Nexus

Coronavirus si bicicleta

Recommended Posts

@Trevizes am vrut să subliniez importanța purtării măștii în prezența unei persoane purtătoare Covid-19, fiecare procedează cum crede sau cum va fi constrâns de legislație....

Nu contest, asa o fi. dar mai bine stau in casa decat o asa viata sociala. Eu o inteleg pe asta cu legislatia, dar prefer sa nu ma expun in situatii in care acceptarea legislatiei ma si impacteaza negatic dpdv sanatate. 

Cand m'oi plictisi sa stau in casa o sa-mi fac canal pe youtube si o sa incep sa fac teste si prezentari la diferite chestii legate de ciclism.

In felul acesta pedalatul va fi activitate profesionala.

idei bune, puse în aplicare

fragment articol din ziarul Gândul de azi 1 mai.

„Centrul oraşului Bruxelles, capitala Belgiei, va fi transformat în zonă pietonală şi de biciclişti pentru cel puţin trei luni, în timp ce autoturismele, tramvaiele şi autobuzele vor avea o limită de viteză de 20 de kilometri la oră.

Decizia coincide cu ridicarea parţială, începând din 4 mai, a restricţiilor de circulaţie impuse în Belgia din cauza pandemiei de coronavirus, informează vineri dpa”.

La noi se așteaptă sa se revină totul ca înainte. Nu interesează pe nimeni de "porcăriile occidentalilor".

• Upvote 1

No, ii oficial. Din 15 mai se va putea iesi cu bicicleta (chiar si din localitate)

• Upvote 1

1 hour ago, MLADEN said:

No, ii oficial. Din 15 mai se va putea iesi cu bicicleta (chiar si din localitate)

Da, dar  unul cate unul:

"Este posibil să se iasă, de exemplu, pentru sport individual, pentru mers cu bicicleta în afara localității sau altele. Deci, sporturile individuale vor fi permise - atenție, individuale!"

• Upvote 1

Cum !?! Eu nu inteleg.....  dar nu e periculos? 

Cine a hotarat asta? Iohannis de capu lui? Militianu de la MAI?  Palestinianul-sirian? Au primit oare acordul de la expertii in sanatate publica care au analizat problema pe toate partile si au ajuns la concluzia ca riscul e minim sau 0?

Mi se pare o incosntienta totala..... 

Voi face o petitie prin care ma opun vehement acestei decizii. Voturile comunitatii sunt binevenite.

• Haha 1
  • Confused 2

Nu mai pot edita (daca doreste un moderator sa alipeasca mesajului meu de mai sus):

"Rămâne restricția că sunt interzise întâlnirile cu mai mult de 3 persoane. Asta se aplică, evident, și atunci când mergem să facem mișcare în aer liber."

Mai erau chestii si despre sportul de performanta (clar nu se refera la fotbal, la noi nu se face fotbal de performanta) - dar nu m-au interesat, nu sunt in acea categorie.

Este o referire istorica la bicicleta ca instrument de sport individual (in conferinta de presa de azi). In-di-vi-dual. Dupa cum v-am aratat in niste linkuri, mai marii si desteptii acestei lumi s-au gandit la bicicleta, iar noi romanii ascultam ce zic altii. Pandemia a ramas, dar pseudo-argumentul ca daca iesi cu bicicleta risti accident si ocupi un pat de spital nu mai este prioritar. Oarecum tarile dezvoltate au observat ca pot tine sistemul medical intr-o stare controlata. Orice miscare fizica individuala in conditii de distantare sociala prezinta un risc mult mai mic decat sa te lipsesti de asa ceva. De ex. in US au crescut sinuciderile, violentele domestice.

în urmă cu 18 ore, MLADEN said:

S-o vedem cum va fi in realitate. Ca de obicei la noi, 3 capete "luminate" = 3 pareri diferite. Care se mai si contrazic vehement. Si asta doar intr-o zi. Pana pe 14 mai e cale lungaaaa si multe tampenii se pot debita de la "nivel inalt"(de functie, nu de gandire)

Subscriu si eu la ceea ce a spus @EyesOnly mai sus.

Propun sa asteptam publicarea actului normativ in Monitorul oficial, apoi sa ne facem planuri de ture, iesiri, etc. Simplele declaratii de presa ale demintarilor n-au nicio valoare.

în urmă cu 23 minute, gibonu said:

Simplele declaratii de presa ale demintarilor n-au nicio valoare

Te contrazic. 0(ZERO) e o valoare :-P

• Upvote 1

Nu se va mai retracta nimic. Politicienii vor asculta de medici. Miscarea este vitala pentru orice varsta. Miscarea fizica se face in aer liber nu in locuinta sau la sala. Daca stai in casa fara miscare fizica se vor agrava toate "comorbiditatile" ascunse pe care ai putea sa le dezvoltati mai tarziu. Stress, depresie, tromboflebita, boli cardio-vasculare si pulmonare, obezitate, etc, etc, etc ... se va instala o scadere a imunitatii greu de controlat. 

Daca iesi la aer, respecti distanta sociala si absolut toate regulile de igiena, nu comiti nici o crima, nu-ti faci rau. Sa te inghesui prin piete si supermarket la cumparaturi e ok? Daca da, atunci asta nu mai e stiinta. Politicienii, politia ar trebui sa asigure exact ca populatia sa aiba parte de miscare, siguranta oamenilor care vor sa se plimbe pe niste trasee, nu sa instituie paranoia la nivel social, sa dea amenzi si sa se laude cu asta. Carantina stricta este pentru cei bolnavi, contactele lor si alti suspecti sau se aplica in focare identificate nu este solutie pentru cei sanatosi,  nu era nici in evul mediu. Daca vrei sa evaluezi asimptomaticii: testezi masiv. 

• Upvote 3

în urmă cu 49 minute, Trevizes said:

Miscarea este vitala pentru orice varsta. Miscarea fizica se face in aer liber nu in locuinta sau la sala. Daca stai in casa fara miscare fizica se vor agrava toate "comorbiditatile" ascunse pe care ai putea sa le dezvoltati mai tarziu. Stress, depresie, tromboflebita, boli cardio-vasculare si pulmonare, obezitate, etc, etc, etc ... se va instala o scadere a imunitatii greu de controlat. 

Daca iesi la aer, respecti distanta sociala si absolut toate regulile de igiena, nu comiti nici o crima, nu-ti faci rau. Sa te inghesui prin piete si supermarket la cumparaturi e ok? Daca da, atunci asta nu mai e stiinta. Politicienii, politia ar trebui sa asigure exact ca populatia sa aiba parte de miscare, siguranta oamenilor care vor sa se plimbe pe niste trasee, nu sa instituie paranoia la nivel social, sa dea amenzi si sa se laude cu asta. Carantina stricta este pentru cei bolnavi, contactele lor si alti suspecti sau se aplica in focare identificate nu este solutie pentru cei sanatosi,  nu era nici in evul mediu. Daca vrei sa evaluezi asimptomaticii: testezi masiv.

Stiu ca nu e loc de politica pe topic. Dar e inevitabil acum. 

Tu gandesti logic si rational. 

Politicienii nostri nu. Cel putin nu in primul rand - pe ei ii intereseaza cum ii afecteaza negativ/pozitiv in impactul numarului de voturi. 

în urmă cu 49 minute, Trevizes said:

Politicienii vor asculta de medici

Ii doare pe ei undeva daca medicii le spun ca e bine sa te lase sa iesi sa faci miscare. 

Nu am nicio dovada, dar sunt 100% convins ca, atunci cand se va da liber la miscare fizica individuala fara reglementari, nu are nicio legatura cu ce le-a zis un medic. 

Pur si simplu isi dau seama ca nu mai merge asa. 

Din pacate nici macar acum nu reusesc sa se puna toti de acord si sa spuna toti aceeasi poveste. Daca iei ce au spus Klaus, Vela si Orban ieri nu mai intelegi chiar nimic. 

• Upvote 1

în urmă cu 57 minute, Trevizes said:

Miscarea este vitala pentru orice varsta.

Corect.

Doar ca s-ar putea sa existe o categorie mare de cetateni care sa inteleaga prin miscare strict cei 100 de metri de la masina la locul in care incing gratarul si duduei maneaua.

Oarecum similar cu cel care plimba un peste de acvariu viu, intr-o punga cu apa, si sustinea ca a iesit cu animalul de companie.

Hai sa recunoastem ca suntem campioni la interpretat in favoarea noastra orice fel de prevedere legala, indiferent de cat de buna sau rea este respectiva prevedere.

In rest, repet ce am spus mai sus: hai sa nu mai facem supozitii si sa asteptam sa vedem concret ce se va decide.

22 minutes ago, gibonu said:

Hai sa recunoastem ca suntem campioni la interpretat in favoarea noastra orice fel de prevedere legala, indiferent de cat de buna sau rea este respectiva prevedere.

Asta ce argument ar putea fi? Adica sa acceptam o aberatie dpdv medical doar pentru ca ar exista un procent care ar interpreta exact pe dos? Adica noi ascultam de o regula gandita pentru un procent de indisciplinati si care nu vor respecta oricum. Eu pot intelege ca foarte multi politicieni nu ne respecta, dar macar sa ne respectam noi propria inteligenta cu care suntem dotati. Ca de aia avem creiere in cutia craniana nu bureti de absorbit toate prostiile.  

@Trevizes

Sper ca nu-i nevoie sa mai spun inca odata ca nu am nicio intentie de polemica. Si ca sunt direct afectat de interdictia de a iesi, oriunde, cu bicicleta din casa.

Repet, sper pentru ultima data: hai sa asteptam sa vedem forma finala (adica publicarea in Monitorul oficial) referitor la ce putem face ulterior datei de 15.05.2020.

Ca deja s-au emis opinii clare pe acest topic, opinii bazate strict pe declaratiile (contradictorii) ale politicienilor.

In plus, ii aud pe altii, in afara acestui forum, care au impresia ca ulterior datei de 15.05.2020 totul va reveni la ce era inainte de nebunia asta.

Nu am in vedere nici un fel de polemica dar mi se pare fara prea mare prioritate ce se decide politic de nu stiu cine si cand. Sunt legi, ma adaptez sa nu o incasez. Am crescut in comunism, am facut armata. Am inteles ca "libertatea e necesitatea inteleasa".  Asa spuneau comunistii citindu-l pe Spinoza.

Dar asta e cu totul si cu totul altceva fata de faptul sa Iti traiesti viata pas cu pas dupa ce spun "politicienii"., asta bate orice mi-as fi inchipuit. Am mai trecut si eu pe la scoli, am citit citeva mii de carti si am cunoscut oameni mult mai eruditi decat mine de la care am retinut informatie. Si sunt convins ca multa lume a facut la fel. 

Mare atentie la coronavirus dar si la corona-prostie. De aceea avem cultura, avem educatie, stiinta, sa nu fim atit de prosti. 

Am colegi intre 25-40 de ani (studii superioare!) care nu au iesit din casa de citeva luni iar parintii lor pensionari vin sa le aduca la usa mancare gatita si le fac cumparaturile. Te-ai gandi ca normal era sa fie invers. Daca vor mai face asta toata vara, la iarna daca deschid geamul vor face pneumonie. Sper sa fie un exemplu bun la ceea ce vreau sa sustin. 

• Upvote 1
  • Like 2

@Trevizes

Din punctul meu de vedere nu s-a pus niciodata problema de "sa Iti traiesti viata pas cu pas dupa ce spun "politicienii". Si nici nu cunosc pe nimeni, real sau virtual, care sa puna problema in acest fel.

Cat despre cei carora le aduc parintii mancare, recunosc, este prima data cand aud. Insa nu ma mira prea tare. Ii stiu pe unii care la primul stranut se indoapa cu pastile si cu toate astea sunt mai tot timpul raciti, indiferent de anotimp. Si care se uita ciudat la mine cand le spun ca merg iarna sa fac un traseu la munte, de parca as pleca in curu' gol la Polul Nord.

Iar la astea putem adauga problema care exista la nivel national referitor la auto-medicatie, apelurile ignorate facute de medici contra acestui fenomen, numarul foarte mare de farmacii existente in RO, etc. Dar deja asta este alt subiect.

• Like 1
  • Haha 1

19 hours ago, gibonu said:

@Trevizese "sa Iti traiesti viata pas cu pas dupa ce spun "politicienii".

Era doar o forma de a spune ca astazi procentul de oameni care inghit "informatie", propaganda si o si asimileaza fara discernamant este foarte mare, iar culmea. mai vezi ca sunt atit de convinsi (prostiti) incat o propaga mai departe. 

”măreția dreptului” din România a lovit astăzi din nou, se dă liber la încălcarea legii! Dacă interpretez corect turele cu bicicleta nu sunt permise în această perioadă dar amenzile date se pot anula în urma contestării în instanță!    

• Upvote 1

Gresit. Cine a dat ordonante a facut-o prost, au fost voci care le-au atras atentia. Vor trebui sa le rescrie pentru a da amenzi in continuare pentru situatiile care pun in pericol sanatatea populatiei. Este tocmai un moment de varf al "maretiei legii". Nu poți stabili prin ordonanțe militare cum sa se porti in viata de zi cu zi.  O ordonanta militara este inferioara unei legi. Indiferent de situație (pandemie, razboi, calamitate, etc) regulile trebuie instituite constitutional. 

Concret, poti sa iesi aiurea acum si sa-ti iei amenda iar apoi sa o contesti cu succes. Amenzile si declaratiile sunt istorie. Ai timp de pierdut? 

Totusi am incredere ca majoritatea populatiei a inteles sa se comporte: igiena, distantare sociala si nu vom asista de maine la o avalansa de aiuriti prin oras.

• Upvote 2