• 0
aerbat

Imi trebuie alta frina?

Question

Buna Ziua,

am de 1 an de zile o bicicleta Cross Grx 27.5 (nu stiu in ce an a fost fabricata ,model negru/albastru/verde) si de la bun inceput frana pe spate (shimano hidraulica) era "moale" si cind stringeam de ea la maxim nu oprea cum trebuie iar vara trecuta mai facea si un zgomot infernal(discul). In martie am dus bicicleta la un service din suceava, sai faca o revizie generala DAR era inchis ca a venit pandemia, baiatul de acolo mia schimbat doar placutele de frana si ce a mai facut intrun timp scurt pe usa din spate. Dupa asta frana tot moale era dar facea "grip" mai bine, totusi  dupa un timp a revenit la "normalul" ei. Azi pentru ca era vreme urata am scos tot sistemul de frana si l-am adus in casa, am sters lateralele pistoanelor cu betigase de urechi imbibate in ulei shimano de frana, si am observat ceva.... bule, intradevar inauntru inca era ulei cum am sters pistoanele dar bulele sunt normale?  https://streamable.com/11gkn2    

Va multumesc anticipat

8 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Nu trebuie sa fie bule deloc pe traseu.

• 0

Nu trebuie sa apară bule acolo. 
In schimb, dacă zici că ai curățat cu betișoare imbibate in ulei, este posibil ca ceea ce vezi tu acolo să fie uleiul pe care l-ai băgat tu și să formeze bulele când acționezi tu pistonașele.
Nu cureți cu ulei. Cureți cu alcool izopropilic, sau cu un degresant. In altă ordine de idei, nu insista cu strângerea manetei fără plăcuțe si disc.
Există riscul să scoți pistonașele afară din cilindrii și atunci e mult mai grav.
Dacă totusi după ce degresezi si usuci totul acolo, mai apar bulele alea, atunci e buba.

Cand scoteai plăcuțele, erau imbibate cu ulei, sau erau uscate.

Daca sunt îmbibate, nu bine. 
Si eu am avut o problemă similară cu frâna spate, in sensul ca după un an, daca intorceam bicicleta invers pentru 5-10 minute, maneta devenea slabă. După câteva acționări iși revenea. S-a rezolvat cu o aerisire a frânei.

• 0
în urmă cu 30 minute, BodoC said:

Nu trebuie sa apară bule acolo. 
In schimb, dacă zici că ai curățat cu betișoare imbibate in ulei, este posibil ca ceea ce vezi tu acolo să fie uleiul pe care l-ai băgat tu și să formeze bulele când acționezi tu pistonașele.
Nu cureți cu ulei. Cureți cu alcool izopropilic, sau cu un degresant. In altă ordine de idei, nu insista cu strângerea manetei fără plăcuțe si disc.
Există riscul să scoți pistonașele afară din cilindrii și atunci e mult mai grav.
Dacă totusi după ce degresezi si usuci totul acolo, mai apar bulele alea, atunci e buba.

Cand scoteai plăcuțele, erau imbibate cu ulei, sau erau uscate.

Daca sunt îmbibate, nu bine. 
Si eu am avut o problemă similară cu frâna spate, in sensul ca după un an, daca intorceam bicicleta invers pentru 5-10 minute, maneta devenea slabă. După câteva acționări iși revenea. S-a rezolvat cu o aerisire a frânei.

multumesc de raspuns

am curatat cu ulei pentru ca pistoanele nu se miscau la fel, freceam cu ulei apoi apasam nitel , impingeam inapoi si tot asa, cind cu un piston cind cu celalalt, sa se miste mai usor, cei drept acum se misca mai bine pistoanele.

dar nu inteleg de ce trebuie sa se formeze bule doar de la uleiul ramas daca frina e ok? da am curatat totul dupa cu alcool izo... si stiu ca nu e voie sa apesi pe maneta tare, doar se vede in video ca se misca putin.

prostia mea e ca dupa ce am degresat nu mam mai uitat daca face bule :( , dar se auzea acelasi sunet ca inainte cind stringeam maneta si facea bule....

cind am scos placutele nu erau uscate, dar nici imbibate cu ulei, tin sa cred ca scapa foarte putin....

nu am intors bicicleta cu rotilen sus si nu e cazul la mine 

acu e totul montat la loc, bicicleta merge ca inainte, cred ca se misca maneta mai usor acum(dar poate e doar o impresie). frina daca apas brusc se opreste dar daca apas lent nu prea, noroc ca merge brici frina pe fata.

recomandare de frina noua?

• 0

Eu am cumparat in Decembrie un cross now si frana fata ingheata instant, pe cand cea din spate trebuie sa apas mult dar si asa abia franeaza, nu ma pot baza doar pe ea. Recunosc ca nu am aerisit-o dar sa iei bicla noua asa nu ma asteptam, Discul spate transmite vibratie si sunet in tot cadrul daca apas frana incet, te baga in sperieti ce sa mai.

• 0
33 minutes ago, aerbat said:

dar nu inteleg de ce trebuie sa se formeze bule doar de la uleiul ramas daca frina e ok?

Pentru că se infiltrează între piston și cilindru si când miști cilindrul, miști și pelicula aia care formează bule.
Incă nu ai stabilit că frâna e OK. Merită făcută si o aerisire si stai cu ochii pe etrier si plăcuțe.

Dacă apare orice urmă de umezeală pe acolo, etanșarea pistonașelor e afectată. Atunci iti pui problema inlocuirii.

• 0

O problemă similară am avut-o și eu cu frânele, adică scârțaiau și nu mai erau eficiente la modul că deabia puteam opri bicicleta acționând ambele manete. Curățam discurile și plăcuțele și la două zile iar erau umezite(se vedea o dâră pe discuri) pentru că pierdea ulei pe la etrieri. Soluția a fost să schimb etrierii și s-a rezolvat.

Dacă plăcuțele tale mai au ”carne” poți să continui să le mai cureți/smilgheruiești dacă nu direct schimbate cu unele noi.

Oricum e bine să ai în vedere achiziționarea unui etrier nou.

Frâna hidraulică indiferent de model/tip/marcă dacă funcționează bine și este curățată trebuie să țină de la cea mai mică apăsare pe manetă, nu trebuie să îți dea emoții.

• 0
în urmă cu 24 minute, BodoC said:

Pentru că se infiltrează între piston și cilindru si când miști cilindrul, miști și pelicula aia care formează bule.
Incă nu ai stabilit că frâna e OK. Merită făcută si o aerisire si stai cu ochii pe etrier si plăcuțe.

Dacă apare orice urmă de umezeală pe acolo, etanșarea pistonașelor e afectată. Atunci iti pui problema inlocuirii.

iam facut aerisire azi, am avut grija sa o fac ca la carte, cum am zis, am scos tot sistemul, lam tinut vertical, am pus palnie sus. seringa cu ulei jos tras intai sa iasa aer apoi impins si scuturat usor pina nu a mai iesit nici o bula de aer. pistoanele erau blocate cu o bucata de plastic cit am facut aerisirea. ce altceva sai mai fac.

în urmă cu 3 minute, IonutA said:

O problemă similară am avut-o și eu cu frânele, adică scârțaiau și nu mai erau eficiente la modul că deabia puteam opri bicicleta acționând ambele manete. Curățam discurile și plăcuțele și la două zile iar erau umezite(se vedea o dâră pe discuri) pentru că pierdea ulei pe la etrieri. Soluția a fost să schimb etrierii și s-a rezolvat.

Dacă plăcuțele tale mai au ”carne” poți să continui să le mai cureți/smilgheruiești dacă nu direct schimbate cu unele noi.

Oricum e bine să ai în vedere achiziționarea unui etrier nou.

Frâna hidraulică indiferent de model/tip/marcă dacă funcționează bine și este curățată trebuie să țină de la cea mai mică apăsare pe manetă, nu trebuie să îți dea emoții.

asta cu dunga pe disc am vazut si la a mea, dar sincer sa le scot sa le verific din nou... azi cel putin mia pierit cheful. ma mai gindesc, dar cred ca as lua alta frina si gata

• 0
33 minutes ago, aerbat said:

alta frina si gata

doar etrier sau dacă găsești la ofertă una completă, sigur îți va rezolva problema