• 0
Sign in to follow this  
daniel.bro99

[AJUTOR] - Pedalele se învârt singure

Question

Salut! Am o bicicleta de aproximativ 2-3 săptămâni și pedalele se învârt singure, chit că am dus-o la garanție și mi-a dat o altă bicicletă de același gen. Mă gândeam că este în perioada de rodaj, dar care ar fi problema pe care ar trebuii să o rezolv? Mulțumesc anticipat!

P.S: Am observat în aceasta seară că pe foaia mica si pinionu mare nu se învârt, dar dacă-l folosești prea mult ruleaza pedalele singure iarăsi.

19 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Dacă ții picioarele pe pedale „opunând rezistență” și tot pedalează, probabil înseamnă că axul butucului spate se freacă/ este oarecum blocat de peretele interior al butucului și se învârte odată cu butucul și roata, ceea ce e puțin probabil la o bicicletă nouă. Această defecțiune ar duce într-un timp nu foarte lung la „învârtirea”/desșurubarea axului spre stânga bicicletei, ceea ce ar apropia pinioanele de brațul basculei, făcând lanțul să frece brațul basculei și astfel să nu poți pedala înapoi. Deci, având în vedere că este o bicicletă nouă, varianta asta este puțin probabilă. Verifică totuși că dacă învârți roata pe loc în gol, nu se învârte și axul butucului pedalier.

• 0

Cum adică se învârt singure? Picioarele tale unde sunt în momentul ăla? Explică mai clar.

• 0
12 minutes ago, mchereja said:

Cum adică se învârt singure? Picioarele tale unde sunt în momentul ăla? Explică mai clar.

Mă refeream că daca dau la pedale, iau picioarele de la pedale când sunt pe bicicletă, acestea rulează singure fară să le mai opresc.

• 0

Deci nu pedalele, se invirte tot pedalierul (foi, brate) si pedalele o data cu ala. Corect?

Ce bicicleta ai cumparat?

• 0
17 minutes ago, daniel.bro99 said:

iau picioarele de la pedale când sunt pe bicicletă, acestea rulează singure fară să le mai opresc.

Cumva ai mai intrebat pe undeva zilele astea? dirtbike sau un forum pe facebook? am mai vazut intrebarea :)))

Este normal, ca un freehub nou cu multa vaselina sa opuna mai multa rezistenta si in mers sa incerce sa angreneze toata transmisia dupa el. O sa treaca de la sine in timp.

• 0
15 minutes ago, JDM said:

Deci nu pedalele, se invirte tot pedalierul (foi, brate) si pedalele o data cu ala. Corect?

Ce bicicleta ai cumparat?

Da, se învârte toată transmisia de la bicicletă. În legătura cu ce bicicletă am cumparat, aceasta este. Click

12 minutes ago, Alegz30 said:

Cumva ai mai intrebat pe undeva zilele astea? dirtbike sau un forum pe facebook? am mai vazut intrebarea :)))

Este normal, ca un freehub nou cu multa vaselina sa opuna mai multa rezistenta si in mers sa incerce sa angreneze toata transmisia dupa el. O sa treaca de la sine in timp.

Da, am mai întrebat pe un alt forum, am încercat și aici că nu prea am văzut un răspuns. Nu știu, mă gândeam și eu la chestia asta că o să treacă în timp.

• 0

Ok, vad ca sunt pinione pe filet, chiar daca sunt o tehnologie veche tot o sa treaca candva. 

Totusi cine ti-a recomandat bicla asta? O sa iti faci treaba o perioada cu ea, dar nu este o afacere prea grozava.

Eu personal as mai fi strans putini bani ca sa iau ceva un pic mai fiabil.

• 0
Just now, Alegz30 said:

Ok, vad ca sunt pinione pe filet, chiar daca sunt o tehnologie veche tot o sa treaca candva. 

Totusi cine ti-a recomandat bicla asta? O sa iti faci treaba o perioada cu ea, dar nu este o afacere prea grozava.

Eu personal as mai fi strans putini bani ca sa iau ceva un pic mai fiabil.

Nu mi-a recomandat nimeni această bicicletă. Am ales-o eu ca începător.

• 0

Sper sa nu supar moderatorii dar am cautat vanzatorul pe emag si am ajuns la RAC 74 IMPEX.

Are si pagina facebook: https://www.facebook.com/rac74impex

Probabil toate orasele au avut/sau au un talcioc. La Pitesti se numeste "la rusi"... defapt erau mai mult chinezi daca ma intrebati pe mine, cel putin acum 10 ani, vindeau tot ce iti puteai dori, de la saibe la difuzoare, de la biciclete la piese de tractoare, la telefoane vechi, la piese "vintage" ce ar rupe pe o terasa de fite in Herastrau.

Fix "la rusi" imi inspira pagina vanzatorului. :))

• Upvote 2

• 0
4 minutes ago, Alegz30 said:

Sper sa nu supar moderatorii dar am cautat vanzatorul pe emag si am ajuns la RAC 74 IMPEX.

Are si pagina facebook: https://www.facebook.com/rac74impex

Probabil toate orasele au avut/sau au un talcioc. La Pitesti se numeste "la rusi"... defapt erau mai mult chinezi daca ma intrebati pe mine, cel putin acum 10 ani, vindeau tot ce iti puteai dori, de la saibe la difuzoare, de la biciclete la piese de tractoare, la telefoane vechi, la piese "vintage" ce ar rupe pe o terasa de fite in Herastrau.

Fix "la rusi" imi inspira pagina vanzatorului. :))

Am înteles :)) Deci, până la urmă e de bine sau de rau?

• 0
1 minute ago, daniel.bro99 said:

Am înteles :)) Deci, până la urmă e de bine sau de rau?

Ok sa nu mi-o iei in nume de rau, doar incerc sa te ajut sa nu faci greselile pe care le-am facut eu si probabil multi de pe forum.

Depinde mult de ce doresti tu sa faci cu bicla, o plimbare in parc pe an (minunat)... mers la munca sau cochetezi cu MTB-ul (terrible idea). 

In afara de franele pe disc mecanice si rotile de 27, bicla tipa 1980-1990 maxim si calitativ habar nu am. Niciodata nu am auzit de marca respectiva. Pare China rau.

Eu as da-o inapoi de tot, inca ar fi in 30 de zile (asta daca nu depinzi de o bicla in acest moment) si as mai strange nu foarte multi bani, dar care vor face o diferenta. 

Sunt curios ce o sa zica forumul :))

• Upvote 2

• 0
6 minutes ago, Alegz30 said:

Ok sa nu mi-o iei in nume de rau, doar incerc sa te ajut sa nu faci greselile pe care le-am facut eu si probabil multi de pe forum.

Depinde mult de ce doresti tu sa faci cu bicla, o plimbare in parc pe an (minunat)... mers la munca sau cochetezi cu MTB-ul (terrible idea). 

In afara de franele pe disc mecanice si rotile de 27, bicla tipa 1980-1990 maxim si calitativ habar nu am. Niciodata nu am auzit de marca respectiva. Pare China rau.

Eu as da-o inapoi de tot, inca ar fi in 30 de zile (asta daca nu depinzi de o bicla in acest moment) si as mai strange nu foarte multi bani, dar care vor face o diferenta. 

Sunt curios ce o sa zica forumul :))

De asta am și făcut topic-ul, să vad parerile unor persoane. Dacă e să stau pe propria mea experiență, mai bine o lăsam moale și cam atâta... o dăm înainte ce să mai facem :D 

• 0

@MaC® aceasta problema are nevoie in mod indiscutabil de expertiza ta personala.

• Upvote 1
  • Haha 2

• 0

In apararea vanzatorului, a fost sincer in prezentare a cuiva care nu are nicio legatura cu ciclismul: "Bicicleta RDB 27" tatanir are cadru 2019, are frane pe disk, schimbatoare 3x7 fiind confortabila pentru folosirea in oras."  Daca era mai succint si se oprea la "are frane" era chiar mai corect din partea lui.

A sarit  putin calul  cand a completat toate detaliile anuntului:

lRv4iCP.jpg

In continuare imi mentine parerea, de pe emag iti poti cumpara orice mai putin femei sau biciclete.

• Haha 4

• 0

Aria mea de expertiză e din ce în ce mai mică.
E aproape să devină un punct.
Care este punctul meu de vedere.

• Upvote 1
  • Like 1
  • Haha 2

• 0
55 minutes ago, Studio54 said:

A sarit  putin calul  cand a completat toate detaliile anuntului:

Pe mine m-a pierdut total la: "BICICLETA ESTE ROMANEASCA." Poate maxim asamblat in Romania. :blink:

Celentano-Las-Fierbin%C8%9Bi-1.jpg

eu am mai sapat: marca RDB este inregistrata OSIM fiind acronim pentru Rac Dobrogea Bike, deja cred ca mi-a filat un neuron. Cred ca Fărst Baic si DeHașeS sunau atat de bine pe vremuri.

• Upvote 1
  • Haha 5

• 0

Mai există o soluție pentru problemă sau tot bicicleta e în discuție? Întreb pentru un prieten. :))

• 0

Pentru problema asta, las-o asa. Iși va reveni.

Pentru a le evita pe cele ce vor urma si pentru confortul si plăcerea de merge pe bicicletă, schimb-o dacă poti.

• 0

Dacă întrebai întîi aici, înainte de a cumpăra această... piesă, era mai bine. :)

Cea mai ieftină bicicletă de la Decathlon era mai bună decît asta.

Dar nah, cît trăiește omu-nvață.

• Upvote 2