Recommended Posts

Nu ne certăm, ok? Hai, că de-abia ce s-au dezmorțit discuțiile astea, că a început lumea să întrebe ce biciclete să-și ia.

De cazane e plin, aș zice că sunt branduri cu renume care vînd bicle cu 7 viteze și furci xct/xcm la peste 2000 de lei, iar pe alea tot cazane le-am putea numi, la o adică.

Posted (edited)
22 hours ago, MaC® said:

care cel inferior?

Acum măcar ai aflat inferiorul la cazane, mâine, poimâine o să aflii și la vinuri.

Pas cu pas.

:)))

Și mie îmi place devronul ăla fie chiar și cu cadru pentru doame.

Edited by IonutA
afli sau aflii

2 hours ago, Studio54 said:

Citez "Calitatea este un concept care se utilizează în domeniile vieții economice și sociale, însă care prezintă un caracter subiectiv", extras de aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/Calitate

Acu', eu nu stiu cine te-a delegat pe tine sa critici parerea subiectiva a unui coleg de forum. Desigur, forumul e deschis opiniilor oricui, dar textelor astora de Facebook, de adunat Like-uri, nu stiu ce sa zic...

Vad ca tu ai si antecedente in a folosi un ton gretos si zeflemitor fata de colegi de forum: "freetools, tu stai bine cu caputul ?"

@Chief Grizzly in acest buget, Devron, posibil si ceva de la Cube.

Ceva modele de la Cube, cu echipare decenta in acest buget?

Ce amuzant sa-l vad pe Studio54 vorbind de antecedente in conditiile in care el e fix individul acela numit invitatspecial. Vi-l mai aduceti aminte, nu ? Evident, era clovnul forumului.

Imi poate cineva explica cineva cum imi dau seama de modelul unei anumite piese, anul fabricatiei bazat din specificatiile bicicletei?

Avem  de exemplu un Shimano Deore RD-M592 (care va rog corectati ma daca gresesc) exista o iteratie a modelului respectiv din 2010? si s-au facut imbunatatiri in anumiti ani? sau cum functioneaza?

Cum asa putea sa compar piesele? 

Multumesc.

56 minutes ago, valiflo said:

Ai aici toate datele tehnice ale componentelor Shimano:

https://si.shimano.com/#/

Multumesc,nu incerc sa fac pe desteptul dar sa luam in considerare schimbatorul spate mentionat mai sus, cum as putea sa imi iau seama de anul fabricatiei ? dand un search pe site ai 2 link uri ar trebui sa ma uit idupa cand a fost printata documentatia?