p@un@s

Reglare maneta frana

Recommended Posts

Salutare tuturor si bine v-am gasit

Sunt nou pe aces topic si in acelasi timp proaspat posesor al unei biciclete MTB ST 530 27,5" ROCKRIDER : https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-530-275-id_8555876.html

Am o intrebare : Cum pot regla maneta de frana la aceasta bicicleta ? Precizez ca are o cursa mare , cand franez maneta aproape ca se apropie de ghidon. Sigur trebuie strans/ desfacut vreun surub; parca nu m-*as mai duce pana la Decathlon sa ii rog pe baieti pentru atata lucru

Precizez ca frana este hidraulica

Va multumesc

Posibil sa fie nevoie de aerisire si completare cu lichid.

Dacă este nouă bicicleta ar trebui să funcționeze bine, fără probleme de genul acesta, încearcă să mergi la un service pentru aerisire și completare cu lichid. cine știe poate scapă lichid pe undeva.

Dacă este veche, verifică plăcuțele de frână să nu fie uzat aproape complet, în cazul acest doar schimbi plăcuțele și cureți discurile și etrierii

Baftă!

Dar la maneta de frana nu exista niciun surub din care sa se mai regleze cursa manetei de frana ?

Doar o idee mai trebuie reglata, deoarece, dupa cum spuneam tine parca aproape de ghidon; dar nu atinge ghidonul

Am observat acest lucru deoarece am cumparat 2 astfel de biciclete, una pentru mine si cea de-a doua pentru fata mea; la a mea e mai OK , la a fetei parca ar mai trebui reglata o idee

Posted (edited)

Ba da, există un reglaj al manetei/levierului de frână dar acesta diferă de la un model la altul.

Văd că ai frânele hidraulice duble B'TWIN by TEKTRO, nu știu cum arată acestea, dacă am drum weekend-ul acesta prin decathlon pot să mă interesez.

De exemplu la frânele mele Shimano Deore am nevoie de un inbus de 2,5 pentru reglare.

Update: Ce frâne ai ?

Întreb pentru că în descriere apar cele scrise mai sus adică B'TWIN by TEKTRO dar în clipul video și pozele de pe site-ul pe care l-ai dat apar niște frâne de la SHIMANO. Aici este dilema

Edited by IonutA
frâne?

Franele sunt Shimano, dar intr-adevar in descriere pe site apare B'TWIN by TEKTRO

As vrea sa atasez niste poze cu franele dar nu imi dau seama cum 

Nu am niciun tab de atasat imagini, sau nu il gasesc eu

Franele sunt exact cele care apar in clipul video de pe site https://www.decathlon.ro/bicicleta-mtb-st-530-275-id_8555876.html

Posted (edited)

Salut,

Nici din poze și nici din video nu îmi dau seama dacă acest frâne au sau nu reglaj pentru levier.

Te rog să verifici frânele dacă în punctul hașurat cu galben din poza de mai jos, ai un șurub cu cap de inbus de 2 sau 2,5, :

- https://photos.app.goo.gl/xPVgpmqS6zLm4P7X7

Edited by IonutA
galben

Posted (edited)

Da, se pare că ai reglaj și șurubul este pe interior la baza manetei, adică aici:

- https://photos.app.goo.gl/duTxuVjrENDeaiyy5

- este încercuit cu roșu.

- învârte ușor într-o direcție sau în alta să îți dai seama cum apropie sau depărtează levierul de manșon.

Baftă!

Edited by IonutA
șurub
  • Upvote 1

Am reusit. Asta a fost

Multumesc

Felicitări!

Pentru micile reglaje nu se merită să mergi în service.