ovidiu

30.08.2009 - Maraton MTB - Geiger Mtb Challenge 2009

Recommended Posts

A doua editie a Geiger Mtb Challenge va avea loc in data de 30.08.2009 in aceeasi locatie ca si anul trecut, start - sosire in Padurea Dumbrava din Sibiu.

Traseul va fi putin modificat dar va fi anuntat in timp util.

Detaliile legate de categorii, traseu vor fi postate pe site-ul maratonului.

Si maratonul Geiger MTB Challenge va beneficia de timming profesional cu cip de la Winning Time.

Sistemul a fost achizitionat cu peste 25.000 de euro si este disponibil pentru toti organizatorii de evenimente din tara.

Au fost discutate mai multe variante pentru tura lunga. In momentul in care va fi finalizat traseul o sa va comunic.

Tura scurta va ramane aceeasi.

@Ovidiu

Mult succes la organizare!

Din pc meu de vedere e un concurs pe care nu vreau sa-l ratez.

Multam!

Va fi din nou cel mai tare concurs, poti fi sigur de asta.

Sistemul a fost achizitionat cu peste 25.000 de euro si este disponibil pentru toti organizatorii de evenimente din tara.

Inclusiv FRC ? :rolleyes::D:D

Felicitari pt achizitie !!!

In cazul in care topicul deschis de tine devine activ Florine, sistemul probabil ca va fi disponibil si pentru FRC. :D

Cand topicul devine activ sau "Proiectul" definitiv ? :D

Si ce legatura are "baba cu mitraliera" ?

se poate ocoli zona de push bike de pe vf. magura ?

Sper ca nu! :D A fost cea mai "fun" parte a concursului, mai ales pentru cine avea pantofi cu talpa de plastic, gen Sidi.

mama ce chestii domne cu cipurile astea. ne strangem mai multi si ne auzim cu mersu la maraton. nu ?

Jmecheria este data de faptul ca pot fi 500, 1.000. 2.000, oricat de multi participanti.

daca ai cipul la picior o sa sti la sutime de secunda cat timp ai facut.

Povestile de genul "in 7 zile o sa publicam clasamentul dar nu suntem siguri daca Gigel este pe locul 1 sau pe locul 100" au luat sfarsit, sau cel putin eu sper sa ia sfarsit.

Hermannstadt bike o sa fie prima cursa la care o sa utilizam sistemul. Sper sa ma descurc;))

Mediasul va fi al doilea concurs.

Urmeaza alte doua curse pana la GMC. Asa ca o sa aveti destul timp sa il "testati" live.

Testul suprem va fi in toamna cand se anunta un super triatlon la Constanta. Organizatorul vrea sa organizeze o cursa frumoasa urmand, daca suntem in stare, sa aducem in urmatorii ani o licenta IRON MAN in Romania. Vise momentan!;))

eu am fost aproape la toate concursurile de tip maraton de anul trecut. cel de la sibiu mi s-a parut cel mai bine organizat si cel mai frumos. felicitari, de abia astept si tura de anul asta!

Noutati "ingrijoratoare" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/113.gif despre traseu!!!

Am fost we asta si am parcurs cam 75% din traseul de maraton. Cu aceasta ocazie, pe langa amintirile inca vii de anul trecut, am facut o descoperire interesanta, as zice eu destul de buna pentru majoritatea lumii.

Celebra bucata de coborare prin jgheabul cu bolovani, la coborarea a 2-a din Paltinis spre Gura Raului, asa cum o tin minte toti in visele urate >:) - nu mai exista!!! Se pare ca datorita ploilor abundente, un strat consistent de nisip s-a depus peste bolovani, astfel incat lucrurile s-au calmat bine de tot.

Nu disperati, bolovanii au ramas, portiunea e in continuare destul de tehnica, dar se poate face 99% pe bicicleta. Anul trecut, cand am fost chiar cu FS, am reusit sa cobor cu indulgenta cam 75% calare, restul pe langa. Acum, cu HT, am pus piciorul jos de cateva ori.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

http://img14.imageshack.us/i/img3382r.jpg/

In concluzie, zona care era, dupa orice criterii, un pic exagerata, acum e o coborare tehnica, pe unele locuri chiar de viteza, de nota 10, cu suficiente surprize pentru cine le asteapta :P

Restul traseului e asa cum il stiti, abia asteapta sa fie calcat in picioare de sute de perechi de roti grabite... Pentru florile roz cred ca trebuie sa va grabiti, nu mai tin pana la maraton...

Edited by hcampian

Pentru florile roz cred ca trebuie sa va grabiti, nu mai tin pana la maraton...

Si sunt asa de frumoase #-o

O sa prezentam in maxim 10 zile noua pagina a maratonului Geiger.

Avand in vedere faptul ca vrem sa optimizam si noi cheltuielile cu materialele oferite participantilor, am decis sa facem din nou inscrierea online si sa oferim posibilitatea achitarii taxei intr-un cont bancar.

Achitarea taxei de inscriere online va usureaza inscrierea din toate punctele de vedere.

O sa aveti un numar personalizat, nu mai trebuie sa stati la coada la inscriere, o sa primiti direct pachetul de inscriere cu numar, cip si alte materiale.

Cred ca este o masura sanatoasa si de anul viitor o sa facem inscrieri doar online.

Daca vi se pare ok astept un feedback de la voi.

mie imi pare cel mai ok asa cu inscriere online. se evita cozile plus ca puteti evalua numarul de participanti. dar trebuie pastrata si inscr la fata locului.

abia asteptam ziua de concurs. stim ca nu ne veti dezamagi.

Si eu zic ca merge si inscrierea la fata locului, dar trebuie oferita si posibilitatea online, neaparat si cu plata in cont bancar, pentru a avea locul asigurat. Banii sa se returneze in caz de renuntare pana, sa zicem, cu 7 zile inaintea cursei. Plata la fata locului trebuie sa fie sensibil mai mare, pentru a incuraja inscrierea online, chiar dubla, dar sa dea totusi posibilitatea de inscriere in ultimul moment. De asemenea, se pot limita locurile la inscrierea la fata locului.

Şi eu zic că ar trebui încurajată intens înscrierea online. În special pentru optimizat cheltuieli. Înscrierea la faţa locului trebuie păstrată, dar la o sumă semnificativ mai mare. Eventual şi în limita unui număr de locuri precizat dinainte.

Personal susţin şi obligativitatea plăţii anticipate, prin bancă (cu un număr maxim de zile înaintea concursului) pentru confirmarea înscrierii. Accept că sunt argumente şi împotrivă, voi reevalua idea pe măsură ce vor fi formulate.

are cineva traseul GPS de la maratonul de anul trecut? vreau sa ma duc weekendul asta sa fac o tura de placere pe acolo. mersi

Guest
This topic is now closed to further replies.