• 0
Sign in to follow this  
Vlad17_

Recomandare Ciclocomputer 200 lei.

Question

Buna seara,

Sunt in cautare de un ciclocomputer pentru a-mi monotoriza iesirile cu bicicleta. Pana acum am gasit pe olx un Mio Cyclo 105 in jurul a 100 lei. Vi se pare ok ciclocomputerul? Aveti o recomandare mai buna in acest buget? La Mio imi place ca are GPS, iluminare si ca pot sincroniza traseul din aplicatia lor pe Strava. Sunt deschis la propuneri. :)

6 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Salut!

Dupa parerea mea este un ciclocomputer destul de bun. Eu mi-am luat unul numai ca nu are GPS. Eu unul nu mias arunca banii pe ciclocomputer dar na e decizia ta. 

• 0
On 5/22/2020 at 9:18 PM, Vlad17_ said:

La Mio imi place ca are GPS, iluminare si ca pot sincroniza traseul din aplicatia lor pe Strava

La 100 lei cu GPS integrat mă tem ca ceva nu e la locul lui. In primul rând gândeste-te la autonomia acumulatorului. Dacă te lungești la o tura si se termină bateria, s-ar putea să nu ai ce să urci pe Strava.
Mai sunt de urmărit conectivitatea cu telefonul, faptul că nu ai senzori incluși si poate si altele. Doar din caracteristici nu te prinzi de performantele lui. Doar cautând reviewuri sincere poti afla păreri pertinente.
La 100+ lei poți găsi ciclocomputere cinstite dar fără GPS.
Trackul il poti inregistra cu o aplicație de mobil si apoi urcată pe Strava dacă ții neapărat.

• 0

Va multumesc tuturor pentru sfaturi! :D O sa tin cont de parerea ta @BodoC si o sa ma orientez la ceva fara GPS. Seara faina !

• Upvote 1

• 0

Ia in calcul telefon + https://www.decathlon.ro/senzor-de-cadenta--id_8595961.html + https://www.decathlon.ro/senzor-de-cadenta--id_8595961.html

Pro:

- cu un buget mic ai toate datele pe care ti le ofera un computer de 400+ lei https://www.trisport.ro/garmin-edge-130.html

- navigarea pe telefon e mult mai prietenoasa decat cea de pe un GPS(fie el si garmin 1030 la 2000 lei)

Cons:

- Strava sau ce aplicatie o sa folosesti pe telefon o sa aiba nevoire de "tuning" software ; multe telefoane iubesc sa omoare aplicatii de dragul bateriei etc

- ai nevoie de o baterie portabila ascunsa intr-o geanta pe top tube undeva... altfel o sa ai autonomie doar de 4 - 7 ore

• Upvote 1

• 0

Interesanta idee @Drysna , dar din pacate nu edte disponibil niciunde in Romania. :(