CristianD

Vreau sa activez intr-un club

Recommended Posts

Salut,

Sunt din Constanta, mare amator al ciclismului. De curand mi-am luat o cursiera. Pana acum am tot alergat pe Mb dar ma atrag mult mai mult cursele pe sosea. Ideea e ca pe aici nu prea ai cu cine sa alergi si mai greu e sa te antrenezi de unul singur. Mi-ar placea sa intru intr-un club sau macar sa ma antrenez cu cei de acolo in ideea de a participa la curse in viitor. Din cate stiu in Constanta exista un club CSC Bilal 2000. Poate gasesc printre voi pe cineva care sa-mi poata da o sugestie sau stie pe cineva de la club.

...Greu cu sportul asta la noi...

Salut,

Mi-ar placea sa intru intr-un club sau macar sa ma antrenez cu cei de acolo in ideea de a participa la curse in viitor. Din cate stiu in Constanta exista un club CSC Bilal 2000. Poate gasesc printre voi pe cineva care sa-mi poata da o sugestie sau stie pe cineva de la club.

mai bine nu....cumpara ti din nou un mtb,o sa fie destule curse in care sa alergi

Multumesc mult pt link.

Sper sa-mi gasesc tovarasi

Am 27 ani. V-ati speriat? Mai greu la "batranete" asa e. Adica mai greu la noi ca nu ar trebui sa fie limite de varsta cu atat mai mult cu cat in Roamania ciclism profesionist am inteles ca nu exista. Important e cum mergi

Daca vrei sa te inscrii la club si sa participi la curse este mai greu la varsta asta (pentru cursele de sosea) , la ciclocros sau mtb sunt destule curse pentru amatori pe an ... curse de sosea nu prea . La mtb/ciclocros este veteranu (in constanta) care participa la curse , deci ai coleg de traseu sau antrenament . La sosea daca esti prea avansat(si ne pierzi pe sosea) te bagam cu Scorpionu la antrenament si te rodeaza el putin . Noi te asteptam la ture si mai vedem acolo

Si cam care ar fi varsta optima/intervalul care ti-ar permite ca prin antrenament sa poti si concura? Intervalul ar fi de preferat, mai precis, varsta maxima

Si cam care ar fi varsta optima/intervalul care ti-ar permite ca prin antrenament sa poti si concura? Intervalul ar fi de preferat, mai precis, varsta maxima

profesionistii din eliata mondiala(atat din mtb cat si de la sosea) au maximum de performanta intre 25 si 32 de ani.Sa nu uitam ca in turul frantei , tricoul alb(de cel mai bun tanar) se acorda celor sub 25 de ani.Mai ales pentru competitiile de anduranta,gen maratoane mtb,sau tururi de 3 saptamani,se obtine maximul de performanta pe la 30 de ani.

buna as vrea sa stiu si eu ceva .Am 15 ani si vreau sa merg la un club.Problema e ca nu stiu ce fac cu scoala tocmai am intrat la liceu.Eu sunt din Suceava (in stiftul asta de oras nu sunt cluburi) dar m-am uitat pe federatia romana de ciclism si am vazut ca este unu la campulung mold.Eu am inceput de aprox 2 luni si am deja 2000 de km.Ce parere aveti??

1000 km pe luna e bine pentru inceput dar faptul ca n-ai club in Suceava e un handicap mare. Nu prea stiu ce poti face. La noi nu exista scoli de ciclism cum sunt cele de fotbal care sa-ti asigure cazare si scoala, nici vorba de salariu. Singura solutie e sa te muti pe propriile puteri intr-un oras cu club de ciclism, daca tu crezi ca merita...

Eu sunt din Suceava (in stiftul asta de oras nu sunt cluburi) dar m-am uitat pe federatia romana de ciclism si am vazut ca este unu la campulung mold.

"Kiev" de pe forum nu are nici el club in orasul lui, Targoviste, si este legitimat in Bucuresti la Mazicon.

da dar cu as putea sa ma antrenez sau alte chestii??

Pacat ca nu esti aici la Bucuresti, te luam cu noi la antrenamente. Pentru inceput, priveste aici http://www.ciclism.ro/forums/f46/antrenamente-pentru-ciclistii-amatori-din-bucuresti-1925/ si tine cont ca tu fiind junior, ar trebui sa faci un antrenament mai usor, atat ca volum cat si intensitate, pentru acumulare. Mai trebuie sa faci si pregatire fizica generala. Ar fi multe de discutat pentru tine si nu am postat mare lucru pe acest topic despre metodica de antrenament, inca nu mi-am propus sa fac multa teorie, dar la locul si pe timpul antrenamentului aplic ceea ce trebuie.

Sper cat mai curand sa am posibilitatea sa scriu nestingherit si despre Metodica de antrenament, atunci vei afla mai multe.

Fa-ti asa o idee pentru inceput si apoi mai vorbim.

Inscrie-te la Clubul Campulung Moldovenesc de care spuneai mai sus.

Sfatul lui Legstrong e foarte bun, pentru a face antrenamente personale, dar si cautarea unui club, dintr-un oras invecinat e o idee buna. Ar merge si in Iasi ;;)

Salutare tuturor membrilor si nu numai!  Sunt membru biban in acest forum.As vrea sa ma inscriu intr-un club de ciclism.Sunt din Sighisoara dar nu stiu daca este unul.De preferat ciclism rutier nu mtb.Am 2 semicursiere bunicele.Nu sunt tinerel,am 48 ani.Imi place sa merg cu bicicleta,nu conteaza vremea.Recunosc ca pedalez cam agresiv si rulez cu viteza cam maricica.