ovidiu

14.06.2009 - Hermannstadt Bike 2009

Recommended Posts

Parcul Sub Arini incepe chiar de la stadionul unde se va tine concertul.

Pe laterala stadionului este o pista de biciclete rosie. Mergeti pe ea cam 500 m pana ajungeti la restaurantul Bolta Rece. In poiana care se afla la 50 de m de restaurant o sa vedeti agitatie. Acolo este zona de start/sosire.

Guest am44

am recitit thread-ul, am intrat din nou pe site-ul concursului. fusese o promisiune cu un video sau un profil al traseului, pe care eu cel putin nu le-am gasit. ma gandesc ca ar fi fost util pentru debutantii in tipul asta de curse, in special ca si pregatire psihologica plus tehnica, de exemplu alegerea cauciucurilor. vor fi oameni din alte localitati care vor veni probabil direct la concurs (cum ma bate si pe mine gandul) si nu vor mai avea timp pentru altceva decat inscrieri si start

Nu am publicat profilul pentru ca am ajuns la concluzia ca nu este relevant. Acest concurs nu este un maraton de 100 de km pentru a putea sa iti dai seama de ceva urmarind un profil.

Nu exista urcari mai lungi de 40 m, concursul are loc in parc.

Filmarea nu este relevanta pentru ca traseul va fi marcat in seara si in dimineata concursului.

Traseul este de dificultate medie si va avea 4 km.

In dimineata concursului va putea fi parcurs de cateva ori pentru ca participantii sa se familiarizeze cu el.

Guest am44

multumesc egox si ovidiu

Cate ture de 4 km se vor face ?

O sa fie putin peste 4 km si vor fi parcurse 5 ture la amatori si 7 ture la elite.

Cursa se opreste in momentul in care castigatorul trece de linia de finish. Nu o sa oprim pe nimeni daca este ajuns din urma cu o tura dar in momentul in care termina primul de la amatori toti ceilalti sunt opriti. La fel se intampla si la elite.

Ca si in "Nemuritorul" ...nu poate fi decat unul singur ;)

Nu ai mai pus profilul...

Guest am44

O sa fie putin peste 4 km si vor fi parcurse 5 ture la amatori si 7 ture la elite.

Cursa se opreste in momentul in care castigatorul trece de linia de finish. Nu o sa oprim pe nimeni daca este ajuns din urma cu o tura dar in momentul in care termina primul de la amatori toti ceilalti sunt opriti. La fel se intampla si la elite.

ovidiu, nu am inteles exact ....daca poti sa detaliezi. (eu inteleg asa: nu exista limita de timp, dar pozitia in clasament se stabileste in tura din momentul sosirii castigatorului, chiar daca nu ai parcurs toate turele din traseu?)

nu am mai fost la concursuri xc, da aceea intreb

www.cyclingnews.com presents the 29th Olympic Games

In link-ul de mai sus ai clasamentul de la jocurile olimpice, proba de Cross Country.

Dupa cum vezi exista un clasament al oamenilor care au terminat in aceeasi tura cu Absalon(castigatorul cursei), urmati de oameni care au terminat cu o tura sau doua dupa castigator.

Acelasi lucru se va intampla si la Sibiu. In momentul in care soseste castigatorul ceilalti participanti sunt opriti. Cei care sunt in aceeasi tura cu castigatorul vor fi prezenti in clasament in ordinea sosirii.

Clasamentul va fi de forma urmatoare: Primul sosit

Guest am44

ovidiu, pare clar, am inteles principiul....nu vad insa cum poti opri simultan niste zeci sau sute de participanti...dar si asta presupun ca se poate face, atat timp cat este o practica uzuala.

multumesc de lamuriri, sper sa ajung la locul faptei...oricum, succes in organizare !

Multumesc pentru urari. Te asteptam la concurs!

Prognoza meteo este buna. Va fi soare duminica.

Weekendul poate fi excelent la Sibiu. Turul Romaniei pentru cei care vor sa vada tigania de acolo, concursul duminica iar sambata si duminica seara concerte la Rockin' Transilvania 2009.

Un pic OT, dar in link-ul cu olimpiada pus de Ovidiu este o poza in care se vede cam cum arata un traseu de XC, ca vad ca lumea are ici-colo impresia ca XC inseamna un fel de forestier mai plat:

www.cyclingnews.com presents the 29th Olympic Games

@-)8->:))

Horatiu, tu compari olimpiada cu un concurs pentru amatori de la SibiuL-)?

Nu trebuie sa imi raspunzi...era o intrebare retorica:-"

Horatiu, poti sa incerci traseul de la Tg-Mures, eu spun ca e ok, e loc de varsat matele pe el. Niste poze cu traseul de la Sibiu sunt? sa ne motivam si noi putin inainte:D

Mai de ras, ca tumba cu 'omul negru' nu am vazut.Ne vedem acolo.=((

acum vin din parc, am facut cateva poze pe traseu.In mare parte traseul e bun, nu s-a instalat noroiul calumea, dar e o coborare mai m/.

Pacat ca tot ploua...Sper ca pozele sunt de folos cat sa va faceti o parere, maine poate mai fac cateva poze.Spor la pedalat si ne vedem duminica;)

ammmhmmm... unii vor zbura (la figurat=in viteza) cu MTB-urile peste radacini iar altii vor zbura (la propriu=decolare necontrolata) cu CX-urile :-p INVATATURA DE MINTE fiind "ia-ti dom'le MTB!" "sa-ti iasa CX-ul din cap!" ;-)

Daca ar exista un depou (ca la CX) preconizarile de echipament suplimentar/de rezerva ar fi:

- 2 roti fata

- 2 roti spate

- 1 bitza CX de rezerva

(asta evident in cazul ca ma numesc Ryan Trebon)

:-p

daca ai noroc poate aterizezi in paraul de langa traseu...daca nu poti sa imbratisezi un copac sau sa dai de niste buruieni:-bd

Lasand gluma, traseul se poate face, dar daca mai ploua mult si se face noroi calumea o sa fie distractie8-)...oricum o sa se lase cu cazaturi asta e clar>:D

De maine e soare, pana marti. Traseul o sa fie perfect!

Pentru cei care nu mai vor sa piarda timpul cu inscrierea.

Atasat gasiti forumularul de inscriere. Il completati, il semnati si veniti cu el duminica, impreuna cu o copie dupa buletin.

Eu zic aproape tot traseu se poate parcurge pe cyclocross in unele portiuni mai incet dar in zonele acelea poti sa te dai jos si sa fugi cu bicicleta daca esti antrenat poti sa depasesti obstacolele mai repede decat pe mtb:)

drew/Faby,

Multumesc de incurajari! :-)

In BV ploua de zor asa ca, probabil, vom avea parte si de portiuni cu noroi = amortizare la caderi! :-p

Alergatul pe langa bitza e obisnuit la cursele de CX si-n cazul meu (cel mai mic raport=38/25) obligatoriu pe urcarile abrupte...

Ovidiu,

Asa-i ca-s singurul "nebun" ce vine cu CX-ul? ;-)

Apropos, formularul de inscriere e un exemplu pt. cursele autohtone (simplu&concis)!

KUDOS pt. faptul ca nu percepeti taxa/garantie pentru cipuri!

Guest
This topic is now closed to further replies.