• 0
keenox

Schimbare foi 2 -> 3

Question

Salut!

Am un MTB Diamondback Myers 1.0 si are 2 foi de 38/24. O mai folosesc si prin oras si as vrea sa ii adaug o foaie mai mare.
Nu prea ma pricep la partea tehnica de la biciclete.

Se poate adauga numai o singura foaie?
Am vazut ca se gasesc si separat. Daca da, la ce ar trebui sa ma uit?

Din ce m-am uitat am inteles ca ar trebui sa schimb schimbatorul de foi si maneta.
Momentan m-am orientat la:
- Schimbator fata Sram X.5 3x10v - Din ce vad in poza e identic cu ce am deja pe ea. Sa inteleg ca e compatibil si cu 3 foi?

- Maneta Sram SL X5 3 viteze stanga

In caz ca nu merge adaugata o singura foaie, m-as orienta la un pedalier de genul Sram X.5 22/33/44T 3x10v cu BB30.
Aici pare un pic mai complicat. Am vazut ca sunt mai multe prinderi (patrat, octalink etc.), dar din ce m-am uitat la mine, axul pare o teava goala pe dinauntru si pedalele sunt prinse prin strangere pe sistem colier, nu prin presare.
Cum se numeste acest sistem? De asemenea, la ce ar mai trebui sa ma uit la partea de compatibilitate cand caut un pedalier?

Multumesc!

24 answers to this question

Recommended Posts

• 1

@keenox Pedalierul ala e gandit exclusiv pentru utilizarea cu 2 foi (sau una). Nu ai cum sa adaugi o a treia foaie in exterior, pentru ca bratele spiderului nu sunt sculptate de asa natura incat sa mai sustina o foaie. Cel mult poti inlocui foile cu unele mai mari, cu conditia ca foaia mica sa nu ajunga sa se loveasca de chainstay.

• 1
9 minutes ago, Traveller said:

Să pui foaie de 44 la MTB e deja un gest de... mileniul trecut. :P

Candva aveam un mountain bike DHS cu pedalier 52/39 de sosea. Intre timp am ajuns sa am o singura foaie de 42 pe bicicleta de sosea. People grow. People change.

Sa admitem totusi ca o foaie de 40 care s-o inlocuiasca pe cea de 38, respectiv niste cauciucuri ceva mai putin cramponate ar rezolva mult mai ieftin si rapid problema. Desi din postul initial putem deduce ca bicicleta nu e folosita doar prin oras, pentru ca:

On 5/24/2020 at 8:06 PM, keenox said:

O mai folosesc si prin oras

Ceea ce face alegerea unor cauciucuri potrivite si pentru oras, si pentru afara lui (presupunand ca e vorba de offroad), destul de dificila. Chiar si asa, ma tem ca senzatia de pedalat prea repede la viteza maxima e extrem de subiectiva, @keenox fiind probabil obisnuit cu cadente de pedalat mici si forte mari.

• 1
în urmă cu 17 minute, megabicicleta said:

Se poate pune frana hidraulica tot pe janta

Care costă cît bicicleta lui. Nu e o afacere. 

Dar se poate frîna bine și cu v-brake, dacă vorbim de manete, cabluri, și saboți de calitate. 

• 0
Posted (edited)

Salut,

Majoritatea vor să descompună bicicleta, adică din 3 foi să facă 2 sau din 2foi să facă 1.

Tu vrei tocmai invers, să mai adaugi o foaie, teoretic ar trebui să se poată.

Dar îi las pe colegii mai tehnici să îți dea detalii.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
plus
  • Haha 1

• 0
On 5/24/2020 at 9:06 PM, keenox said:

MTB Diamondback Myers 1.0 si are 2 foi de 38/24

In principiu merge, din ce gasesc legat de angrenaj, poate primi inca o foaie (poti sa ne atasezi o fotografie te rog), dar iti trebuiesc si niste suruburi mai lungi pt foi. 

Parerea mea: am facut o treaba asemanatoare cu un angrenaj Stylo 36/24, pentru ca doar modelul asta il gaseam rapid. L-am facut 44/36/24, si iti spun sincer ca in formula asta nu iti aduce mari beneficii foaia mare, am schimbat in scurt timp si celelalte foi. Doar daca schimbi toate foile cu unele mai clasice gen 44/32/22 atunci te bucuri de rapoartele unei transmisii 3x. 

Eu personal pe asfalt cel mai frecvent (>95%) merg pe 44 cu 14 si asta imi ofera un raport mai mic decat 38 cu 11 sau 12 pe care il poti folosi tu, deci ideea de a merge mai repede nu prea o inteleg. Cobor in urmatoarele pinioane de la 40+. Eu unul nu as modifica nimic la transmisia ta, parerea mea 😅.

Asemenea colegului @IonutA si eu ma gandesc de zor sa fac un upgrade la un 2x10/11 candva.

• 0
1 hour ago, Alegz30 said:

Eu unul nu as modifica nimic la transmisia ta, parerea mea

Și a mea.

Un MTB, dacă vrei să pui pe el transmisie mai potrivită pentru șosea, înseamnă că ți-ai ales bicicleta în mod greșit față de ceea ce faci cu ea.

Raportul maxim de 38/12 oricum mi se pare mai mult decît suficient. Cheltuiala nu merită să fie făcută.

Probabil ai un cadru clasic, locașul de prindere a butucului pedalier avînd filet (standard BSA). 

Eventual îți poți lua un angrenaj ieftin 42/32/22 și o manetă de 3 viteze, dar ai fi contra  vîntului, că mai toată lumea încearcă să treacă de la 3 la 2 viteze față (sau chiar una).

O mișcare mai bună, dacă vrei să fii mai eficient pe șosea, e să pui cauciucuri netede cu balon mai mic (slick).

• Upvote 1
  • Like 1

• 0

Descrie nevoia concreta care te-a adus la ideea curenta si sfaturile vor fi si mai constructive.

La fel ca ceilalti... sustin ca 38 e deja prea mult pt oras/mtb.

• 0
  • 0

E doar o impresie.

1 Depui minimum de energie la cadenta 90.

2 Rareori mergi la o viteza de 30 kmh(cadenta 70) sau 40 kmh(90) cat sa justifice bataia de cap

M-am chinuit si eu sa imi pun o foaie de 36 in loc de singura de 30 si mare lucru nu am obtinut in plus, doar a tacut piticul de pe creier. Acum is inapoi pe foaia de 30 si is impacat cu ea

• 0

@keenox asa cum a zis colegul @majikstone angrenaul tau nu e compatibil cu 3x. Stylo-ul meu avea un bash guard in locul foii 3. 

In continuare sunt de parere ca investitia nu merita, nu ajungi frecvent la 40kmph ca sa fie nevoie de trepte suplimentare. 38 cu 11 iti ofera un raport suficient pt asfalt. Chiar am fost curios si am calculat: la 90 rpm si 27.5 inch ai aprox 41 kmph. 

• 0

https://www.marosbike.ro/pedaliere-complete/angrenaj-truvativ-x-7-3-3-3x10v-.html
Asta ar merge? Vad ca are monobloc inclus. As mai avea nevoie in afara de schimbator si maneta?

Ma gandeam la urmatoarele:
lBl7tHA.png

@Traveller Cele de la afisport sunt originale? Mi se pare cam mare diferenta de pret

PS: Care e diferenta intre Truvativ si SRAM? In poze vad ca pe toate Truvativ scrie SRAM

• 0
în urmă cu 10 ore, keenox said:

https://www.marosbike.ro/pedaliere-complete/angrenaj-truvativ-x-7-3-3-3x10v-.html
Asta ar merge? Vad ca are monobloc inclus. As mai avea nevoie in afara de schimbator si maneta?

lBl7tHA.png

@Traveller Cele de la afisport sunt originale? Mi se pare cam mare diferenta de pret

PS: Care e diferenta intre Truvativ si SRAM? In poze vad ca pe toate Truvativ scrie SRAM

Truvativ a devenit SRAM de ceva vreme, e același lucru.

Monoblocul propus de mine era de bună calitate, pe bike24 l-am găsit la preț aproximativ egal. Oricum, nu e compatibil cu angrenaje SRAM.

Poți să iei cele 3. Desigur, arunci banii pe fereastră. Am zis mai sus, o pereche de cauciucuri netede, cu balon 1.5, costă mult mai puțin decât balamucul propus de tine și are eficiență similară (dacă nu cumva chiar mai mare).

Să pui foaie de 44 la MTB e deja un gest de... mileniul trecut. :P

• 0
2 hours ago, keenox said:

Cum pot afla daca ii pot pune frane pe disc?

Nu poti sa ii pui frane pe disc. Aceasta este furca https://www.srsuntour.com/service/download-area/consumer-downloads/bike/exploded-views/suspension-fork/cr-series/sf13-cr7v/ 

Pentru bicicleta de mers la servici/prin oras, atat timp cat nu stai intr-un sat la munte mottou-ul meu este: "keep it simple-stupid". La terfelit prin oras transmisia aia este un cosmar in timp, se deregleza, se incarca cu mizerie...

Eu folosesc si recomand single speed, roti de sosea. Mi-a atras atentia pe dirt-bike un single speed albastru de vanzare pe la Buzau, butuci cu rulmenti, ghidolina noua, parca era 600 de lei, pare construita de un pasionat, intr-o poza se mai vedea un bike "custom". I-am recomandat-o chiar azi unui prieten pt naveta la munca in oras, i s-a parut mult ca nu are viteze ~X( nu inteleg de ce imi mai cere lumea sfaturile ca tot ca ei fac :))

• 0

@Alegz30 Single speed clar nu mi-as lua, mai ales ca am de urcat/coborat din Militari pana la Romana. Pe spate as putea sa-i pun macar?

• 0
19 minutes ago, keenox said:

Militari pana la Romana

Incidental am facut Chiajna-Colentina mult timp pe ssp. Iar la intoarcere urcam pe la gradina botanica. Acum doar Chiajna-SUUB. Are un raport mai mic decat crezi. 

21 minutes ago, keenox said:

spate as putea sa-i pun macar

Nu merge, cadrul nu are prindere.

• 0

Se poate pune frana hidraulica tot pe janta,daca ai nevoie mare de putere la franare.

• 0

Atunci cred ca raman la asta, daca am noroc sa si fie pe stoc. M-am mai uitat pe net si am vazut ca exista si adaptoare pentru cadre/furci fara suporti de etrieri.

@Alegz30 

La terfelit prin oras transmisia aia este un cosmar in timp, se deregleza, se incarca cu mizerie...

Te referi fix la transmisia aia sau la multispeed in general? Daca numai la aia, ce o face "speciala"?

• 0

Cred că se referea la cea cu 3 foi în general. 

NU e cazul de adaptoare pentru trecere la frîne pe disc, și nici cu frîne hidraulice pe jantă (Magura). Va deveni o cheltuială mare și inutilă.

Pentru oraș niște frîne V-brake bune sunt suficiente. 

• 0

@Traveller E clar ca nu le upgradez acum, dar e bine de stiut cand se trezeste piticul sa bata in teava :)

• 0

Când se trezește piticul iei o pereche de LX/XT paralelogram. Sau o bicicletă nouă.

Nu montezi discuri pe un cadru și o furcă fără suporți.

• 0
On 29.05.2020 at 13:36, keenox said:

lBl7tHA.png

Eu am dat mai putin decat costa pedalierul asta pe un MTB (SH)-200 LEI. Are 3 foi si 7 pinioane. E cam ce vrei tu. Sunt multumit de el ;). Gandeste-te mai bine sa iti iei o bicicleta pentru ce vrei sa faci cu ea.

Pentru viteza exista biciclete cursiere. Din cauza asta eu am un MTB si o cursiera ;). Daca nu ai spatiu unde sa tii pe amandoua, exista biciclete "mixte" gen trecking, etc.

Sa nu ma intelegi gresit, ca nu poti sa-ti faci bitza cum vrei, ca si mie imi place sa ma bag la creatie, dar gandestete cate costa 4 dinti in plus la placa... . Daca nu ai ce face cu banii, bafta!

• -1

@Alegz30 Am pus niste poze aici: https://imgur.com/a/ak9sQWH

Zici ca ar merge sa mai iau o foaie cu acelasi BCD si sa o pun in paralel cu niste suruburi mai lungi? Stii pe unde as putea gasi acele suruburi si cam ce lungime mi-ar trebui?

@Drysna Nevoia e ca o mai iau la munca si pe sosea simt ca pedalez prea repede la viteza maxima.

@Traveller Ignora partea financiara momentan. O sa ma gandesc la asta personal daca merita sau nu. Momentan ma intereseaza doar partea tehnica. Dupa ce ar trebui sa ma uit pentru un angrenaj compatibil? Am vazut ca unele pedaliere vin cu BB, altele fara.