sarsa

spray impotriva zgarieturilor

Recommended Posts

spunetimi va rog cum se numeste un spray o solutie ceva sa dam pe cadru sa nu se mai zgarie asa usor sau care sa repare zgarieturi.mc si spor la pedalat

Spray cu lac transparent. Il pulverizezi pe cadru, sau orice vrei, dupa ce l-ai curatat si degresat bine, si astepti sa se usuce.

Gasesti la magazinele auto. Tot acolo sunt si spray-uri cu vopsea pentru micile zgarieturi.

Ca tot mi-am amintit, caut si eu ceva.

Am vazut prin afara niste spray-uri cu o substanta pentru izolarea tesaturilor impotriva apei. E pe baza de silicon sau cauciuc probabil. Nu e neaparat sub forma de spray, poate fi si ca o pasta si se aplica cu pensula.

A vazut cineva asa ceva in Romania?

Gasesti in orice magazin cu echipament montan in Romania.

Eu am luat cu 18 lei pt. gore-tex si textil, foarte bun, avand in vedere ca am dat pe o pereche de bocanci 3 sezoane si am fost cu ei la munte pe partie, pe noroaie, ploaie si fleoscaiala, a tinut extrem de bine, am dat si pe manusi chiar si s-a comportat bine. Este si numai pt. piele, numai pt. textil, lichid de pus in apa de clatit pt. a mari rezistenta la apa, etc.

Link (sper sa nu fie considerata reclama, e primul loc unde am gasit, eu nu am luat de la ei, ci din Timisoara):

Magazinul Himalaya

Multumesc Catalin,

Eu vreau in primul rand sa dau pe niste genti pentru portbagaj ca sa le fac waterproof. Materialul e ceva sintetic.

As incerca si pe un rucsac. Cam ce suprafata acopera?

Mai.. daca vrei suprafete mari cred ca cel mai convenabil ar fi sa iei solutie care se pune la clatit.

Oricum operatiunea trebuie repetata la un interval de timp (in functie de umezeala la care a fost supus articolul, frecare, etc.).

Eu zic ca spray-ul meu (125 ml) imi ajung linistit sa imi dau bocancii de vreo 8-10 ori, dar eu dau asa.. mai fara simt, ca prefer sa fiu cu picioarele uscate decat cu spray-ul plin acasa :rolleyes: , asta poate te ajuta sa iti faci o parere despre suprafata.

Plus info aici:

Magazinul Himalaya

Si eu caut un spray cu care sa ma dau pe genunchi si coate si sa nu mai mai zgarii cand cad :confused:

Gasesti in orice magazin cu echipament montan in Romania.

Eu am luat cu 18 lei pt. gore-tex si textil, foarte bun, avand in vedere ca am dat pe o pereche de bocanci 3 sezoane si am fost cu ei la munte pe partie, pe noroaie, ploaie si fleoscaiala, a tinut extrem de bine, am dat si pe manusi chiar si s-a comportat bine. Este si numai pt. piele, numai pt. textil, lichid de pus in apa de clatit pt. a mari rezistenta la apa, etc.

Link (sper sa nu fie considerata reclama, e primul loc unde am gasit, eu nu am luat de la ei, ci din Timisoara):

Magazinul Himalaya

Si in Timisoara unde ai gasit?

Eu am cumparat de la fostul nootka, actualul scarpa (de langa posta mare).

Cred ca au si la par-alpin (ala de la viaductul din piata 700), dar nu sunt sigur. Cei de la posta mare au sigur.