Sign in to follow this  
user999

service pedale wellgo

Recommended Posts

Salut

Va cer sfatul si ajutorul cu o problema care am intampinat-o la servisarea pedalelor, este vorba de o pereche de platforme Wellgo K79 B087. Un model ieftin cu pini turnati. Modelul nu il gasesc pe siteul lor dar cele mai similare par a fi LU313U.

Pedalele au conuri si bile. (putin offtopic este foarte ciudat ca Wellgo au niste pedale B087 a carui corp seamana exact cu pedalele care le am eu, doar ca sunt mult mai scumpe si sunt cu rulmenti)

Insa intre con si piulita de strangere nu exista o saiba care sa opreasca msicarea conului odata cu miscarea piulitei. Gaura este foarte ingusta si nu am reusit sa fac o strangere potrivita folosind surubelnita sau imbus pentru blocare con, de fiecare data cand strang piulita strang si conul putin. Conul este de 11 mm iar piulita de 9 mm.

Am vazut ca shimano are scula pt asa ceva, cheie tubulara in cheie tubulara, la un pret nesimtit https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano-tl-pd33-pedal-cone-adjusting-tool-680502, dar nu pot sa zic ca ma mira ceva, inventeaza un sistem prost dupa care te jecmanesc cu sculele off topic din nou :)

In aceasi nota de improvizatie am vazut ca unii si-au printat o cheie la imprimanta 3d

Intrebarea este daca aveti o soutie mai romaneasca pentru problema in cauza fara imprimanta 3d sau scula de la shimano.

1052874.jpg?1584576000074

din ce am cautat pe internet am gasit o cheie care ar putea fi cumva (inca nu stiu cum si ce adaptare trebuie) folosita pt a tine conul fix (cheie tubulara teava) si in interior sa introduc o cheie tubulara normala cu care sa strang piulita de 9.

nu stiu daca merita efortul dar pentru mine e mai frustrant sa nu gasesc o solutie la probleme in general :)

multumesc