Recommended Posts

Salut. De curand am achizitionat o bicicleta cu pinioane pe caseta. Transmisia este 3x9 Shimano Alcera. Nu am lucrat pana acum cu acest tip de angrenaj. La bicicletele utilizate de mine am avut numai  pinioane pe filet. Stiu ca la caseta cele doua mici se pot schimba. Problema este ca la mine cele doua au un joc daca misc de ele, este normal acest joc? Cand zic joc, ma refer ca misc de ele inainte si inapoi si au o cursa de 1-2 mm. Uneori imi da rateuri cand le folosesc mai fortat intr-o panta ceva. Le-am verificat, nu par  uzate, dintii nu sunt ascutiti, foile lafel, posibil sa fie lantul mai uzat. Problema este strict de cele doua pinioane. Grupul de pinioane este 11-32 de la Shimano.Cum trebuie sa stea acestea doua pe caseta, fixe, sau cu acel joc? Multumesc !

Nu trebuie să se miște deloc. Poate nu e bine strâns lockringul, sau poate nu sunt montate corect pe casetă.
Au o singură pozitie in care se montează corect. Daca nu esti atent, ultimul pinion il poti monta greșit.

Am cautat un tutorial pe net, am vazut ca trebuie cu zimtii aia de blocare in exterior sa poata strange bine, dar este slabit surubul acela de blocare de vine la exterior. Sa vad cum fac sa cumpar o cheie de pinioane, caci aici la mine nu prea gasesc, si magazinul de biciclete este inchis in perioada asta din cauza asa zisului virus. Am sa merg maine in Kaufland unde mai au piese de biciclete sa vad daca gasesc una.

Salut. Revin cu o intrebare. Trebuie in mod obligatoriu sa existe un distantor pe caseta in spatele pinioanelor? Eu am desfacut-o si nu are nimic.

On 4/15/2020 at 12:19 PM, Biciclistul_81 said:

ma refer ca misc de ele inainte si inapoi si au o cursa de 1-2 mm.

Din ce descrii tu caseta cred ca este un pic uzata. Daca corpul casetei este din aluminiu si pinioanele din otel acestea in timp fac santuri.

aluminum-body.jpg

Nu este ceva de speriat, cea mai mare problema este atunci cand schimbi pinioanele, s-ar putea sa iasa greu. 

Nu e obligatoriu. De obicei nu trebuie să fie distanțier acolo. Există niste combinații mai atipice unde e nevoie de el.

"Models:

1 mm:
Thickness: 1 mm
Application:
- using a 10-speed (Road) cassette with aluminium spider (e.g. CS-7800, CS-7900) on an 8-/9-/10-speed freehub
- using a 10-speed (Road) cassette on an 11-speed (Road) freehub (1 mm + 1.85 mm)
Manufacturer Part Number: Y-1Z807000

1.85 mm:
Thickness: 1.85 mm
Application:
- using a 8-/9-speed cassette (Road) and an 8-/9-/10-/11-speed cassette (MTB) on an 11-speed (Road) freehub
- using a 10-speed (Road) cassette on an 11-speed (Road) freehub (1.85 mm + 1 mm)
Manufacturer Part Number: Y-4T724000

2.35 mm:
Thickness: 2.35 mm
Application: spacer between the sprockets of 10-speed cassettes
Manufacturer Part Number: Y-1Z805100"

https://www.bike-components.de/en/Shimano/Spacer-for-10-speed-Cassettes-p9904/

@Alegz30, mă îndoiesc ca la aia se referea, dar e bine că mai află lumea.

Multumesc de raspuns. Am fost  si le-am strans si nu mai au joc. Intradevar erau ceva zgarieturi pe caseta, dar nu adanci. Referitor la distantier, vazusem si eu ca se poate combina cu un alt set de pinioane.