Nexus

Coronavirus si bicicleta

Recommended Posts

1 hour ago, majikstone said:

orice casca de sosea purtata la ture de sosea e inutila (doar cele full-face fiind rezonabile)

Este inutila la impactul "din plin" cu un autoturism. Asta am sustinut, inca nu am vazut dovada contrarie. Daca ai una, impartaseste-o!; nu fii zgarca! :)

In cazul topicului acesta, mastile simple nu te protejeaza de coronavirus, doar cele "full-face" incep sa fie rezonabile. ;)

MTB-ul e un sport mai putin periculos si predispus la accidentari decat ciclismul de sosea

Vitezele prinse pe offroad sunt mai mici decat pe sosea, si nu ai trafic. De aici a reiesit concluzia ca accidentarile pe offroad sunt mai putin grave decat cele petrecute pe sosea.

nici o autoritate din lumea asta nu e pregatita realmente pentru orice situatie de tip epidemie/pandemie

Dar ii datoria lor ca sa se pregateasca. Faptul ca noi o sa-i iertam si de data asta va face ca data viitoare vor fi la fel de bine pregatite.

51 minutes ago, gibonu said:

Nu poti iesi cu bicicleta la plimbare, concluzia esti arestat la domiciliu. Impecabil rationamentul. Te-au sunat cei de la barou?

Invers. Cand esti in arest la domiciliu nu poti iesi cu bicicleta. Nu, inca nu... probabil ca-i luni...

52 minutes ago, gibonu said:

Nu conteaza ca exista o gramada de posibilitati legale, de a iesi din casa, inclusiv cu bicicleta.

Enumereaza cateva posibilitati legale de a iesi la pedalat ca activitate fizica.

55 minutes ago, gibonu said:

Zic unii ca exista purtatori de virus care sunt asimtomatici. Proabil ca nu stiu ce vorbesc.

Asta cu asimptomaticii ii destul de complicata problema:

1. Is putine cazurile de asimptomatici. Tinand cont ca ii destul usor transmisibil virusul, inseamna ca-s neglijabile ca numar altfel eram deja toti contaminati.

2. Daca exista multe cazuri de asimptomatici inseamna ori ca virusul nu este asa de contagios sau nu este asa de periculos.

în urmă cu 2 ore, Trevizes said:

motivul cu "accidentul" e mai degraba absurd atita timp cat te deplasezi cu bicicleta si nu faci un sport extrem sau solicitant pentru organism. Ce sens ar mai avea incurajarile pentru mersul cu bicicleta din linkurile pe care le-am pus? De ce e mai periculos mersul cu bicicleta decat mersul pe jos sau alergarile in apropierea casei? 

Bineineles ca nu m-am referit la faptul ca exista un risc iminent de accident atunci cand te invarti cu bicicleta cateva sute de metri in jurul blocului.

M-am referit la plimbari de cateva zeci de km, facute de placere, indiferent de ritmul de pedalare.

In plus, dupa cum s-a mai spus deja pe acest topic, autoritatile nu au interzis mersul cu bicicleta la munca*, indiferent de distanta si ritmul de pedalere intre domiciliu si locul de munca.

Sau ar fi fost absurde daca ar fi interzis mersul cu bicicleta la munca pe motiv de accident.

*pe un traseu oarecum bine stabilit si in cadrul unor anumite ore (si de cele mai multe ori zile din saptamana).

@EyesOnly

Arata foarte bine painea. Presupun ca nu este prima pe care ai facut-o.

în urmă cu 1 oră, majikstone said:

Mai putin cand merg la ski si imi fac sandwichuri de acasa ca sa nu arunc cu banii pe geam in restaurantele de pe partii

Sfidezi, in doze mici, societatea de consum.

In alte vremuri, ti s-ar fi spus, ca manie proletara: Reactionarule !!!

1 hour ago, MLADEN said:

Invers. Cand esti in arest la domiciliu nu poti iesi cu bicicleta.

Las-o asa. 

1 hour ago, MLADEN said:

Enumereaza cateva posibilitati legale de a iesi la pedalat ca activitate fizica.

Iti expun cateva cand se va ridica starea de urgenta si nu vor mai fi restrictii. Acum, as putea fi acuzat de instigarea la nerespectarea legii.

Ma refer la deplasari in oras, nu la padure, MTB, ture de cicloturism, etc.

1 hour ago, MLADEN said:

Corect. Nu sunt medic, asa ca nu am ce sa spun mai mult.

Ideea este ca acesta categorie exista. In ce masura, probabil ca vom stii dupa ce trece nebunia asta.

Si mai simplu: nu trebuie sa ai febra 38 de grade si sa iti scuipi plamanii tusind ca sa fi un potential infectat (si implicit raspanditor) de covid.

• Haha 1

11 minutes ago, gibonu said:

Sfidezi, in doze mici, societatea de consum.

In alte vremuri, ti s-ar fi spus, ca manie proletara: Reactionarule !!!

Lasa ca o incurajez cu alte ocazii, cand imi fac upgradeuri inutile la bicicleta :)) suma viciilor e constanta...

• Haha 1

1 hour ago, MLADEN said:

1. Is putine cazurile de asimptomatici. Tinand cont ca ii destul usor transmisibil virusul, inseamna ca-s neglijabile ca numar altfel eram deja toti contaminati.

2. Daca exista multe cazuri de asimptomatici inseamna ori ca virusul nu este asa de contagios sau nu este asa de periculos.

Proporția de infectați asimptomatici variază de la o populație la alta, dar mai mai contează și calitatea testelor  folosite pentru detectarea anticorpilor.

Din multiplele încercări făcute pe diverse meridiane, rezultă că au trecut prin boală 5-10 % din oameni (în comunități din UE, US și Coreea de Sud). 

Dacă ne raportăm la Coreea de Sud, care a testat extensiv și din timp, mortalitatea e 0,8-0,9% adică tot e de măcar 5 pînă la 10 ori mai mare decât virusurile gripale ”obișnuite”).

Virusul e destul de contagios, dar nu ”foarte”. Contagiunea e prin picături, tipic pentru gripale sau coronavirusuri. Este, să zicem, de 2 ori mai contagios decît un virus gripal ”obișnuit” sau celelalte coronavirusuri , dar de  vreo 10 ori mai puțin contagios decît virusul rujeolos. De aia scăderea imunității de turmă la ăsta din urmă sub 90% are consecințe dramatice, vizibile cu ochiul liber. 

Pentru SARS-COV-2 ar trebui să ajungem la un minim de 70%, dar dacă o facem brusc supraîncărcăm orice sistem de sănătate, oricît de sofisticat și bine dotat ar fi. 

Dacă toate țările ar fi în stare să implementeze măsuri precum în Coreea de Sud, am fi putut afirma că nu e foarte periculos. Din păcate, pare a decompensa complet organisme slăbite din diverse cauze (oameni cu afecțiuni cronice, oameni cu teren alergic și/sau autoimun, obezi și fumători).  Pentru asta trebuie descoperite elemente de prevenție și tratament, plus diagnosticare cît mai precoce, pentru că pînă om avea un vaccin (DACĂ o să avem) mai durează.

Tocmai în absența oricărei măsuri preventive de tipul evitării aglomerărilor a crescut periculozitatea, adică morbiditatea și mortalitatea virusului (vezi Italia, Spania, UK, US). Deci plîngerea asta că n-avem voie cu bicla la plimbări de plăcere, deși sentimental vorbind o înțeleg, cred că putem să o lăsăm un pic în urmă. O să putem ieși, probabil în grupuri de pînă la 3, începînd cu 16 mai.

Dar oricum nu o să revenim multă vreme la ceea ce era înainte ”normalitatea”... 

• Thanks 1

Mai era o varianta:

3. Cei asimptomatici nu transmit virusul.

De ex. unul (una) lucra la un supermarket si ii asimptomatic. Acesta in cateva zile ar trebui sa infecteze cateva sute daca nu chiar mii de persoane, iar acest lucru ar iesi imediat in evidenta. Cum nu am auzit la noi sa apara explozii din astea de infectare, cam "da cu virgula"...

Acuma sa privim economic si acest sistem de sanatate, statistic el facea fata la anumite conditii de boala, care erau calculate in functie de niste probabilitati de atingerea a varfurilor de imbolnavire, acum e ca in cazul clasic de a pleca cu bicileta aveam la noi 2 camerea si 5 petice , si facem 8 pene intr-o tura, deci am fost incapabili sa ne asiguram rezolvarea problemei pentru ca varful estimat de noi a fost mai mic decat cel pentru care am fost pregatit. Corect e sa caram dupa noi 4 camera si 10 petice pentru ca o data in 5 ani aveam cele 7 care le caram uzual depasite? Cam asa e calculat si numarul de paturi in sanatate, vorbim de cele care costa multi bani si care acuma sunt super necesare ATI, cele cu ventilatoare si tot cea ce mai e nevoie pentru a sustine respiratia, pulsul, etc.

Ia zi @MLADEN tu cand iesi pe bicileta ai 4 camere, doua cauciucuri , 20 de petice si de ce nu si un lant de schimb, un schimbator de pinioane, 4 spite, 3 ventile ,4 cabluri (2 pentru frane si 2 pentschimbatoare) asta ca sa nu ai probleme ca sistemul de sanatate acum care e in pandemie?

1 hour ago, gibonu said:

@EyesOnly

Arata foarte bine painea. Presupun ca nu este prima pe care ai facut-o.

Ba chiar la prima incercare e. Si "gusta" extraordinar de bine.

Doar ca nu am facut-o eu. Eu le fac doar la masina de facut paine. 

Cele 2 din poza sunt rezultatul primei incercari a unei retete nou descoperita de Duamna mea. 

@EyesOnly painea arata chiar ok, in timp o sa fie si mai bine.

Marele avantaj la aceste paini facute in casa e ca stii ce ai pus in ele si de aici si acest gust bun, daca te uiti pe etichetele la cele din comert te sperii ce poate avea o paine in ea. Eu unul recunosc ca am tot timpul drojdie uscata in casa tocmai ca in ultimul an am cam inceput sa imi fac painea in casa, macar stiu ca am in ea doar apa, drojdie, sare si faine. Imi doresc ca sa ajung sa imi fac drojdia in casa, aceea faimoasa maia, insa inca nu am avut curaj  sa fac acest pas. Cred ca daca nu aveam drojdie sigur faceam ca am faina integrala 1kg exact pentru acest lucru insa nu stiu inca ce ma retine sa fac acest pas.

@alexadi eu car cu mine la turele de sosea o pereche de rezerve de saboti de frana, asta dupa ce am patit o data sa ma trezesc cu sabotii franei fata mancati aproape complet in urma unei coborari montane pe asfalt ud si acoperit de nisip. Pene fac cam o data sau de doua ori pe an - cel mult - si cu toate astea car 2 camere de rezerva la mine tot timpul, plus nenumarate petice si doua tuburi de lipici (unul desfacut, altul intact). Mai car si o baterie de 3V in caz ca ramane centura cardiaca sau power meterul fara baterie, un power bank USB (cu doua iesiri, sa pot incarca si telefonul si GPS-ul simultan), 2 cabluri micro-USB si unul USB type-C, si chiar si un quick link in caz ca rup lantul (lucru care nu mi s-a intamplat niciodata). Si multa vreme am carat si un cablu de schimbator si unul de frana de rezerva, desi am patit o singura data sa rup un cablu de schimbator (si ala de o calitate indoielnica). Toate astea pentru a scadea cat de mult posibil probabilitatea de a fi obligat sa ma intorc acasa cu "coada intre picioare" (adica pe jos, cu trenul sau cu masina vreunui prieten). Altii pleaca la ture cu palma-n cur si "suna un prieten" cand fac pana, sau se bazeaza pe mila celorlalti ciclisti care trec pe acolo.

Deci da, poate ca n-ar fi rau ca sistemul de sanatate sa devina supradimensionat in loc de a fi subdimensionat cum e acum. Si daca in Romania lucrurile stau cum stau din cauza coruptiei si mafiei si a liderilor politici pe care ii avem, in state europene ceva mai rasarite tendinta ultimilor ani a fost de a taia din costuri cat de mult se poate, si in special cand vine vorba de pregatirea pentru scenarii "apocaliptice". Asa cum unii nu concep sa isi ia cu iei nici macar o pompa sau un multitool la ture. De aia numarul de paturi de terapie intensiva raportat la populatie a ajuns sa fie insuficient (poate cu exceptia Germaniei, care are un numar de astfel de paturi raportate la milionul de locuitori dublu fata de cam tot restul Europei). Paturi care in cea mai mare parte a timpului stau nefolosite, la fel ca cele doua camere de rezerva pe care le car la ture, sau ca bateria aia de 3V de care am avut "nevoie" o singura data. Pentru ziua aia in care o sa fac doua pene, in care o sa raman fara baterie la telefon, in care o sa mi se rupa lantul si in care o sa raman si fara saboti de frana. Simultan.

• Upvote 2

15 minutes ago, alexadi said:

painea arata chiar ok, in timp o sa fie si mai bine.

Vezi ca te-am zis la Duamna - partea aia cu o sa fie si mai bine e un fel de a te exprima politcally correct ca nu prea e ok acu :P

16 minutes ago, alexadi said:

Marele avantaj la aceste paini facute in casa e ca stii ce ai pus in ele si de aici si acest gust bun, daca te uiti pe etichetele la cele din comert te sperii ce poate avea o paine in ea. Eu unul recunosc ca am tot timpul drojdie uscata in casa tocmai ca in ultimul an am cam inceput sa imi fac painea in casa, macar stiu ca am in ea doar apa, drojdie, sare si faine. Imi doresc ca sa ajung sa imi fac drojdia in casa, aceea faimoasa maia, insa inca nu am avut curaj  sa fac acest pas. Cred ca daca nu aveam drojdie sigur faceam ca am faina integrala 1kg exact pentru acest lucru insa nu stiu inca ce ma retine sa fac acest pas.

Noi facem de multa vreme paine in casa dar, dupa cum am zis, la masina de facut paine. Exact pe principiul ca stiu ca pun in ea. 

https://savoriurbane.com/paine-de-casa-traditionala-ungureasca/?fbclid=IwAR02yYtxQKBRsiIOoGLgb_7hfYG9l-ek3424SqZg6xAMszOuCsua3N0ooJU

Asta e reteta folosita acum, la cea din poze. Foloseste un fel de maia - e o parte care trebuie pregatita cu o zi inainte. 

Dupa care, a doua zi, urmeaza si folosirea de drojdie efectiv. 

16 minutes ago, majikstone said:

Pene fac cam o data sau de doua ori pe an - cel mult - si cu toate astea car 2 camere de rezerva la mine tot timpul, plus nenumarate petice si doua tuburi de lipici (unul desfacut, altul intact)

.....

Pfff, intru la griji. Eu nu am carat atatea camere/lipici nici cand eram plecati in turele cicloturistice de 3 saptamani. :-P

SI pene fac cam una la doi-trei ani. Dar e drept ca nu am cauciucuri de cursiera si, poate, sunt mai norocos. 

Pentru turele de pe langa Sibiu (pe o raza de 100km) si care nu sunt pe off-road prin creierii muntilor - ma poti incadra si pe mine la "palma-n cur" si "suna un prieten". Mi s-a intamplat o data in ultimii 20 de ani sa sun acel prieten, dar mi s-a intamplat. 

Sunt cam neglijent....

25 minutes ago, EyesOnly said:

Sunt cam neglijent....

Eh lasa ca am patit-o eu o data elegant si m-am lecuit. Eram la un "brevet" de vreo suta de km, aproape de casa, intr-o zi rece si umeda de inceput de primavara, mai aveam cel mult 10 km pana la finish, era ultima urcare (scurta, de 1 km) a zilei, si am facut din senin pana la ambele roti la doi pasi de varful urcarii. Camerele fiind ultralight, am reusit sa ciupesc camera de rezerva in momentul in care am inlocuit una dintre camerele initiale. Deci m-am ales cu 3 camere gaurite. Dupa multe injuraturi si tentative esuate de peticire, cauzate de aerul rece si umed, am reusit sa refac integritatea a doua camere din 3 si am reusit sa ajung la finish. De atunci umblu cu 2 camere la mine si cu suficient de multe petice si lipici pentru 5-10 pene.

• Upvote 1

3 hours ago, alexadi said:

[...]

O parte ti-a raspuns majikstone. As mai completa ca is pregatit sa termin tura pe jos.

La biciclete pun pe primul loc sa fie robuste, chiar daca asta inseamna ca is mai grele si mai putin eficiente, si implicit eu trebuie sa depun mai mult efort.

Cunosc suficienta tehnica incat, de exemplu, as putea sa-mi respitez roata si sa folosesc doar jumate din spite.

Deasemenea, la traseu poti cauta din timp daca exista scurtaturi si rute alternative. Tot din timp stabilesc daca exista si unde sunt puncte de unde pot lua mancare/apa.

Daca nu sunt de incredere, atunci imi car de la bun inceput toata apa de care am nevoie.

Deci in cazul in care apare ceva neprevazut am deja macar o idee ce sa fac.

P.S. uitasem... macar sanatatea nu ar trebui sa o "privim economic".

• Upvote 1

Am descoperit ieri care e adevarata drama a lumii cicliste ca urmare a pandemiei: nu se mai gaseste picior de home trainer in stoc in magazinele online din Franta, si nici in Germania situatia nu e mai roz. Probabil le-au cumparat tot aia care si-au facut stocuri de faina, orez, paste si hartie igienica suficiente pentru a supravietui unei ierni nucleare :)) 

• Haha 2

si crezi ca in Romania e altfel? Si nu vorbim numai de home-trainere, ci si de cauciucuri speciale de home trainer, steppere si alte chestii similare. 

In ultimele saptamani m-au tot intrebat amicii ce home-trainer le recomand. Si le-am recomandat sa isi ia gandul de la ele pentru urmatoarele luni. Si sa le caute apoi pe OLX la juma de pret. :))))

Ca sa nu mai zic ca Decathlon-ul a bagat pe magazinul online home-trainere direct-drive de cateva mii de lei pe care nici macar nu aveai tupeul sa crezi ca le vei vedea la ei pe site. 

Si acestea, evident, cu mesajul "produs indisponibil"

P

• Haha 1

On 15.04.2020 at 21:37, Traveller said:

Din păcate, da. Pe dânșii uitasem să-i adaug pe listă.

Salutare,

Din pacate, prea devreme sa opinam pe marginea filosofiei suedeze. Orice idee are nevoie de o cristalizare temporala. Consider ca va fi imbucurator, numai din ocheanul a ceea va urma, sa depistam care din n filosofii se va incununa cu laurii invingatorului (cu traumele inerente, bineinteles).

Sanatate

Si primul ministru, mai devreme, si presedintele, acum cateva minute, spun ca de la 15 mai nu o sa putem parasi localitatile in care ne aflam.

E devreme, ca nu avem nimic oficial si nu stim cum vor fi permise sau nu activitatile de bicicleala individuala, dar mi se pare aiurea sa te apuci sa pedalezi in oras, prin traficul intens, decat in afara lui. 

• Upvote 1

Posted (edited)
1 hour ago, EyesOnly said:

traficul intens

adevărat. traficul auto a devenit intens de la paște în coace.

On 4/27/2020 at 7:36 PM, EyesOnly said:

utilă rețeta, de încercat

Edited by IonutA
auto

In Franta se vor ridica doar o data cu terminarea perioadei de carantina (adica pe 11 mai), si chiar si dupa acea data orice calatorie (indiferent de mijlocul de transport) in afara departamentului (judetului) de domiciliu sau la o distanta de mai mult de 100 km de domiciliu se va face doar pentru motive profesionale sau familiale urgente.

Înseamnă 200 km dus întors, suficient pentru amatori =D>

Da, sigur, doar ca daca nu locuiesti aproape de Alpi sau Pirinei, e exclus sa iesi la ture in Alpi sau Pirinei. Eu unul am noroc ca locuiesc acum intr-o regiune chiar bogata din punct de vedere a reliefului, dar sa fi trebuit sa imi petrec toata vara la campie... as fi cedat psihic.

Sa vedem cum vor jongla echipele profesioniste cu regula asta... asta in ipoteza in care Turul Frantei chiar se va organiza anul asta.

Asta ar fi raspunsul pana la urma:

@akim wear it. da, sigur. Ia sa porti tu masca toata vara la 35 de grade si sa vedem cat de sanatos esti la toamna/iarna. 

• Upvote 2