• 0
Sign in to follow this  
SerbanAlexandru

Am nevoie de un ajutor in legatura cu frînele hidraulice

Question

Deci, am niste frine de la Magura modelul este Julie Hp si as vrea sa aerisesc farnele stiu cum se face dar am oproblema tatal meu a cumparat culei mineral de la Dextron care este pentru servodirectie de la BMW si el spune ca pot pune din acesta pe motiv ca este ulei mineral si eu asta nu stiu de aceea am zis sa va adresez o intrebare cu cat este mai repede cu atat este mai bine 

Va multumesc anticipat!

6 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Dar nu am înțeles de ce le numești farne. Îs frîne. :)

Mai jos am să citez ce spune un utilizator de pe alt forum, care a experimentat si pare că se pricepe:

"Toate uleiurile pt transmisie (cutie viteze, servodirecţie) sunt mai puţin vâscoase decât orice ulei de motor.
Royal Blood-ul de la Magura este uleiul pt transmisie folosit de Citroen. Uleiul mineral Shimano foloseşte ulei de servo Motorex, la care au adăugat ei "un ceva" pt ai mări punctul de fierbere.

Uleiurile auto pt servo sunt de 3 tipuri, diferenţiate şi uşor de identificat după culoare: incolor (cel mai prost posibil), roşu şi albastru. Bănuiesc că cel roşu ar merge la Shimano sau Tektro, cel albastru (LHM în speţă) ar merge la Magura."

Pe de alta parte un bidon de 1 litru de ulei mineral Shimano e vreo sută de lei, la fel 250 ml ulei mineral pentru Magura. 

Dacă faci experiențe, o faci pe barba ta. :)

• 0

El a scris și în titlu (pe care eu l-am corectat), dar și în post, cuvântul f-a-r-n-a. :)

Repetând de 3 ori, m-am gândit că o fi ceva la mijloc...

• 0

Î din i sau â din a, that is the question! :)

• 0

Fie pîinea cît de rea
Eu tot scriu cu î din a.

Ăăăă, pardon.

Fie pâinea cât de rea
Eu tot scriu cu â din a.

• Haha 3

• 0

Fie pîinea cum o fi, eu tot scriu cu î din i!

• Haha 1
  • Sad 1