ChalupaB

Marime cadru la 1.68m inaltime si inseam 76cm

Recommended Posts

Salut. M-am decis sa imi achizitionez un Cross Traction SL5 cu roti de 27.5" pentru plimbari prin oras/parcuri, poate nitel off-road. Problema mea este ca am citit si mi s-au dat informatii contradictorii. Cei de la Click4sport mi-au recomandat marimea de 410mm si mi-au zis ca nu influenteaza marimea rotilor, iar cei de la Probike mi-au recomandat 460mm cu roti de 27.5" si mi-au zis ca mi-ar recomanda 410mm doar cu roti de 29". 

Sunt barbat, inaltimea mea este 1.68m(nu mai sunt in crestere), inseam-ul este 76cm - l-am masurat cu un top de coli intre picioare(asta am avut), calcaiele lipite de perete, am pus ruleta de la muchia de sus a topului de coli pana in pamant si am stat cat mai drept posibil.

Mi-ar trebui un 43 cm (17 inch) conform acestui site: https://www.bergfreunde.eu/bike-frame-size-calculator/

Din cate am observat pe site marimile din zona mea de inaltime ar fi 410mm sau 460mm. Atat, nimic intre. 

Eu sunt din Bucuresti, bicicleta ar veni de la Brasov. Un retur nu ar fi prea frumos, mai ales ca se goleste stocul destul de repede, ar insemna probabil sa astept inca 2-3 saptamani. De asemenea, avand in vedere conditiile actuale nu prea ar fi indicat sa ma duc prin magazine si sa probez biciclete. 

PS: Voi merge clar pe roti de 27.5" si Cross Traction SL5. Am incercat acum un an Trek-ul unui prieten(el are 1.75m), cadru de 16.5"-17.5",  roti de 29" - m-am simtit inconfortabil si s-a simtit ca o bicicleta greoaie, greu de manevrat, nu mi-a placut.  

Ma poate lamuri cineva? Are cineva vreun Cross Traction/Fusion si ma poate indruma in legatura cu marimile la Cross? 

Daca mai este nevoie sa iau si alte masuratori, spuneti-mi si se va rezolva. 

Multumesc frumos.

Posted (edited)

Salut,

Mă bag și eu puțin în seama.

Cum ai conchis și tu, roata de 27,5” îți este mai potrivită dar ar fi bine și să testezi viitoarea bicicletă, adică să te urci pe ea, să dai ”două pedale” așa o să îți fie mult mai limpede dacă 16” sau 17” este ce ai nevoie. 

De exemplu cei de la Sport Guru încurajează testarea bicicletei mai ales dacă văd că ești interesat să cumperi. Nu știu dacă au brand-ul Cross.

De aceea și eu te încurajez să probezi înainte să cumperi. Mai ales că ești din București și s-au deschis multe magazine.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
test

Pareri personale ale mele... sunt la a 20a bicicleta insa nu am parasit pt nici o clipa categoria de amator :)

Marimile vin din 2 in 2 inch.

Nimeni nu e perfect pe o marime, toti suntem intre doua marimi.

Din ajustari mici poti obtine o pozitie aproape identica intre marimea superioara si cea inferioara pt tine.

La nivel amator, 27.5 vs 29 e o chestie de feeling , la un blind test multi ar da fail sa distinga intre cele 2.

Ca si incepator prima parere conteaza mai putin; cum te simti dupa 2 3 saptamani de acomodare e mai relevant. Atata doar... sa nu faci greseli uriase, ca in rest totul se drege usor.

Nu vreau sa te influentez in achizitie, ambele par ok.

Se zice să alegi mărimea mai mica, dacă vrei mai mult control și să mergi mai sportiv, mărimea mai mare pentru mai mult confort. Oricum se mai poate aranja din scaun, îi pipa mai scurtă/lungă, etc. La 1.68 eu zic că e prea mare cea de 460.

Eu tocmai mi-am achiziționat un Devron Zerga D4.9 mărime M (457mm) și am 1,69m. Pot spune că mă simt foarte bine, după niște reglaje la șa. Și e primul meu 29er - am mers doar pe 26 de 16 - 19 inch. Totuși, o probă ar fi foarte concludentă! Succes!

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am mers in final pe 410mm, oricum am inteles ca 460mm mai dureaza sa o aduca, nu se stie cat. O sa revin sa va zic cum se simte dupa cateva teste. Zi buna! 

Dupa 50km facuti cu bicicleta pot spune ca e super. Bicicleta e de calitate, iar marimea e perfecta pentru mine, sincer cred ca pana in 1.73m+  un cadru de 410mm e numai bun. Multumesc tuturor din nou pentru ajutor.