Sign in to follow this  
bobalex18

Sfat achiziție bicicleta 5000 lei (greutate)

Recommended Posts

Puțin off topic, dar la mine s-a înlocuit cadrul la un Cannondale în garanție. Pentru că BB30 rulez. Deci eu unul nu m-aș putea plânge de serviciile post-vânzare.

Astăzi am făcut un traseu de 50km cu @MihaiSax care se bucură de RR xc900.

Super mișcare.

Cu ocazia asta am mers atât cu a mea cât și cu a lui.

Frâne. Clar ce am eu este net superior. Nu exista grad de comparație.

Transmisie. Similare. Per total imi place cum schimba gx dar xt schimba foarte frumos de pe mare pe mic.

Furci. Similare. Manitou de pe merida era mai bun decât ambele. Setate pe "iepuraș" lucrează putin mai bine.

Roti. Hmmm. Cum la frâne nu exista grad de comparație, cam la fel la roti. RR parcă e din alta ligă. Atât la vale se vedea că are un plus de viteza cât și la pedalat normal. Trebuie sa fac upgrade (mai ales că pe rcz sunt preturi bune dar vine iarna și cred că e frig pe pres).

IMG-20200920-113747

Din descriere rezultă că e o roată de 29 inch din carbon, clincher (adică pentru cauciucuri cu cameră), ax 15 mm, prindere disc pe 6 șuruburi (ultima, doar din imagine, că descrierea e insuficientă).

• Upvote 1
  • Thanks 1

în urmă cu 11 ore, bobalex18 said:

Întrebarea mea e daca se potrivește la mine (chiar nu mă pricep aici) și dacă o recomandați.

Roata e cu thru-axle de 15 mm. Dacă sistemul de prindere al roții pe care o ai acum e quick-release sau TA 12 mm, nu se potrivește. Există adaptoare de la 15 mm la QR, sau la 12 mm, dar sunt specifice fiecărui tip de butuc, iar descrierea nu spune ce butuc are roata. Foarte probabil XTR, dar nu sigur. Ce ai de făcut: caută adaptor și la ce preț (+ transport), să vezi dacă merită investiția.

Din descrierea bicicletei (Cube Reaction c:62 pro) pare că roata e pe through axle de 15. Deci cred că e ok, cu mențiunea că rămâne de stabilit compatibilitatea prinderii discului de frână.

în urmă cu 29 minute, bobalex18 said:

Cum vreau să renunț și la camere, mai aștept. Imi furase ochii reducerea.

Roata e pentru tubulare și tubeless. Nu găsești la prețul ăsta roată de 606 grame

Colegul a spus că e pentru cameră.

Din descriere am văzut că are 760 de grame. Oare nu am căutat bine?

Chiar dacă zice că e clincher, e posibil să fie și Tubeless Ready. De verificat.

Pfff, cum după o renovare sunt cu bugetul ciuruit și mă apuc și de pedalat mă tot omoară gândul la rotile mele 

Nemulțumirea mea, citită și confirmată de review-uri este că rotile sunt niste rahaturi.

In plus, făcând schimb cu alte biciclete, am văzut că rotile se comporta mai bine, prind mai multa viteza la vale, când ești obosite pedalezi mai ușor. La mine parca se blochează și abia mai împing după 50 de km. Această senzație a fost confirmată și de către alți prieteni.

Buget?! Pfff, buget ciuruit.

Cauciucuri oricum trebuie schimbate cu ceva mai bun. Dar mă gândesc să schimb și butucii. Ce îmi recomandați, sa stau cuminte și să prind un set pe la 1500-2000 Ron pe rcz bike (poate de blackfriday) sau sa caut niste butuci la 800 de lei (amândoi) și să ii schimb împreună cu alte anvelope și tubeless?

Adică rotile de pe xc900 sunt din alta ligă...

Eu am luat (de pe RCZ) un set de Vittoria Reaxcion SL, îmi ajung saptamana viitoare... 220 de euro cu tot cu transport. Sper să fie ok. A doua zi erau și DT Swiss M1900 la 119 euro, dacă nu erau cumpărate celelalte le luam. Probabil tu la 1500-2000 cauți ceva mai de calitate, dar oferte sunt tot timpul, ceva tot îți face cu ochiul.

Au ajuns roțile, sunt superbe, cântăresc 1.4 kg <:-P

• Like 1

@mcherejalink link link. Imi pare rău ca nu am luat Shimano xtr la 100 de euro(roata fata) Dar mai prind eu.

Ce anvelope ai si ce configuratie tubeless/camera?

Da rotile si anvelopele jos si cantareste tot.

Daca tot vrei sa arunci cu bulioane pt pitici macar cu o cantarire de 10 min esti dator :)

PS Am citit cu o pagina in urma si vad ca eu am pitici cu cerutul de gramaje :)

Ai putea cantari macar de dragul comunitatii. Suntem curiosi