/19/2020 at 10:31 PM, Alin99 said:

Merci de sfaturi chiar am nevoie de cineva de incredere mai ales ca , cursierele sunt  mai speciale si mai scumpe si te doare inima sa o dai pe mana unor nepriceputi,  care nu au grija de ele si cand o ridici din service e plina de ulei si vaselina(am patit ) asa ceva

mai sus ai zis.

Sper să nu fie cu supărare!

în urmă cu 11 ore, IonutA said:

mai sus ai zis.

Sper să nu fie cu supărare!

Aaa, da, acum mi-am adus aminte, nici vorba de suparare :). Am avut o saptamana super ocupata, nu am avut timp de bicicleta decat sa o vad prin casa :D dar afara am zis ca vreau sa ies saptamana care vine  printre niste reprize de ploaie si revin cu niste poze,  am niste pete pe cadru de la carbon, si am citit ca nu e nici o problema ca asa este carbonul, (zici ca s-a decolorat vopseaua),  sa fie stratul de vopsea prea subtire? https://imgur.com/a/ZuJL5yW    https://imgur.com/a/oK0W5Cl, voi ce ziceti?

On 5/20/2020 at 2:14 AM, Alin99 said:

Multumiri speciale lui "jonnie007", el mi-a gasit modelul de la Cooratec chiar daca la inceput pe aluminiu, carbonul  absoarbe mai bine vibratiile si e si mai confortabil la drumuri lungi decat  aluminiul, plus ca am mers cu o cursiera de carbon si am zis ca asa ceva trebuie sa imi cumpar dar preturile sunt destul de mari , si am prins oferta asta si am zis de ce nu , si carbon si Ultegra greu gasesti asa ceva la pretul platit.

Pentru putin!  Lasa un link cu "dihania" de carbon ce ti-ai luat-o. :)

în urmă cu 7 ore, jonnie007 said:

Pentru putin!  Lasa un link cu "dihania" de carbon ce ti-ai luat-o. :)

Nu stiu daca ma crezi  dar o am de o saptamana si cateva zile si nu am reusit sa ma dau cu ea decat asa prin jurul blocului, sunt foarte ocupat la lucru, pana vin acasa ba sunt frant , ba  ploua , ba e vant(rafale de peste 40-50 km/h au fost zilele astea) prin Timisoara, am zis ca ma dau in week end cu ea imi fac timp vreo 2 ore orice ar fi si am sa pun poze, :). Daca tu nu imi spuneai de marca asta nu ma gandeam la Corratec desi nu e primaoara cand mai auzit de marca asta, nu are marketing-ul celor de la Canyon, Trek, Specialized si altele.

On 24.05.2020 at 22:08, Alin99 said:

Aaa, da, acum mi-am adus aminte, nici vorba de suparare :). Am avut o saptamana super ocupata, nu am avut timp de bicicleta decat sa o vad prin casa :D dar afara am zis ca vreau sa ies saptamana care vine  printre niste reprize de ploaie si revin cu niste poze,  am niste pete pe cadru de la carbon, si am citit ca nu e nici o problema ca asa este carbonul, (zici ca s-a decolorat vopseaua),  sa fie stratul de vopsea prea subtire? https://imgur.com/a/ZuJL5yW    https://imgur.com/a/oK0W5Cl, voi ce ziceti?

Multe cadre de carbon au valurile alea, stai linistit, ca nu are nimic ;) 

în urmă cu 1 oră, Tolstoievski said:

Multe cadre de carbon au valurile alea, stai linistit, ca nu are nimic ;) 

Am mai citit ca e "marca inregistrata" la carbon si se vede cel mai bine pe vopsea mata si in lumina puternica, la inceput m-a deranjat putin ca nu stiam despre ce este vorba dar acum nu ii mai dau importanta , e mai speciala.:)

în urmă cu 21 minute, jonnie007 said:

Da Jonnie007.

în urmă cu 1 oră, IonutA said:

Frumoasă.

Sper să ai picioare pentru foaia aia mare!

În rest numai de bine!

Mersi :) (Vreau maine sa fac o tura cu ea si o sa pun o poza cu ea)

Am vazut ca e mare si ovala o incerc maine :D

On 5/24/2020 at 10:08 PM, Alin99 said:

Oh, vopsea mată. Bine ai venit în club. Pe cursiera mea arată atât de rău vopseaua mată încât nici nu mă mai chinui să o spăl cum trebuie. :( Partea pozitivă ar fi că din cauza asta nu mă mai zgârie pe creier urmele de asfaltită de pe cadru.

în urmă cu 4 ore, paulrad said:

Oh, vopsea mată. Bine ai venit în club. Pe cursiera mea arată atât de rău vopseaua mată încât nici nu mă mai chinui să o spăl cum trebuie. :( Partea pozitivă ar fi că din cauza asta nu mă mai zgârie pe creier urmele de asfaltită de pe cadru.

:) )) Ii bun atunci, e mai deosebita :)

Am facut niste poze dar scuze de calitatea lor, au iesit putin in ceata.

https://imgur.com/a/kdfXwxB Mai 56 de km :) ))

https://imgur.com/a/6q4SBiZ

https://imgur.com/a/JOtWWYe

Primele impresii:

- e racheta fata de bicicleta mea de trekking, aproape 6 kg in minus;

- imi pare putin cam mare cadru , dar asta si pt ca nu sunt obisnuit cu pozitia intins in fata,  ma dor palmele cand stau sprijinit pe frane/schimbator , si usor spatele dupa 40 de km. (acum am o pipa de 10mm sa imi cumpar una de 80 sau 90mm, dupa ce am dat  saua mai in fata si ghidonul l-am ridicat mai sus, parca ma simt putin mai bine).

am trecut și eu prin situația asta, achiziționează/împrumută eventual o pipă de 60 mm. dacă după 40-50 km ai probleme ar trebui schimbat cadrul cu o măsură mai mică !

@Alin99 sa o stapanesti sanatoa, e f faina vopseaua. 

inainte de a incerca o alta pipa, joaca-te un pic cu pozitia seii si fa cel putin 2-300 km in sa.

Eventual daca nu gasesti si nu gasesti pozitia optima, iei o pipa de 90 mm, nu e stres, sigur vei gasi pozitia. 

Eu nu as recomanda pipa de 60 la cursiera nici dusmanilor, consider ca face directia mult prea rapida pentru marea majoritate a riderilor.

2 hours ago, Alin99 said:

Am facut niste poze

Pozele se fac pe partea  cu transmisia, pedalele paralele cu solul si lantul pe foaia mare si pinion mic :D

E misto si are super dotari la 5500 lei, a mea cu linie 105 a fost 9000 lei noua (am luat-o second) dar sunt brand loyal si asta e.

Schimba si tu pedalele alea de plastic.

• Like 1

în urmă cu 6 ore, greaper said:

@Alin99 sa o stapanesti sanatoa, e f faina vopseaua. 

inainte de a incerca o alta pipa, joaca-te un pic cu pozitia seii si fa cel putin 2-300 km in sa.

Eventual daca nu gasesti si nu gasesti pozitia optima, iei o pipa de 90 mm, nu e stres, sigur vei gasi pozitia. 

Eu nu as recomanda pipa de 60 la cursiera nici dusmanilor, consider ca face directia mult prea rapida pentru marea majoritate a riderilor.

Mersi, si mie mi-a placut contrastul dintre negru mat si galbenul neon, la 90 mm ma gandeam si eu, practic sa aduc ghidonul cu 2 cm mai inspre sa.

în urmă cu 5 ore, Studio54 said:

Pozele se fac pe partea  cu transmisia, pedalele paralele cu solul si lantul pe foaia mare si pinion mic :D

E misto si are super dotari la 5500 lei, a mea cu linie 105 a fost 9000 lei noua (am luat-o second) dar sunt brand loyal si asta e.

Schimba si tu pedalele alea de plastic.

Nu stiam de pozitionarea  bicicletei  pt poze , :) o sa tin minte la urmatoarea sedinta foto :) )), e foarte bine echipata , pedalele sunt tempoare luate de la cealalta bicicleta, am sa trec pe SPD_SL-uri sau SPD-uri cand o sa ma obisnuiesc cu  bicicleta.:)

în urmă cu 2 ore, Andreea_ro said:

Wow ce frumoasă și ușoară e! Să te plimbi sănătos cu ea!

Mersi Andreea .

în urmă cu 10 ore, dashTM said:

Sa o folosesti sanatos!!

Mersi dash, acum trebuie sa ma obisnuiesc cu pozitia aerodinamica de cursiera :), cu sua mai ingusta si mai tare , daca ma mai doare tare sezutul :) )),poate imi voi lua in viitor o sa Fizik am auzit ca sunt foarte comfortabile?

57 minutes ago, Alin99 said:

poate imi voi lua in viitor o sa Fizik am auzit ca sunt foarte comfortabile?

Inainte sa arunci bani ( multi) pe sei de care apoi sa nu sti cum sa scapi si sa-ti recuperezi macar jumatate din investitie, citeste cu rabdare si atentie macar un topic despre asta, daca nu chiar pe toate cate le gasesti.

Poti incepe cu 

Damian are dreptate, nu te grabi sa faci achizitii costisitoare din impuls. Inainte sa faci upgrade-uri la bicicleta ta noua, care oricum e echipata foarte bine, fa cateva mii de km buni cu ea. Cu timpul iti vei da seama de ce ai nevoie si cum te simti cel mai bine pe bicicleta. 

15 hours ago, Alin99 said:

o sa Fizik am auzit ca sunt foarte comfortabile?

Notiunea de "marca X face sei foarte confortabile" nu prea exista. In primul rand, cam toti producatorii mari (de genul Fizik, Selle Italia, Selle San Marco, Selle SMP, etc.) fac o larga varietate de modele, cu diferite forme, latimi, rigiditati si grosimi sau densitati ale paddingului. Asta inseamna ca unele modele o sa fie foarte confortabile pentru tine in mod particular, in timp ce altele absolut deloc nu. In al doilea rand, alegerea seilor e o optiune pur personala, si depinde atat de conformatia corpului tau (dimensiuni, greutate, flexibilitate), cat si de pozitia pe bicicleta, de stilul de pedalat, de tehnica de pedalat sau de numarul de ore pe care vrei sa le petreci intr-o zi in sa. Daca vrei un exemplu personal si concret, o parte dintre cei care au incercat seile Selle SMP le declara de departe cele mai confortabile sei din univers (printre care si eu), in timp ce cealalta jumatate e exact la polul opus si le considera niste abominatii lipsite de sens.

Iti recomand si eu sa citesti topicul respectiv, dincolo de recomandari punctuale de modele din partea utilizatorilor (chit ca ce li se potriveste lor nu ti se potriveste neaparat si tie) vei gasi si informatii cu privire la modul in care sa alegi o potentiala sa care sa-ti raspunda nevoilor, incepand cu alegerea latimii, a formei si a densitatii paddingului. Nu in ultimul rand, tine cont de faptul ca unele sei pot parea confortabile la o tura scurta in jurul casei, dar in momentul in care treci de un anumit interval de timp stat in sa, te poti trezi ca iti distrug posteriorul. Deci testarea lor implica mai mult decat 5 minute pe bicicleta unui prieten.

în urmă cu 15 ore, DAMIAN said:

Inainte sa arunci bani ( multi) pe sei de care apoi sa nu sti cum sa scapi si sa-ti recuperezi macar jumatate din investitie, citeste cu rabdare si atentie macar un topic despre asta, daca nu chiar pe toate cate le gasesti.

Poti incepe cu 

Merci de info, am sa le citesc .

în urmă cu 56 minute, majikstone said:

Notiunea de "marca X face sei foarte confortabile" nu prea exista. In primul rand, cam toti producatorii mari (de genul Fizik, Selle Italia, Selle San Marco, Selle SMP, etc.) fac o larga varietate de modele, cu diferite forme, latimi, rigiditati si grosimi sau densitati ale paddingului. Asta inseamna ca unele modele o sa fie foarte confortabile pentru tine in mod particular, in timp ce altele absolut deloc nu. In al doilea rand, alegerea seilor e o optiune pur personala, si depinde atat de conformatia corpului tau (dimensiuni, greutate, flexibilitate), cat si de pozitia pe bicicleta, de stilul de pedalat, de tehnica de pedalat sau de numarul de ore pe care vrei sa le petreci intr-o zi in sa. Daca vrei un exemplu personal si concret, o parte dintre cei care au incercat seile Selle SMP le declara de departe cele mai confortabile sei din univers (printre care si eu), in timp ce cealalta jumatate e exact la polul opus si le considera niste abominatii lipsite de sens.

Iti recomand si eu sa citesti topicul respectiv, dincolo de recomandari punctuale de modele din partea utilizatorilor (chit ca ce li se potriveste lor nu ti se potriveste neaparat si tie) vei gasi si informatii cu privire la modul in care sa alegi o potentiala sa care sa-ti raspunda nevoilor, incepand cu alegerea latimii, a formei si a densitatii paddingului. Nu in ultimul rand, tine cont de faptul ca unele sei pot parea confortabile la o tura scurta in jurul casei, dar in momentul in care treci de un anumit interval de timp stat in sa, te poti trezi ca iti distrug posteriorul. Deci testarea lor implica mai mult decat 5 minute pe bicicleta unui prieten.

Da , sunt mai multe aspecte de luat in considerare si da Fizik au o reclama puternica in spate cu un pret pe masura. :)