Recommended Posts

Salut!

Recent am achizitionat un Cube acid 2018 si șaua este destul de incomoda și m-am gandit sa o schimb.

V-aș ruga sa imi recomanda-ti o sa comoda care sa arate bine ,de preferabil de culoarea neagra si sa incadreza in 150 de lei.

Multumesc!

Nu te poate ajuta nimeni cu un sfat pentru ca fiecare om are anatomia sa. Ideal ar fi sa testezi mai multe. Gen sa comanzi pe net 20 si 19 sa le trimiti inapoi. Exista preconceptia ca seile alea cu arcuri si groase cu mult gel (gen cum avea tataia) sunt comfortabile. Pentru mine nu sunt. Recent mi-am luat de la Selle Italia o sa, cu decupaj subtire rau de tot si este muuult peste cea groasa de care vorbeam inainte. Eu cam stiam insa se design ma avantajeaza, tu daca nu sti, cel mai cinstit e sa probezi o perioada si sa-ti iei una asemnatoare cu cea cu care te simti cel mai bine.

• Thanks 1
  • Sad 1

Salut,

Cu un sfat poți să fii ajutat dar cum zicea și colegul de mai sus trebuie să probezi pe termen lung, plus că mai apare și adaptarea corpului la șaua pe care o ai și a șeii la corpul tau.

Eu de ex folosesc la bicicleta de zi cu zi șaua acesta:

- https://www.bike24.com/p2186162.html?menu=1000,2,109

- este o șa simplă, moale, destul de scurtă după gustul meu

Am și eu un cube acid 2016 care a venit cu șaua acesta(nu am schimbat-o):

- 

- este mai dură și mai lungă (îmi plac șeile mai lungi pe care îți poți găsi diferite poziții, mai ales la turele lungi)

Pe alte biciclete am mai avut și alte șei.

Ideea este că eu am încercat să mă adaptez la șa în primă fază și dacă nu a mers de nici un fel deabia atunci am schimbat.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
șa
  • Thanks 1

1 hour ago, DavidBiciclistul said:

care credeti ca ar fi cea mai buna alegere.

Pai tocmai aici e problema, saua e ca e un accesoriu personal, fiecare are preferinte in functie de variabile.

Deci nu e nimic de recomandat. Ce sfat ti-as da insa in linii mari, ar fi sa cumperi accesorii pentru bicicleta doar din magazine dedicate.

Majoritatea au si dimensiunile, compara-le cu ce ai acum, cele mai comode sunt maricele si relativ inestetice.

• Like 1

Un alt lucru la care trebuie să fi atent este partea tehnică de fixare a șeii adică distanța între tijele de la șa dar și grosimea tijelor, ca să se potrivească cu ce ai tu.

Eu dacă nu mi-am dorit să o schimb pe a mea nici nu am măsurat.

Din modelele postat, eu aș merge pe acesta:

- https://www.sportisimo.ro/sportourer/x-race-gel-flow/237444/

- Celelalte sunt prea ”urs de gel” și te freci între picioare

Testează, aceasta este cheia.

• Like 1

@DavidBiciclistul In primul rand ar trebui sa urmaresti videoclipurile acestea si sa vezi cam ce dimensiune are fundul tau.

Apoi dupa aceasta sa incepi sa cauti o sa care sa iti fie buna.Recomandarea mea ar fi sa incerci o sa cu gaura pe mijloc ar ajuta mai mult decat o sa simpla.Dar in primul si in primul rand ia-ti dimensiunile.

• Thanks 1