Sign in to follow this  
Andrei1337

Problema discuri / frane

Recommended Posts

Salut, am o problema la frane si discuri. Recent am facut greseala de a da cu WD-40 pe frane si discuri, iar de atunci franele nu mai tin la capacitate maxima, iar cand pun frana scartaie (doar cand sunt pe bicicleta). Trebuie schimbate sau se pot rezolva? Am incercat si cu spray--uri speciale dar nimic.

Curata discurile, schimbă plăcutele, si aruncă tubul ăla de WD40 ca sa nu mai fi tentat de el.

Mai e puțin si-l puneți si in ciorbă.

• Upvote 3

În supă, că în ciorbă wd40 și borșu se inactivează reciproc.

• Haha 5

Disclaimer: varianta de mai jos functioneaza dar esti pe proprie raspundere, pentru ca implica riscuri de incendiu, cauzatoare de moarte.

Varianta hardcore:

Sterge discurile cu diluant. Lasa placutele in diluant cateva ore. Apoi dupa ce le-ai sters, pune-le la copt in cuptor la 200grd o ora.

Varianta hardcore++: dupa ce ai scos placutele din diluant, le poti arde cu flacara, apoi pe pui in cuptor.

Oau! Fix la asta ma gandeam eu azi!!! (coacere, ardere, etc!)

Postez aici deoarece cu greu am gasit pe subiect. Deci,

La o cursiera am pe spate Shimano BR-RS305 Mechanical:

https://www.bike24.com/p2164068.html

Am facut nefacuta cu placutele (poveste complicata - adica am spalat toata bicicleta in cada cu un "sampon" auto Kemical din ala care curata fain si lantul de ulei/negreala. Evident, nu am scufundat-o ca boul dar a fost pusa si pe burta si pe spate si cumva apa cu zoaiele de la transmisie a intrat si pe la frane. Ca nu mi-a dat prin cap sa scot intai placutele. Plus ca samponul ala auto ar avea in el si niste ceara din cate imi dau seama. Cert este ca spala bine si ataca si pielea, cam trebuie folosite manusi. Dar curata beton!)

La astia in site e dotata cu placute L02A Resin with Ice-Tech cooling system (included). A mea nu are racirea aia, sunt normale la aspect, adica clasice. Adica seamana cu astea: https://www.bikexcs.ro/placute-de-frana-shimano-g01s-resin-spate-otel.html  Dar sunt prinse cu surub.

Am cautat pe tot netul romanesc L02A Resin (si fara resin) si nu e pe stoc nicaieri. Am intrebat azi la un magazin din zona Unirii si mi-au spus ca nu este dar ca ar avea altii si nu tin minte care magazine.

INTREBARE - trebuie sa pun numai placutele modelului Shimano BR-RS305 ? Am vazut ca pe multe site-uri nu se specifica indicativul placutelor pentru acest model. Aceste placute se aleg functie de discul metalic ? Ce alt model as putea monta ?

Ma puteti indruma unde gasesc si daca pot inlocui modelul de negasit, L02A Resin ??