Raul752626

Am spalat bicicleta cum cred ca nu trebuia

Recommended Posts

Salut!Cred ca am spalat bicicleta gresit!Am spalat cu jet de ploaie dar am lasat apa peste tot si peste schimbator si peste pinioane si as vrea sa stiu daca va pati ceva!Nu o sa repet greseala asta pe viitor 

Defineste jet. Jet care muta pietrele pe jos sau jet cu care uzi florile?  In principiu nu poti stricat pinioanels si schimbatoare, strici rulmentii daca intra apa. Lasa bicicleta la uscat si in principiu va fi ok.

Poți să speli cu jet de apă bicicleta dar să fie presiune scăzută gen cum stropești florile și să nu însiști prea mult pe la butuci.

E bine că o speli, alții o lasă cu anii așa cum a dat-o producătorul din fabrică. :))))

De murit nu o sa moara.

Partea buna e ca ai spalat-o si se presupune ca ai grija de ea. Pe youtube gasesti multe clipuri cum sa speli si cum sa nu speli bicicleta.

Ca tot suntem pe subiect, cel mai important element al bicicletei ce trebuie curatat, este lantul. Tot pe youtube gasesti solutii vizuale.

On 5/28/2020 at 3:17 PM, Raul752626 said:

Salut!Cred ca am spalat bicicleta gresit!Am spalat cu jet de ploaie dar am lasat apa peste tot si peste schimbator si peste pinioane si as vrea sa stiu daca va pati ceva!Nu o sa repet greseala asta pe viitor 

Eu zic sa arunci bicla! ;););) 

acu serios...youtube cu film de ingrijire a biclei

On 28.05.2020 at 15:28, JDM said:

Defineste jet. Jet care muta pietrele pe jos sau jet cu care uzi florile?  In principiu nu poti stricat pinioanels si schimbatoare, strici rulmentii daca intra apa. Lasa bicicleta la uscat si in principiu va fi ok.

Pai am zis ca jet de ploaie!Alai jetu cu care uzi florile!Atat de prost nu is sa spel cu jet puternic care misca pietrele

@Raul752626  Nu te mai framanta daca ai pus doar cu presiune mica.E ca si cum te-ar fi prins ploaia pe drum.

Sa o stergi bine inclusiv pe la butuci ,lantul,pinioanele si placile(foile de angrenaj).Dupa ce ai uscat-o bine ungi un pic lantul,il plimbi pe toate pinioanele si cam atat