Sign in to follow this  

Recommended Posts

4 hours ago, FlorinCristian said:

lasati-l sa incerce el singur si sa observe avantajele si dezavantajele fiecarui sistem.

Cu asta sunt 100% de acord, in final fiecare stie mai bine ce preferinte are si unde e dispus sa faca compromisuri si unde nu. Altfel, i-am transmis doar la ce sa se astepte. Ca e relevant sau nu pentru el, ramane de vazut.

raman la spd

Am gasit niste pedala shimano 520 la pret foarte bun dar bucsa asta este din plastic cred.

rezista? nu crapa?

imi vine greu sa cred ca plasticul ala poate tine axul fix fara a capete joc.

https://postimg.cc/0z0kPzkm

Acum am niste  shimano M540 care inca rezista, numai ca una din pedale cred ca a capatat joc pe interior pe undeva, sau sa indoit un pic axul ca nu se mai invarte perfect drept

I-am facut si service tot degeaba si la drum mai lung incepe sa deranjeze un pic

Pedalele astea au undeva la 6-7 ani

Crapa doar daca vrei sa o desfaci cu mopsu'.

• Like 1

Buna alegere. Tin minte ca atunci cand am trecut de la 520 la XT am simtit diferenta. XT-urile se clipsau/declipsau mai bine.
Daca le-ai luat noi, cativa ani (probabil ceva gen 10+) nu trebuie sa-ti bati capul cu servisarea lor, iar daca le-ai luat SH, desfaci axul cu totul (nu umbli la bile), bagi niste vaselina in pedala, si dupa aia strangi incet axul (vaselina pe care ai pus-o in pedala va impinge vaselina veche si murdaria in exterior)
Nu-ti pot da mai multe detalii deoarece fo' cu ceva ani in urma, iar intretimp am renuntat la viciul asta (de ceva ani merg doar pe flat-uri)

le-am luat noi, am vrrut second dar tot ce am gasit erau zgriate rau de tot

La 520 nu imi placea axul:)) ma scotea din sarite rau, am vrut un ax numai pe imbus

Se zgarie destul de usor.

( daca nu te deranjeaza estetica, si daca n-au joc, poti sa risti sa iei si SH)