Recommended Posts

Salut,

Sunt un incepator ce isi doreste a achizitiona o bicicleta mtb hardtail cu pretul undeva intre 2000-2700 RON, am 182 de cm inaltime, din calcule ar trebui sa ma orientez catre o bicicleta cu marimea de cadru L (47 cm) poate 48 maxim 50cm.

Sunt foarte constient ca in acest bugest o sa gasesc echipari entry level si nimic spectaculos, dar cum sunt la inceput de drum si mi as dori sa incep cu ceva cat mai ok si de acolo sa construiesc.

Mediul in care vreau sa folosesc bicicleta este oras, parc/padure teren accidentat plan.

Ma intereseaza foarte multe sa am o echipare (schimbator fata + spate, angrenaj) decenta, partea de sus din gama Shimano fie el Acera, Alivio sau Deore (entry level) apoi fix in aceasta ordine ma intereseaza franele + manete, cadru, anvelope, mansoanele si saua. De asemenea ma intereseaza cumva ca viitoarea bicicleta sa bifeze cat mai multe ok uri (best all rounder) vis a vis de pret-ul oferit de catre magazinul respectiv.

Din cauza unor pareri proprii, va rog frumos daca aveti sugestii de magazine de unde as putea sa achizitionez modele de bicicleta nu as dori sa achizitionez de la Bella Bike, Maros Bike si Decathlon.

Mai jos o sa postez cateva selectii gasite de mine:

https://www.coolbiketeam.ro/biciclete/mtb/SPS71030
https://www.kerobike.ro/bicicleta-kross-level-r4-l-black-white-orange-glossy-r17ke27218816.html
https://click4sport.ro/bicicleta-cross-fusion-man-29-negru-albastru-verde-500mm-crs17151-50
https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/devron-mtb-devron-riddle-m5-9-xl-540mm-verde-29-28639-28640-28641-28642-28643-28644-28645-28646-28647-28648-28649-28650-28652-28654-28655-28657-28659-28660-28662-28663-28665-28667.html
https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/bicicleta-mtb-devron-riddle-w3-9-negru-m-29-inch.html
https://sprint-bike.ro/shop/29/342111-bicicleta-sprint-apolon-pro-29-negru-grimatt-2020-440-mm-3800932097416.html

Astept feedback ul vostru si va multumesc frumos anticipat.

Evita-le pe alea cu furca xcm. Xc30 si xcr32 sunt modeste dar decente, in schimb.

Am văzut un review la acel Sprint și pare chiar ok bicicleta, furca bună, angrenaj ok, pe octalink. Din ce ai pus, Apolonul (cel negru) sau Devron 5.9.

50 minutes ago, Drysna said:

Evita-le pe alea cu furca xcm. Xc30 si xcr32 sunt modeste dar decente, in schimb.

Multumesc frumos pentru sfat , chiar am uitat sa scriu si de furca.

11 minutes ago, mchereja said:

Am văzut un review la acel Sprint și pare chiar ok bicicleta, furca bună, angrenaj ok, pe octalink. Din ce ai pus, Apolonul (cel negru) sau Devron 5.9.

Multumesc frumos!

6 minutes ago, valiflo said:

am ajuns la (achiziție făcută la mijlocul lunii mai a.c.):

Felicitări pentru achiziție!!!

Ce este rotița aceea mică, roșie, de sub șa?

Mulțumesc, sunt chiar încântat de ea - doar că a venit frigul și ... Rotița aceea permite reglarea orizontalității șeii - sunt foto mai detaliate la sfrșitul clipului.

aha, interesant

1 hour ago, valiflo said:

Am studiat piața timp de vreo lună și am ajuns la (achiziție făcută la mijlocul lunii mai a.c.):

https://www.dirtbike.ro/recenzii-biciclete/32-biciclete-complete/34230-devron-zerga-d49-magma-ash-m-29-inch-model-2017

Multumesc frumos, am vazut si eu aceast model, doar ca astept  de la magazinul AFI Sport un raspuns daca ma pot ajuta cu marimea L . Sa o stapanesti sanatos! :)

Devron-ul este mai bine echipat și mai ieftin - singurul minus față de Sprint este că modelul este 2017. Doar că nu știu dacă mai e disponibil la prețul ăla!

1 hour ago, valiflo said:

Devron-ul este mai bine echipat și mai ieftin - singurul minus față de Sprint este că modelul este 2017. Doar că nu știu dacă mai e disponibil la prețul ăla!

Nu se mai gaseste pe piata, din pacate

Sprint plateste "influenceri" sa le faca reclama.

Ele in sine sunt niste cazane de calitate inferioara.

• Upvote 1

E singurul cu hollowtech din lista de mai sus.

xc30 e peste xcr32 putin si e furca de top din lista de sus

E singurul cu deraior deore

Da-o in prastia ta de inginer ca nu il compari pe Eminescu cu Creanga aici :D  ... si nici nu vorbim de iluminati care influenteaza prin puterea 5g pe influenceri :)

• Haha 1

3 hours ago, Studio54 said:

Bine ca ne-ai informat, daca erau niste cazane de calitate superioara mai mergeau, dar asa...

:)))

Bine punctat!

în urmă cu 2 ore, Action said:

Bine ca ne-ai informat, daca erau niste cazane de calitate superioara mai mergeau, dar asa...

Complicat cu scala cazanelor. Ca și cu al altor cheștii...
Pe vremuri era un vin. 12 lei. De regiune superior. Așa era denumit.
După revăluție/deranj a venit și o formație vocal-instrumentală de un oarecare succes în anumite cercuri  - pre numele ei Timpuri Noi - care a scos și un album cu acest nume. 
O melodie faină ar fi Catran. Recomand.
Zic de formație în amintirea toboșarului lor, Cătă Neagu, (cu care am jucat nenumărate meciuri de baschet în baza sportivă Voinicelul - dar astea-s amintiri prsonale) și căruia i-a cedat coraçonu' la o vârstă să zicem nepotrivită.
Să revenim, întotdeauna m-am întrebat, copil/adolescent/tânăr fiind, cum era cu vinul ăla.
Superior. Superior cui?  Care era cel normal și care cel inferior? Nu am reușit să găsesc răspuns.

• Like 1
  • Haha 1

în urmă cu 2 ore, IonutA said:

:)))

Bine punctat!

Bine răspuns!

8 hours ago, Studio54 said:

Sprint plateste "influenceri" sa le faca reclama.

Salut, pot intelege acest punct de vedere doar ca as as nevoie daca se poate sa poti sa argumentezi:

• Nu ma intelege gresit nu este ca nu te as crede, dar ai ceva dovezi pe care le poti aduce in discutie pentru a iti sustine teoria cum ca Sprint plateste lumea sa faca review uri? Sau astea sunt niste zvonuri sau pareri fondate pe niste experiente personale
  • Desi pot intelege ca anumite companii pot plati anumite persoane sa faca niste review uri pozitive pe diferite medii in mediul virtual pe un produs/ mai multe produse de calitate indoelnica, imi poti mentiona intr-o maniera punctuala si subiectiva care sunt motivele pentru care nu ai alege modelul respectiv
  • Din linkurile prezentate mai sus consideri ca un alt model ar fi mai bun, daca da de ce?

Multumesc frumos!

4 hours ago, Action said:

Epic!

1 hour ago, MaC® said:

Complicat cu scala cazanelor. Ca și cu al altor cheștii...
Pe vremuri era un vin. 12 lei. De regiune superior. Așa era denumit.
După revăluție/deranj a venit și o formație vocal-instrumentală de un oarecare succes în anumite cercuri  - pre numele ei Timpuri Noi - care a scos și un album cu acest nume. 
O melodie faină ar fi Catran. Recomand.
Zic de formație în amintirea toboșarului lor, Cătă Neagu, (cu care am jucat nenumărate meciuri de baschet în baza sportivă Voinicelul - dar astea-s amintiri prsonale) și căruia i-a cedat coraçonu' la o vârstă să zicem nepotrivită.
Să revenim, întotdeauna m-am întrebat, copil/adolescent/tânăr fiind, cum era cu vinul ăla.
Superior. Superior cui?  Care era cel normal și care cel inferior? Nu am reușit să găsesc răspuns.

Legendar!

8 hours ago, Drysna said:

E singurul cu hollowtech din lista de mai sus.

xc30 e peste xcr32 putin si e furca de top din lista de sus

E singurul cu deraior deore

Da-o in prastia ta de inginer ca nu il compari pe Eminescu cu Creanga aici :D  ... si nici nu vorbim de iluminati care influenteaza prin puterea 5g pe influenceri :)

Mai este si modelul de la Devron https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/bicicleta-mtb-devron-riddle-w3-9-negru-m-29-inch.html  

Schimbator fata: Shimano Altus FD-M371, tragere dubla sub colier, colier 34.9mm

Schimbator spate: Shimano Deore RD-M592, SGS, Shadow, atasare directa

Manete schimbator: Shimano Deore SL-M590, Rapid Fire Plus, 3x9 viteze

Tip frana: Shimano M365 Hidraulice, Disc 180/160mm

Angrenaj: Shimano Deore FC-M590, 44x32x22T, 175mm

vs

Sprint

Schimbator fata: Shimano FD-M3000( Acera), 3x9, clamp 31.8

Manete Schimbator: Shimano Acera SL-M3000 rapidfire plus

Schimbator spate: Shimano Deore RD-M592 9viteze SGS, Shadow

Tip Frana Shimano MT200, hydraulic disc brake

Angrenaj: SHIMANO, FC-MT210-3 (Acera) FOR REAR 9-SPEED, 2-PCS FC, 175MM

Devron 3.9 ar fi a doua alegere dupa Apollo din line upl de mai sus, dar lipsa de experienta ma poate aduce in punctul in care pot gresi.

în urmă cu 38 minute, Chief Grizzly said:

Epic!

Legendar!

Legendar e superior lu' epic? 
sau:
IF legendar > epic THEN MaC® likes this
ELSE
EOF 

• Haha 1

în urmă cu 5 ore, Chief Grizzly said:

Mai este si modelul de la Devron https://www.afisport.ro/biciclete-biciclete-mtb/bicicleta-mtb-devron-riddle-w3-9-negru-m-29-inch.html  

Schimbator fata: Shimano Altus FD-M371, tragere dubla sub colier, colier 34.9mm

Schimbator spate: Shimano Deore RD-M592, SGS, Shadow, atasare directa

Manete schimbator: Shimano Deore SL-M590, Rapid Fire Plus, 3x9 viteze

Tip frana: Shimano M365 Hidraulice, Disc 180/160mm

Angrenaj: Shimano Deore FC-M590, 44x32x22T, 175mm

vs

Sprint

Schimbator fata: Shimano FD-M3000( Acera), 3x9, clamp 31.8

Manete Schimbator: Shimano Acera SL-M3000 rapidfire plus

Schimbator spate: Shimano Deore RD-M592 9viteze SGS, Shadow

Tip Frana Shimano MT200, hydraulic disc brake

Angrenaj: SHIMANO, FC-MT210-3 (Acera) FOR REAR 9-SPEED, 2-PCS FC, 175MM

Devron 3.9 ar fi a doua alegere dupa Apollo din line upl de mai sus, dar lipsa de experienta ma poate aduce in punctul in care pot gresi.

In mod paradoxal, desi e women model devronul ala, ai mai mult loc pt cojones. Insa prea mult. Cadru mai mic si decupat pt femei iti va scoate tija de sa aproape de  maxim ma gandesc.

Ia varianta 3.7 sau 3.9 insa marimea L totusi.

De la 2000 la 2700 e un interval măricel de preț și de oferte.

Cum am zice, e diferența de la asta la  asta.

Dacă te uiti la Devron, aș zice că asta împacă bine și prețul și dotările:

https://www.marosbike.ro/mtb-xc-hardtail-27r/bicicleta-devron-riddle-m2-7-27-5-verde-2019.html

9 hours ago, MaC® said:

Legendar e superior lu' epic? 
sau:
IF legendar > epic THEN MaC® likes this
ELSE
EOF 

'Tis Top Tier kind Sir!

4 hours ago, Drysna said:

In mod paradoxal, desi e women model devronul ala, ai mai mult loc pt cojones. Insa prea mult. Cadru mai mic si decupat pt femei iti va scoate tija de sa aproape de  maxim ma gandesc.

Ia varianta 3.7 sau 3.9 insa marimea L totusi.

Paradoxal nu m am uitat la cadru m-am uitat la specs. Sa fie primit acest sfat !

On 5/27/2020 at 8:05 PM, Action said:

Citez "Calitatea este un concept care se utilizează în domeniile vieții economice și sociale, însă care prezintă un caracter subiectiv", extras de aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Calitate

Acu', eu nu stiu cine te-a delegat pe tine sa critici parerea subiectiva a unui coleg de forum. Desigur, forumul e deschis opiniilor oricui, dar textelor astora de Facebook, de adunat Like-uri, nu stiu ce sa zic...

Vad ca tu ai si antecedente in a folosi un ton gretos si zeflemitor fata de colegi de forum: "freetools, tu stai bine cu caputul ?"

@Chief Grizzly in acest buget, Devron, posibil si ceva de la Cube.