Sign in to follow this  
OliviuBogdan

Anvelope si camere Tohan clasic

Recommended Posts

Salut, detin o bicicleta Tohan Ideal, roti 28, si nu stiu ce anvelope sa pun si ce camere:

- am cumparat azi dimnesiunea 28 x 1.75 - care este prea mica nu intra pe janta 

- am cumparatur ulterior 28 x 1 x 3/4 x 1 x 5/8  dar doar camere care s-au potrivit - dar cea de pe spate unde e sarcina mai mare a cedat si s-a spart. 

Ce ma intereseaza: - achizitionarea unor anvelope noi cu latime mai mare decat ceea ce e orginal acum pe ea si anume 28 x 1/2 si implicit camere pt ele. 

Ce imi recomandati?  Multumesc. 

Posted (edited)

salut,

Este ceva ce nu înțeleg.

Dacă janta este de 28” ar trebuii să intre cauciuc de 28” indiferent de lățimea lui.

Este adevărat că dacă cauciucul este prea îngust pentru lățimea jantei atunci spațiul pentru cameră este mai mic și este posibil să cedeze, cum ai zis tu.

Aici, pe lângă prezentarea modelului ai și niște variante de dimensiuni:

- https://www.schwalbe.com/en/tour-reader/marathon-e-plus

- de la 28x1,4 până la 28x2,15 (adică late)

Janta, ce lățime interioară are?

28x1x1/2 este mai mic decât 28x1,75

Edited by IonutA
schwalbe

vezi, legile lui Brown ne contrazic, deci nu contează doar diametrul

Inteleg si eu ideea, acuma am citit pe cauciuc. Are urmatoarele inscriptii "Made in Romania" si " 28 x 1/2. " 

Eu am cumparat anvelopa 28 x 1.75, care nu se potriveste. Adica bine ma refer sa intre putin fortat dar nu cu ranga ca atunci stric janta. 

NIci camera 28x 1.75 nu se potriveste, in schimb se potriveste camera cu dimensiunile urmatoare: 28 x 1 3/8 x 1 5/8, zicand vanzatorul ca aceasta este mai mare. Sa incerc oare sa cumpar si anvelope cu dimnesiunea aceasta ?

Camera care se potriveste  este intre 1 3/8=1.375 inch si 1 5/8=1.725 inch,  deci 1.75inch(44.45mm) e in afara intervalului

lăsând la o parte mărimile în țoli, și vorbind în milimetri, probabil știi, că diametrul nominal al tuturor jenților/caciucurilor actuale de cursieră&MTB29 este de 622MM... Față de asta, roata de Pegas Ideal este mai mare: 630MM !!!!!!!!!!!!!!!! Deci tu trebuie să cauți pe piață ceva pe care să scrie xx-630 (37-630, 40-630, 42-630, etc. de diferite lățimi)

Zău, nu știu unde se mai găsește așa cauciuc, poate pe tarabele din piețe (Mărăști, ...)

vezi la Maros, categoria asta (cam subțiri: 32mm... ) https://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/filtre/diametru-anvelopa/630-mm-27-1-4-inch/

Referitor la camera... astea is tolerante daca le iei putin mai mari sau mai mici. Cedarea are alte cauze... poate fondu de janta nu e bun.

De ce nu cumperi anvelope cu aceeasi masura ca cele vechi?

Posted (edited)

Hai că acum suntem luminați și tratăm problema cum trebuie.

O informație foarte utilă care schimbă datele problemei. Acum se explică de ce nu intra cauciucul de 28inch.

jantă 630mm în loc de 622mm

Acesta ar fi bun: ??

- ETRTO :37-635

- https://www.bike24.com/p2194695.html?menu=1000,2,103

Ca fapt divers:

- Tohan Ideal = Pegas Ideal?

Edited by IonutA
divers

Va multumesc in primul rand tuturor pentru ajutor si da probabil ca aceasta este problema, janta fiind m630 si nu 622.

Mentionez ca din Piata Marasti am achizitionat cauciucurile, toate dim sunt 622 nu au mai mari. Nu am stiut ca bicicleta asta are 630. O sa caut de 630 x. :)

......sper să nu mă înșel cu 630mm (sunt peste 20 de ani de când am mers pe asemenea biță.... dar nu cred să fie de 635...) În orice caz, la cumpărare să duci roata cu tine, să poți proba guma...

Nu o sa gasesti 630. O sa gasesti 28 1/2, ceea ce e acelasi lucru.

635mm ii 28 x 1 1/2

630mm ii 27 x 1 1/4

622mm ii 28 si 29"

...

ce-i asa complicat? :))

• Confused 1

simplu pentru cine știe.

E clar.