Recommended Posts

Salut,

am o problema cu scartaitul franelor (pe disc, hidraulice) in momentul in care apas tare pe maneta, in rest nu se aude nimic. Deci in momentul in care incerc sa blochez roata face ingrozitor.

Am o banuiala ca am facut o prostie, am dat cu WD-40 de vreo luna pe tot angrenajul si poare de acolo i se trage.

Gasesc ceva spray de curatare a placutelor de frana / discurilor eficient pentru a nu fi nevoit sa desfac tot etrierul? Mentionez ca bicicleta e relativ aproape noua, am achizitionat-o acum 3-4 luni si am aprox. 1500km cu ea.

Multumesc.

Zgomotele au aparut dupa ce ai dat cu WD-40? Frina prinde in acest moment bine si singura parte deranjanta e zgomotul sau nici nu mai prinde?

Scartaia foarte putin inainte, dar acum s-a accentuat foarte tare. Franele nu mi se pare ca si-au pierdut din eficienta!

Orice spray de curățat frâne din magazinele auto-moto sau benzinării, chiar si cele din Lidl sunt foarte bune. Practic nu cred ca e vreo diferență majoră intre ele. Au un degresant.
Totuși o demontare a plăcuțelor nu ar strica, și degresarea lor separat inclusiv cu detergent casnic.(rufe, vase).
Operatiunea e simplă dar poate avea efect mai vizibil decât un spay.
După montare poti să faci un mic rodaj până se ia eventuala peliculă de pe plăcuțe si/sau disc.

• Like 1

Atita timp cit spui ca frinele prind bine, nu cred ca se pune problema de contaminare. Poti urma sfatul lui BodoC pentru a mai elimina o posibila cauza. O alta solutie e sa bagi placutele la cuptor (30min, temperatura maxima), asta in general duce la arderea contaminatilor.

Incearca sa cureti si discurile de frina, detergent casnic si izopropilic ar fi doua solutii.

Daca incerci sa scoti placutele din etrier, ai grija sa nu apesi maneta de frina. Asta va duce doar la mai multe probleme.

• Like 2

Am scos placutele, le-am curatat (erau destul de murdare, un fel de namol nisipos pe ele), am curatat discurile de frana si acum se pare ca totul este in regula.

Multumesc pentru sfaturi.

• Upvote 1