ovidiu

14.06.2009 - Hermannstadt Bike 2009

Recommended Posts

O ora de start sa stim si noi cum sa facem cu sosirea in Sibiu se poate? In rest, sper sa fie un succes ca ultima data...

Pfoai ce am uitat:-??

Ma gandeam ca ora 11 ar fi buna deoarece cursa nu va dura mai mult de 2 ore. In aceste "conditiuni" la ora 14 putem fi gata si ne putem retrage la berici.

O sa postez aceasta ora si in program.

LE: Ultima inscriere se va face la ora 10.30

O sa precizez acest lucru in momentul in care vom definitiva traseul.

Deoarece am gasit niste zone frumoase care vor face tura mai lunga decat in anii trecuti o sa avem mai putine ture.

In principiu la amatori vor fi 5 sau 6 ture iar la elite 7 sau 8. Numarul exact il voi posta oadata cu profilul traseului.

Sper sa facem si o filmare pe intreg traseul, la o tura pe care o va face Tudy Oprea, ca sa va faceti o idee cum va arata in cursa.

Daca mai aveti idei si credeti ca se poate face ceva interesant va astept cu propuneri. Chiar vreau sa facem un eveniment frumos unde sa ne simtim bine.

Va suprapuneti (fericit, fiind la ore diferite) cu concertul Stratovarius :-/

Nu ne suprapunem.

Concertul este bonus pentru cei care participa.

Inscrierea si achitarea taxei de participare se face la fata locului in ziua concursului?

Startul se da pentru toata lumea odata? Daca sunt peste 200 concurenti vor pleca toti odata? Sau se concureaza separat, elite open, amatori sub 21, amatori intre 21 si 35...?

Se achita la fata locului.

Startul se va da grupat.

Fain de tot ca se mai organizeaza si curse de XC.

Sper sa ne vedem cu totii acolo. (sanatosi si cu chef de pedala)

Numa bine

Vlad

A aparut si afisul!

Imagine postată

good lookin' :-??

spor la organizare

Un profil al traseului se poate face?

Asta suna fain si precis asa va fi, mai ales ca sunt implicati pe acolo oameni care au respirat aer banatean :-q

Ieri am stabilit traseul final. Urmeaza sa il parcurg cu bicicleta cap/coada ca sa pot genera profilul.

Cei care au participat in trecut cunosc traseul. Am mai adaugat cateva urcari care sunt destul de spectaculoase.

In momentul in care se opreste ploaia merg si fac profilul.

salut. ce tip de concurs e? ce tip e xc ma scuzati de intrabare. nu stiu ce inseamna

e vreo doferenta intre xc si maraton? scuze am citit tot threadu am inteles.

e vreo doferenta intre xc si maraton? scuze am citit tot threadu am inteles.

Arunca un ochi aici (ai acolo o clasificare a curselor MTB):

Mountain bike racing - Wikipedia, the free encyclopedia

In principiu singurele diferente sunt dificultatea (distanta totala) si faptul ca nu se alearga pe un circuit (mai multe ture), ci pe un traseu.

exista mai multe feluri de concursuri de xc. cele mai populare, pentru care UCI organizeaza si campionate mondiale/europene, sunt xco (sport olimpic) si xcm (maraton). xco e un concurs pe mai multe ture de 5-7 km, care dureaza in total intre 1h45 si 2h30. xcm are un traseu care nu se repeta, si are de obicei peste 60 km... si poate merge si pana la 120.

mai sunt si alte variante mai putin populare, de exemplu short track, cu ture foarte scurte (1-3 km), si altele.

este cineva din bucuresti care merge la sibiu pentru concurs ca poate ne vedem la tren si mergem cu toti...si sa stabilim o ora

Eu plec la Sibiu in we, dar am sa plec de vineri seara, sambata urmand sa dau o tura pe traseul de maraton de anul trecut (ca mi-e dor de el), eventual intr-o varianta un pic scurtata, din Cisnadioara pana in Rasinari (adica fara padurea de la inceput). E cineva interesat? Nu m-as duce pana la Sibiu doar pentru concursul de duminica...

Evident, e vorba de traseul lung de la Sibiu.

Eu plec la Sibiu in we, dar am sa plec de vineri seara, sambata urmand sa dau o tura pe traseul de maraton de anul trecut (ca mi-e dor de el), eventual intr-o varianta un pic scurtata, din Cisnadioara pana in Rasinari (adica fara padurea de la inceput). E cineva interesat? Nu m-as duce pana la Sibiu doar pentru concursul de duminica...

Evident, e vorba de traseul lung de la Sibiu.

frumos....dar eu as prefera un tren de sambata seara sa fiu acolo direct pt concurs...

poti sa vi de sambata la Cartisoara,si duminica mergi cu mine la concurs

Lucrez vineri pana seara tarziu si nu ajung sa vad turul romaniei,dar parca as veni sa bem un vin sau bericica si sa o intindem apoi spre concurs.Ma mai gandesc....

Salutare,

Pe unde se intra in zona concursului (ca vizitator, ca nu ne tin picioarele sa concuram)?

Ajung in Sibiu cu ocazia numita concert, iar concursul s-a nimerit perfect in acelasi uichend.

Merci.

Guest
This topic is now closed to further replies.