Recommended Posts

Salut! Vreau sa imi achizitionez o cursiera in bugetul de maxim 2500 de lei. Am cautat cursiere second hand si am gasit un felt f4-sl din 2009 cadru full carbon cu ultegra 6600 folosit maxim 800 de km la 2300 de lei pe olx. Merita sa o cumpar daca mai negociez un pic pretul iar carbonul este in stare buna sau sa mai caut?

Link olx:https://m.निषिद्ध/oferta/bicicleta-cursiera-full-carbon-felt-f4-sl-glovo-uber-eats-ID8WIm5.html

Multumesc!

Saua are urme de uzura de zeci de mii de kilometri. Daca vinzatorul nu are scrupule sa minta privind numarul de kilometri, de ce ar avea scrupule sa minta sau sa ascunda alte defecte.

Teoretic e o bicicleta decenta daca e in stare buna. Intrebarea este.. stii sa il verific (chiar si rudimentar) de eventuale fisuri? Cit de jos sa mergi cu pretul la negociere pentru o bicicleta de 11 ani?

Stai să ghicesc: a fost folosită de o băbuța să meargă până la piață, nu? La 800 de km ar trebui să nu aibă urme de uzură aproape deloc. În poze se vede uzură la șa și schimbator. Dacă crezi povestea cumpăr-o liniștit.

2 hours ago, IonutTeodor said:

din 2009 cadru full carbon cu ultegra 6600 folosit maxim 800 de km

Daca tu chiar crezi textul de samsar ca o bicicleta cu 11 ani vechime are 800km la activ, ai nevoie de supervizarea unui adult si sa traversezi strada.

Lant jegos, caseta uzata, sa uzata, ghidolina mizerabila.

Si eu trecusem peste ea asteptand oferte mai ok si am vazut ca e cam singura cursiera destul de usoara in pretul asta, de aceea am revenit la ea. M am gandit ca totusi saua se schimba, iar jantele par a fi cele originale fara prea multa uzura pe suprafata de franare(asta daca nu le a schimbat el, desi in 2016 cand a zis el ca a luat o din Germania nu cred ca se mai fabricau)

El a spus ca este al 2 lea proprietar si ca a fost cumparata din germania. Cred ca o sa mai caut avand in vedere ca nu cunosc istoricul exact, ba chiar poate fi si furata(desi la second hand exista mereu acest risc). Daca aveti sugestii pentru o cursiera noua, as fi recunoscator, dar din ce am vazut in bugetul meu nu prea gasesc ceva peste claris sau cu o greutate decenta.

Ce vrea sa spuna cu cei 800 km e ca de cand a furat-o din Germania a fost folosita doar 800 km. Ca referinta, Ultegra 6600 este de acum 3 generatii (R8000, 6800, 6700, 6600) si mai bine de 10 ani.

• Haha 1

Brațul drept al angrenajului, unde de obicei producătorii imprimă numele modelului, e atît de șters de frecarea cu pantoful și de vremuri, încît e imposibil de crezut că are 800 km.

Plus ce au mai zis deja băieții.  

Plus ca angrenajul nu este cel original si nici un upgrade. De ce ar schimba cineva un angrenaj la o bicicleta cu 800km.

Bicicleta are Ultegra 6600 pentru ca este din perioada in care groupsetul ala era in productie. Nu cred ca avea cineva dubii asupra virstei bicicletei. Oricum este un groupset bun in continuare, sa fim seriosi.