Alin99

Achizitionare cursiera

Recommended Posts

Ce ziceti, o pipa de 90mm ar fi suficienta sa numai stau foarte intins pe ghidon sau sa merg si mai jos la 80mm?acum am de 110mm ,(ma dor palmele si  imi amortesac mainile si simt eu ca sunt foarte intins si aceasta intindere se duce si la spate in partea de jos(nu am o pozitie cat de cat comfortabila, ), daca nici cu pipa schimbata nu ma simt foarte intins, desi nu ar trebui, atunci  cred ca marimea 51 ar fi fost mai potrivita. Nu am returnat bicicleta in 15 zile deoarece am zis ca vreau sa merg cu ea si imi place cum este echipata si estetica.

De curiozitate, ce înălțime și ce anvergură a mâinilor ai?

În mod ideal cei 2 parametri sunt egali, dar dacă ai mâini scurte (deci anvergura mai mică decât înălțimea), asta ar explica nevoia unei pipe mai scurte. 

Dacă ai una de 90 mm cu care poți experimenta, fă-o. 

E posibil să nu fii obișnuit cu poziția mai sportivă, pe de altă parte. Până acum au mai avut cursieră sau ai mers doar pe MTB?

1 hour ago, Traveller said:

De curiozitate, ce înălțime și ce anvergură a mâinilor ai?

În mod ideal cei 2 parametri sunt egali, dar dacă ai mâini scurte (deci anvergura mai mică decât înălțimea), asta ar explica nevoia unei pipe mai scurte. 

Dacă ai una de 90 mm cu care poți experimenta, fă-o. 

E posibil să nu fii obișnuit cu poziția mai sportivă, pe de altă parte. Până acum au mai avut cursieră sau ai mers doar pe MTB?

Cum am mai zis aici 178 cm inaltime si anvegura 174 cm, nu am de proba nici de 80mm nici de 90mm , mai am un tekking(care am dus-o inspre o bicicleta de sosea cu cauciucuri subtiri, sick-urii, cui o pipa de 14mm dar cadru acolo e mai mic, ) si acolo pozitia e joasa dar nu ca si la cursiera, acum oscilez intre 80 si 90 lungimea pipei.

Deci ai mîinile scurte (chiar bine de tot), după cum anticipam.

Încearcă o pipă de 9 sau chiar 8 cm, ar trebui să fie de ajutor.

Măsoară distanța dintre nuca șeii și centrul ghidonului la bicicleta trekking pe care te simți bine.

Apoi vezi cît ar trebui să fie lungimea pipei la cursieră ca să obții aceeași distanță.

în urmă cu 9 minute, Traveller said:

Deci ai mîinile scurte (chiar bine de tot), după cum anticipam.

Încearcă o pipă de 9 sau chiar 8 cm, ar trebui să fie de ajutor.

Măsoară distanța dintre nuca șeii și centrul ghidonului la bicicleta trekking pe care te simți bine.

Apoi vezi cît ar trebui să fie lungimea pipei la cursieră ca să obții aceeași distanță.

Ok, mersi de pont .;)

Arata bine Corratec-ul. Foarte tare.

M-a pus pe ganduri, nu stiu daca se merita sa mai astept la Canyon pana la jumatatea lunii august, in plus au crescut si pretul cu 100 de euro.

în urmă cu 3 ore, aZu said:

Arata bine Corratec-ul. Foarte tare.

M-a pus pe ganduri, nu stiu daca se merita sa mai astept la Canyon pana la jumatatea lunii august, in plus au crescut si pretul cu 100 de euro.

Salut, si eu eram chitit sa imi cumpar Canyon aluminiu sau carbon, daca era sa merg pe Canyon as fi ales varianta pe carbon Endur CF 7.0, care de la 1399 a sarit la 1499 + inca vreo 60 sau 70 € transportul, dar sa comanzi o bicicleta si termenul de livrare sa fie ca si la o masina in fabrica de la zero e mult prea mult. Daca vrei cursiera uita-te repede la clcik4sport pe site, depinde si ce inaltime ai,  https://click4sport.ro/biciclete/sosea/biciclete-corratec .

Canyon Endurace cf 7 e un pic mai titrata, vine cu roti Fulcrum racing, greutate sub 8 kg.

Pot sa mai astept , am un Triban 5 ce nu e chiar nashpa, furci carbon fata/spate, roti ok, as fi vrut un upgrade la ceva mai fain, regret ca nu am comandat in aprilie cand erau pe stoc.

Corratec ramane o optiune , ma mai gandesc, eventual o cursiera highend de doi trei ani cumparata secondhand .

Eu am schimbat la Speedster pipa de 110 cu una de 80 si e alta viata. 

1 hour ago, jonnie007 said:

Eu am schimbat la Speedster pipa de 110 cu una de 80 si e alta viata. 

Si eu am probat o pipa de 90mm si da e alta viata, sunt mult mai relaxat.