Sign in to follow this  
Ct10dre

Frânele ating discul ocazional - rockrider 540

Recommended Posts

Salut, am un rockrider 540 care de la data achiziționării a avut probleme cu atinsul frânelor în anumite poziții, pe fata cât și pe spate. 

Am concluzionat ca discurile nu sunt perfecte, asa ca am schimbat unul pe garanție, dar cu aceeași problema,  iar acum când pun frana face și zgomot și produce vibrații. 

Am renunțat la a mai merge cu ea la decathlon, băieții de acolo  fiind mai mult degeaba. 

Ce pot sa fac în cazul asta? 

As încerca să îndrept discurile, dar mi se pare munca de chinez bătrân in care trebuie sa fii foarte precis în a reuși. As cumpăra alte discuri, dar nu-mi oferă garanția ca și acelea nu vor fi strâmbe, cum am pățit cu cel nou de la decathlon. 

Am reglat etrierii, cu frana strânsă și apoi am strâns șuruburile. 

Se poate ajusta poziția placutei fixe, sa fie puțin mai departe de disc? 

Când dau roata fata jos, și o pun la loc îmi atinge tot discul de placute. 

Bine ai venit.

1 hour ago, Ct10dre said:

Se poate ajusta poziția placutei fixe, sa fie puțin mai departe de disc? 

Nu există plăcuță fixă. Ambele sunt mobile, acționate de câte un piston.
Daca una e fixă, asta e pentru că a devenit fixă datorită vreunei defecțiuni sau a mizeriei acumulate.

As încerca să îndrept discurile, dar mi se pare munca de chinez bătrân

Nu e chiar rocket science, dar e bine să știi ce faci acolo. E destul de puțin probabil ca 3 discuri să fie strâmbe din fabrică, (două originale si unul schimbat de tine).
Ele se strâmbă mai degrabă in timpul utilizării.
Dacă te ajută cu ceva tutorialul ăsta, folosește-l.  https://www.parktool.com/blog/repair-help/hydraulic-disc-brake-alignment

Am reglat etrierii, cu frana strânsă și apoi am strâns șuruburile. 

Da, așa se face, iti trebuie puțină atenție, să strângi maneta, slăbești, simți la mână dacă de mai deplasează, strângi suruburile ușor, verifici, și tot așa.
Montarea roții cu QR nu e întotdeuna atât de simplu pe cât pare. Nu se așează mereu in același loc din prima și pare ca ai nevoie de reglaj la frâne.
Intâi de toate verifică dacă discurile au o bătaie chiar așa mare.

Mulțumesc, bătaia nu este foarte mare dar e acolo. Se aude și se și vede. Calitatea construcției la bicicleta asta nu m-a dat pe spate. 

Pe lângă faptul  ca ating pe lateral, cel de pe spate pare și ușor oval de oscilează în sus și jos când învârt roata. Am încercat sa îl centrez din șuruburile de prindere pe roata, dar am impresia ca nu le-au dat unde trebuia, de aia zic  și de calitate.. 

3 hours ago, BodoC said:

Nu există plăcuță fixă. Ambele sunt mobile, acționate de câte un piston.

Eu am avut acum vreo 12 ani o bicicleta cu frine Hayes care aveau doar un piston si pozitia celeilalte placute se ajusta prin infiletarea capacului care era in locul celui de-al doilea piston. Sper ca la Rockrider-ul asta nu e asa, alea erau niste vechituri si erau groaznice...

Am greșit eu, nu e cu un piston ci cu 2,am desfăcut un etrier azi.  La discul din spate l-am îndreptat un pic cu patentul, nu se aude ca ar atinge, dacă o face e insignifiant . La cel din fata pare sa fi fost din cauza plăcuțelor prea apropiate, probabil prea mult lichid în sistem sau aer. S-au mai depărtat un pic cand am desfăcut etrierul, am pierdut puțin lichid și acum plăcuțele stau mai depărtate. 

Când o sa iau lichid și seringă, o sa fac un bleed off la amândouă, sa ma uit și de unde pot comanda un kit. 

• Like 1