Sign in to follow this  
nikkon

Mici modificări Cube editor 2020

Recommended Posts

Va salut,

am de puțin timp un Cube Editor (~450 km) echipat cu Alfine 11 pentru comute la munca și uz doar in oraș. Pentru ca nici o bicla nu se potrivește perfect am început sa schimb pe la ea diverse ( sa, pipa, ghidon) și am ajuns la frâne. Bicla a venit cu Shimano deore. Teoretic frânele sunt perfecte pentru ce tip de utilizare primește, însă frâna fata e degeaba. Face super zgomot când acționez maneta însă nu frânează. Discul nu e strâmb. Voi ce m-a sfătuiți? Am început deja sa mă uit la alte kituri de frâne.

Salut,

Dacă bicicleta este nouă ar trebuii să funcționeze optim, poate a fost contaminată frâna față (având în vedere că nu frânează).

Fa-i o curățare serioasă la disc și plăcuțe, mai ales că mai înainte un pic, pe un alt topic a fost recomandat un degresant foarte bun și accesibil, adică acesta: https://www.emag.ro/spray-turbo-clean-degresant-puternic-brunox-500ml-422099/pd/DC8159BBM/

Și eu am tot frâne shimano deore pe bicicleta de oraș și sunt super mulțumit de ele în  condițiile în care le folosesc 365 de zile pe an. Se mai gripează un pistonaș, se mai contaminează dar le cureți, le aerisești și totul revine la normal. Plăcuțele de frână costă puțin și te țin aproape un an.

Curăța-le și revino cu o impresie după!

Echiparea este cu frane Deore M6000. Se descurca foarte bine pe munte, in oras ar trebui sa fie floare la ureche. :))

Asa cum a recomandat colegul @IonutA incearca o curatare a placutelor si a discului. Extra, zgomotul ar putea veni si daca placutele sunt metalice (nu prea ai ce sa le faci uneori), daca te deranjeaza rau poti incerca placute resin.

la misto: daca totusi vrei upgrade la XT cu 4 pistonase si dai ieftin Deore-le asta entry, le iau eu!!! :-c:tongue:

Un clip cam pueril, dar cinstit.